Kinobussi käesolev kaheksas filmituur on jõudnud poole peale – läbitud on KinoBussi ja KinoRongi etapid ning alustatud sõitu KinoLodja pardal. Filmirännak on senini möödunud küll edukalt, aga ka seiklusrohkelt, sest tormi tõttu Peipsi järvel jõudis KinoLodja asemel eile Võõpsu hoopis KinoBuss. Hoolimata ootamatustest, on käesoleval nädalal plaanis veel nii mõnigi põnev filmisündmus.

25. juulil oma suvist rännakut alustanud KinoBuss on filmielamused viinud juba Hiiu-, Saare- ja Läänemaale. KinoRong alustas sõitu 28. juulil Türilt ja erikujundusega filmirong tegi peatused ka Võhmas, Tootsis, Kiisal  ja Lelles.

2. augustil kolis Kinobussi meeskond aga lodja pardale, mis peale peatust Omedus Võõpsu poole suundudes tormi meelevalda sattus ning turvalisuse ja aeglase liikumise tõttu tagasi Mustvee sadamasse  pidi seilama. Seega jõudis KinoLodja asemel Võõpsu hoopis KinoBuss. Sellest hoolimata näeb KinoLotja juba täna Tartumaal Läänistes, mil suurel purjel linastub lühifilmide kogumik „Seks ja surm”.

Homme, 5. augustil, eel-esilinastub Võrumaal Meremäel aga maailma esimene setukeelne mängufilm „Taarka”. Ain Mäeotsa uus film kõneleb Taarkast, Hilana külast pärit leelotajast. Film põhineb Kauksi Ülle samanimelisel näidendil ning peaosa mängib Siiri Sisask. Meremäe on sümboolne esilinastuse koht, sest samas paigas toimusid ka filmivõtted ja seetõttu saab silmast-silma kohtuda ka „Taarka” tegijatega.

Lisaks filmidele saab kätt harjutada lodjaliste rändavates käsitöökodades, kus saab nii köit punuda kui ka naela taguda, andes ühtlasi oma panus valmiva viikingilaeva ehitamisele. Filme ja animatsioone saab meisterdada Filmitöötoas ning seeläbi osaleda ka veebikeskkond Delfi animatsiooni- ja reklaamikonkursil. Samuti saab tutvuda Tartu Ülikooli Eesti Geenivaramu tegemistega, sest Kinobuss toetab alati uusi ja eesmärgipäraseid ettevõtmisi.

Peale Meremäed toimuvad Kinobussi suvetuuri üritused veel 6.08 Pikasilla sadamas Valgamaal (KinoLodi), 7.08 Tapa linnaväljakul Lääne-Virumaal (KinoBuss) ja 11.08 Narva-Jõesuu sadamas Ida-Virumaal (KinoLaev). Kõigis antud kohtades näeb ja kuuleb filmikontserti „Noored kotkad”, kus 1927. aasta tummfilmi elustab oma muusikaga ansambel Kosmikud.

Kinobussi logo

9. augustil suundub Kinobussi ja Lodjaseltsi meeskond aga Narva-Jõesuusse, kus algab nelja-päevane rahvusvaheline filmi- ja keskkonnafestival Moving Baltic Sea. Moving Baltic Sea on rändfestival, mille eesmärk on kokku tuua ja ühendada erinevad kultuurid ja rahvused. Läbi mitmekesise filmiprogrammi, kultuuri- ja keskkonnatöötubade pööratakse tähelepanu nii Läänemere ökokeskkonnale kui selle ääres paiknevate rahvuste ja riikide sarnasustele, erinevustele ja kogemustele.

Narva-Jõesuus jätkub tegevust nii nooretele kui vanadele. Festival algab keskkonnakonverentsiga „Terve mõistuse energia  - Läänemere regiooni heaks!”. Lisaks saab osaleda nii Kinobussi animatöötoas kui 48 tunnisel filmitegemise võistlusel; kajastada lugusid oma kodupaigast ajakirjanduse-, foto-, ja meediatöötubades; tegutseda mini-merelaboris.

Rändfestival alustas seilamist purjelaev Lovis pardal 4. juulil Rostockist. Peatused on toimunud juba Gdanskis, Kaliningradis ja Riias. Peale Narva-Jõesuud suundutakse edasi St.Peterburi, mis ühtlasi on ka festivali viimane peatuspaik. Moving Baltic Sea peapromootor on Saksa lühifilmide festival Moviemiento.

Kinobussi toetajad ja koostööpartnerid: Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, Eesti Filmi Sihtasutus, kohalikud omavalitsused, Tallinnfilm, Filmarhiiv, Edelaraudtee, Emajõe Lodjaselts, Postimees, Sony, Televõrk, Delfi, Ithal Kraanad, Respo, RMK, Thundebird, A.Le Coq, Viking Line, Eesti filmistuudiod ja Euroopa Komisjoni Youth programme: Education and Culture.

Toimetas Katrin Lipp, säästva elustiili portaal www.bioneer.ee

Loe lisaks: Bioneer: Kinobuss toob rahvani filmiüllatused, Bioneer: Kinobussi suvetuur 200∞ pakub filmipärleid, Bioneer: Kinobussi suvetuur kuulutab välja põnevad filmivõistlused ning töötoad,