Homme, 24. septembril toimub Londonis Suurbritannia ühe tuntuma arhitektuuri- ja disainiürituse “100% Design” raames Electrolux Design Lab’09 finaal, mida võib jälgida otseülekandes Internetis aadressil www.electrolux.com/designlab.
- Bioneeri uudised
- 23. september 2009
Tänavuse võistluse teemaks on „Kujundused järgmiseks 90ks aastaks“, millega tähistatakse ka Electroluxi 90. aastapäeva. Võistluse korraldajate sõnul soovisid nad näha noorte disainitudengite ideid, millised võiksid kodumasinad tulevikus välja näha. Finalistide töödest valmistatakse ka mittetöötavad maketid, mida disainisündmusel presenteeritakse.
Võitja valivad finaalis välja rahvusvaheliselt tunnustatud kohtunikud. Peamisteks kriteeriumiteks on intuitiivne disain, innovatsioon ja tarbija mugavus. Kohtunike hulka kuuluvad mööblidisainer ja Doshi Levien disainistuudio üks asutajatest Nipa Doshi, Seymourpowell tootedisaini konsultatsioonifirma disainijuht David Fisher, Nissan Design Europe värvikujunduse juht Marisol Manso Cortina ja Electolux disainiosakonna vanem asepresident Henrik Otto.
Electrolux valis rohkem kui 900 innovaatilise tulevikuidee seast välja kaheksa Design Lab’ 09 finalisti, kelle hulka kuulub sellel aastal ka üks töö Balti riikidest.
Electolux korraldab Design Lab’i igal aastal eesmärgiga märgata turulolevaid uusi talente, noorte disaineritega koos töötamine annab inspiratsiooni tuleviku kodumasinate väljatöötamiseks ja sündmuse korraldamine võimaldab nii Electoluxil kui ka finalistidel suhelda maailmaklassi disaineritega.
Electoluxi Design Lab annab noortele andekatele disaineritele võimaluse oma töid maailmale näidata. Tänu võistlusele on paljud osalejad saanud endale ihaldatud töökohti ja neile on pakutud erinevaid ärivõimalusi. Näiteks Electolux on palkanud 3 finalisti, teised on leidnud endale ise disainiärisid, kes nad oma palgale võtnud on. 2005. aastal asutasid neli finalisti oma firma nimega Outofstockdesign.com
Kaheksa finalisti töödeks on (juhuslikus järjekorras):
1. „Cocoon” Autor: Rickard Hederstierna, Lund Institute of Technology, Rootsi
Cocoon on vastukaja pidevalt kasvavale rahvaarvule ja massilisele liha ja kala tarbimisele. Signaale kasutades ja selle abil liha geneetilist ehitust hinnates määrab Cocoon soovitusliku küpsetamisaja.
2. „Le Petit Prince” Autor: Martin Miklica, VUT Brno, Tšehhi
Le Petit Prince on robotist kasvuhoone, mille ülesandeks on lihtsustada tulevast Marsi asustamist. Robot kannab endaga kaasas klaasist kestas taime, mille jaoks ta toitaineid otsib. Erinevate toitainetega katsetades otsib robot välja sobivaimad ning teavitab leiust ka teistele robotitele.
3. „Moléculaire” Autor: Nico Kläber, Köln International School of Design, Saksamaa
3D molekulaarne toiduprinter viib tehnika ja toiduvalmistamise koosluse täiesti uuele tasemele. Moléculaire lihtsustab toiduvalmistamist ja on mõeldud nii tava- kui profiköökidele. Kasutades väikesi osakesi erinevatest toiduainetest prindib see kiht kihi haaval roa välja. Selline meetod muudab toiduvalmistamise lihtsaks ja võimaldab iga kell täpselt samamoodi maitsvat toitu välja printida.
4. „Naturewash” Autor: Zhenpeng Li, Zhejiang, Zhejiang University, Hiina
„Naturewash” on pesumasin, mis vee asemel kasutab negatiivseid ioone pesu pesemiseks ja värskendamiseks. Masinal on puuteekraan kolme režiimiga riiete värskendamiseks, rohulõhnaliseks ‘pesuks’ ja lillelõhnaliseks ‘pesuks’. Riiete pesemiseks tuleb masinale pikali heita või sellele istuda, kuid põhjalikuks puhastuseks võib riided ka otse masinasse panna.
5. „Renew” Autor: Louis Filosa, Purdue University, USA
Renew on rõivaste puhastamiseks ja värskendamiseks mõeldud aurutaja. Kahe aurutusavaga Renew kogub rõivaste siltidelt pesemiseks antud informatsiooni kasutades selleks skännerit ja raadiosagedusi. Masin on inimestele täiesti ohutu, kuna lõpetab aurutamise niipea kui identifitseerib tundmatu pinna või objekti näiteks nahapinna. Renew on varustatud puuteekraaniga, mis võimaldab kasutajal masinat juhtida. Olles kõigest 25% tavalise pesumasina suurusest, sobib Renew ka väikestesse ruumidesse. Kuna Renew on valmistatud ümbertöödeldud alumiiniumist ja klaasist, on see ka lisaks kõigele loodussõbralik.
6. „Teleport” Autor: Dulyawat Wongnawa, Chulalongkorn University, Tai
Teleport on külmkapp justkui mõnest ulmeromaanist. See suudab teleporteerida toitu poest otse külmkappi ja on juhtimiseks varustatud puuteekraaniga.
7. „Bifoliate” Autor: Toma Brundzaite, Vilnius Academy of Art, Leedu
Kuna pestud nõude kappi tagasipanek on tihtipeale üsna tüütu tegevus, kavandas Toma Brundzaite seinale kinnitatava kahekambrilise nõudepesumasina. Ühte sektsiooni käivad pesemiseks mõeldud mustad nõud, teine on aga mõeldud puhastele nõudele. Nõudepesumasin kasutab pesemiseks ultraheli muutes selle keskkonnasõbralikumaks kui nüüdisaja pesumasinad.
8. „Water Catcher” Autor: Penghao Shan, Zhejiang Sci-tech University, Hiina
Puhta vee vajadusele mõeldes on Penghao Shan välja tulnud ideega lendavast veekogujast ja -puhastajast. Automatiseeritud seadeldis saadab välja lendavaid palle, mis koguvad vihmavett ja toovad kogutud vee siis peaseadeldise juurde. Seal vihmavesi puhastatakse ja viiakse pallide abil kasutajateni. Seade analüüsib ka kasutajate sõrmejälgi, et kindlaks teha, milliseid lisandeid veele lisada, et kasutajad saaksid kätte kõik vajalikud ained.
Electrolux Design Lab on iga-aastane võistlus, mis sai alguse 2003. aastal. Selle eesmärgiks on leida huvitavaid ideid, milliseks kodutehnika tulevikus muutub. Osa on kutsutud võtma kõik tootedisaini õppivad inimesed.
Igal aastal on võistlusel olnud alateema ja võistlust on iga kord peetud uues linnas. Eelnevalt on olnud teemaks: Internetigeneratsiooni disainid (Zürich 2008), Rohelised leiutised (Pariis 2007), Leiutised tervislikuks toitumiseks (Barcelona 2006), Tulevikuleiutised (Stockholm 2005 ja New York 2004), Kasutajate poolt pakutud lahendused (Budapest 2003).
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta