Inimene on tervik – tal on peale keha ka tunded, mõtted, hing, mis ta tervisliku seisundi heaolus olulist rolli omavad. Seetõttu tuleb terviseabis inimolemuse erinevate "osade" koostoimimist arvestada – nii kõlab holistilise meditsiini üks põhimõte.

Holismi tähenduse võttis Aristoteles kokku nii: "Tervik on midagi enamat kui tema osade summa." Holistliku mõtteviisi kandjaid on ajaloos olnud nii teaduses, filosoofias, meditsiinis, sotsioloogias, majanduses kui psühholoogias.

Tallinnas tegutseb Holistiline Kliinik, kus inimesel ei aidata tasakaalu viia mitte ainult füüsilist keha, vaid nii keha kui vaimu üheaegselt. Sest kogu inimese tervikut vaatleb holistiline meditsiin täiusliku kooslusena. Lähtudes sellest, et inimene pole mitte ainult tervendamise objekt, vaid ta ise on enda tervendaja.

"Mõtteviiside, eluhoiakute ja tegevuse tulemusena tõuseb ka elukvaliteet," tõdeb kliiniku tegevjuht Tiiu Veskimäe.

Tundes rahulolu ja potentsiaali

Holistiline käsitlus leiab, et inimesel on võime end ise ravida ehk siis suuresti "iseenda juhtimisel" normaalsesse tasakaaluseisundisse tagasi liikuda. Tasakaal on harmoonia keha, psüühika ja vaimu vahel ning harmoonia inimese ja keskkonna vahel. Harmooniline inimene on eluvoolus ja kasutab oma potentsiaali loominguliselt, tunneb rahulolu iseendast ja oma tegevustest.

"Meie tähelepanu keskmes on inimesed, mitte haigused. Mõtleme holistiliselt ja käsitleme maailma ja inimest terviklikult. Igaüks on suure Terviku osa. Keskkond, milles elad, mõjutab sind ja sina omakorda mõjutad keskkonda." Nii kõlab veel üks holistilise meditsiini alustalaks olevatest põhimõtetest.

Holistilise meditsiini alla kuuluvad näiteks tervisediagnostika, infoteraapia, psühhoteraapia, kehateraapia. Tervisediagnostika võimaldab kahetunnise seansi jooksul teostada täieliku ülevaate organismi energeetilisest seisundist, avastada kõrvalekalded tasakaaluseisundist. Infoteraapia abil on võimalik organismi energeetilised kõrvalekalded tasakaalustada ja seeläbi ennetada ja taandada haigusi.

"Holistilise psühhoteraapia abil saab kõrvaldada elu jooksul meie alateadvusesse jäänud probleeme ja stresse, mis takistavad normaalset arengut ja põhjustavad haigusi. Kehateraapia aitab keha füüsilise mõjutamise kaudu kaotada kehas kogunenud pinged. Kõiki ravisid võib teha omavahelises kombinatsioonis," räägib Tiiu Veskimäe.

Kogu organismi seisund arvutiekraanil

Holistiline inimkäsitlus tugineb kvantfüüsikalisele maailmapildile, mille kohaselt kõik olemasolev on seotud ühtse energiavälja kaudu. Inimene pole mitte ainult füüsiline olend, ta on ka energeetiline – peale füüsilist keha on tal energiakeha, mille kaudu ollakse ühenduses kogu energiaväljaga, mis omakorda mõjutab keha.

Bioresonantsmeetodil töötav arvutisüsteem on teinud energia mõõdetavaks ja keha energeetilisi kõrvalekaldeid on võimalik registreerida. Terviseuuring koosneb Holistilises Kliinikus neljast osast.

Kõigepealt tehakse vereanalüüs verd võtmata. Alates käesoleva aasta veebruarikuust on Holistilise Kliiniku käsutuses uus suurepärane kõrgtehnoloogiline infrapuna-andur, millega mõõdetakse vastavalt arvutiprogrammi poolt määratud järjekorrale kehatemperatuuri keha kuues punktis.

Samal ajal töötab pulsomeeter, mis registreerib südame tööd. Saadud andmete põhjal koostab programm mõõtmise lõpul protokolli vere 85 näitaja kohta. Peale klassikalise verevalemi saab teavet ka vere biokeemilisest koostisest, tähtsamate organite hapnikutarbimisest ja verevoolu suurusest nendesse.

Saab ka täiendavat teavet mao happesuse, kudede veesisalduse ja südame jõudluse kohta. "Kõiki saadavaid andmeid üles lugeda läheks väga pikale," möönab Veskimäe. "Kõige olulisem on see, et tulemuse saamiseks kulub alla 10 minuti, ei ole vaja keerulist laborianalüüsi ja vastus on kohe paberil, andes arstile väga vajaliku esmase informatsiooni."

Järgmise uuringu etapina kontrollitakse südamerütmi stabiilsust. Näpuotsale asetatud andur registreerib südamelöögid umbes 5-10 minutilise intervalli jooksul. Arvuti analüüsib saadud tulemusi ja annab arstile teavet 35 parameetri kohta, mis iseloomustavad südame ja närvisüsteemi seisundit.

Järgmisena teostatakse kudede elektrijuhtivuse mõõtmine. Selle abil avastatakse kehapiirkonnad, mis vajavad rohkem tähelepanu. Siit saab arst infot ka selgroo seisundi kohta lülide kaupa ja onkotestiga saab kontrollida võimalike pahaloomuliste kasvajate olemasolu.

Viimane uuringu etapp hindab organismi seisundit juba suurema põhjalikkusega. See kasutab bioresonantsmeetodit ja selle abil on võimalik leida organismi kõrvalekaldeid isegi raku tasandilt lähtudes.

Kõik neli meetodit kokku annavad arstile väga mahuka informatsiooni inimese tervislikust seisundist ja mis kõige tähtsam: võimaldavad määrata konkreetse kõrvalekalde põhjuse ehk algallika. Kogu meetodi eelis ongi see, et saadud informatsiooni põhjal saab arst ravida haiguse põhjust mitte sümptomeid.

Uuringu ajal saab uuritav kogu protseduuri arvutiekraanilt ise jälgida. "Koos inimesega endaga teeb arst organismi tasakaalu taastamise plaani," selgitab Veskimäe. Vastavalt inimese vajadustele võib tasakaalustavasse teraapiasse kuuluda bioresonantsteraapia, holistiline psühhoteraapia või mõni muu toetav kehateraapia. Bioresonantsteraapia toimub sama arvutisüsteemiga, millega uuriti kogu organismi seisundit. Selle teraapia käigus antakse tasakaalust väljas olevale organile või organsüsteemile infosignaale. Saab parandada ka kudede verevarustust.

"Ravi põhimõte on iseenesest lihtne. Haige või tasakaalust väljas kehaosa vibreerib nii-öelda valel sagedusel ja talle on vaja meelde tuletada, kuidas vibreerib terve ja normaalne organ. See info aitab kehapiirkonna energiat viia jälle tasakaalustatud seisundisse. Nii hakkab inimese energiakeha füüsilist keha tervendama."

Vanusepiiranguid infoteraapia puhul ei ole, uuringut võib teha isegi rasedatele. Laste puhul on tähtis, et ta mõõtmise ajal (vähemalt 45 minutit) paigal püsiks. Tulemuste analüüsi ajal saab laps juba liikuda.

Hingesõbralik holistiline psühhoteraapia

Erinevalt infoteraapiast, kus arvutiekraanil joonistuvad mustrid ja kaasatud on tehnikamaailma imed, kuulub holistilise meditsiini valdkonda ka pehmem ja hingelisem ravivorm – nimelt holistiline psühhoteraapia.

Selle ajal on patsient puhkeasendis pikali, terapeut aitab tal minna meditatiivsesse seisundisse, mis justkui ärkveloleku ja une vahepealne seisund ning inimene tajub ühendust oma Kõrgema Mina ja teadmistega.

Terapeut Tiina-Mariam Reinsalu viib läbi seansi tasakaalukalt, kergelt ja sujuvalt juhtides. Terapeudi sõnul aitavad neli kolmetunnist seanssi, mida üldjuhul läbitakse kuu aja jooksul, vabaneda konkreetsetest terviseprobleemidest, psüühilisest tasakaalutusest jne. Samas sobib teraapia ka inimestele, kes enesearenduse ja vaimu äratamise teel ning kes tahavad näiteks leida elu mõtet või eesmärki, tundma õppida oma potentsiaali, võimeid ja võimalusi, luua paremat kontakti oma sisemise tarkusega, oma Kõrgema Minaga.

Teraapia jooksul tunneb, kuidas kehasse tuleb rahu ning kogu olemine saavutab omapärase tasakaalu. Terapeudi juhendamisel võib kogeda ka seisundit, et lähed tagasi mõnda oma eelmisesse elusse, koged sealseid emotsioone ning siis puhastad need endast. Reinsalu sõnul on inimesed aidanud end ka suhteprobleemidest vabaneda, samuti tervisemuredest on saadud kergemini üle. Holistiline psühhoteraapia sobib paralleelselt meditsiinilise raviga, mille vältel inimene uurib teadlikult Kõrgema Mina abil mõne oma ravi all oleva organi seisundit ja püüab seda ka energeetiliselt parandada.

Kogu inimese elu on pidev kõikumine tasakaalupunkti ümber. Inimene võib nii kehaliselt, psüühiliselt kui energeetiliselt olla kas tasakaalus või tasakaalust väljas. Harmoonia ja tasakaalu puhul on inimene rõõmus, energiat on piisavalt ja keha töötab suurepäraselt, kirjutab kliiniku koduleht. Holistiline meditsiin püüab aidata harmooniat ja tasakaalu leida, üheaegselt nii kehas kui vaimus.

Allikas: http://rmp.ee/