Laupäeval, 30. mail 2009 peetakse Põlva lähedal Rosmal esimene kogupere konverents “Head valikud hariduses”, mille eesmärk on kõnelda muutustest hariduses positiivsete näidete varal ja läbi teadlike lastevanemate pilgu. Kogupere konverentsile on registreerunud koos lastega üle 200 inimese, kes huvituvad “teistmoodi” vaatest haridusele.

Esimese kogupere konverentsi keskseks teemaks on valitud haridus ja selle ajendiks korraldajate tõdemus, et senine koolisüsteem mureneb otse meie kõigi silme all: koolid vaevlevad raha- ja õpilaste puuduses, õpetajate autoriteet langeb, edukate perede lapsed satuvad koolipingist tänavale, edetabelid tekitavad vastasseisu tipp- ja tavakoolide vahel – aukliku hingega lapsest on saanud tasulise haridusteenuse kaubanduslik objekt.

Rosma Haridusselts koostöös Eesti Lastevanemate Liidu ja Põlva maavalitsusega otsustasid pakkuda haridusmaastiku muutustele optimistlikuma väljundi. Keeruline aeg vajab teistmoodi vaadet ja uut mõtlemist. Erinevalt tavapärasest virisevast vaatenurgast hariduses keskendub praktiline konverents positiivsele. Esitame küsimusi ja toome lahendusi, mis juba täna toimivad ka Eestis.

Keskpäeval algav konverents “Head valikud hariduses” vaatab muutustele hariduses läbi eluliste näidete ja isetegemise kogemise, rääkides headest algatustest. Laiema diskussiooni hoogustamiseks soovime kaasata lastevanemate ja teiste huviliste kõrval ka ühiskonna arvamusliidreid ning otsustajaid. Põhiettekanded teevad Tiiu Kuurme, Anne Daniel-Karlsen ja Ülo Vooglaid, päeva juhib lavastaja Ain Mäeots.

Kogupere konverentsile tullakse koos perega – ajal, mil vanemad saavad kuulata esinejaid ja osaleda aruteludes, jagub tegevusi ka lastele, seejärel jätkub töö praktilistes töötubades. Konverentsi lõpuks on plaan sõnastada teesid, mis aitaksid tuua värskemaid tuuli Eesti haridusmaastikule. Päeva lõpetab rõõmsa ja kaasahaarava ettekandega etno-jazz-poppi viljelev ansambel Indigolapsed.

Kogupere konverents on üles ehitatud Rosma koolis käivitatud Vanemate Kooli põhimõttel, kus paralleelselt toimuvad ettekanded ja praktilised töötoad. Ettekanded peatuvad lapse loomulikku arengut toetavatel õppemeetoditel, mis aitavad kasvada õnnelikul ja sotsiaalselt küpsel indiviidil. Töötoad on mitmekülgsed ja pakuvad avastamisrõõmu (savitöö, muusika, vormijoonistamine, käsitöö, kõlapillid, mäng). Lasteaias tegutseb lastetuba (meisterdamine, ühine etendus) ja väikelaste vanematele on eraldi loeng.

Konverentsil osalemine on tasuta, omapoolse toetuse saavad osalejad anda kohapeal annetuse korras. Konverentsi korraldab MTÜ Rosma Haridusselts koostöös Põlva maavalitsuse ja Eesti Lastevanemate Liiduga.

MTÜ Rosma Haridusselts ühendab Johannese Kooli Rosmal (põhikool) ja lasteaeda Täheke. Mõlemad asuvad Põlva võrupoolse külje all Rosma külas Päkamäe kõrval. Koha vaimu on kujundanud siia 19. sajandil rajatud külakool, kus 1885. aastal sündinud Eesti kooliuuendaja Johannes Käis ning 1990. aastast tegutsev waldorfkool. Johannese Koolis Rosmal õpib 41 õpilast ja waldorflasteaias Täheke käib 20 last.

Ajakava ja täpsema info leiate SIIT.