19. novembril toimub Tartus AHHAA teaduskeskuses konverents “Kust tuleb kogukonnatunne?”, mis lükkab hoo sisse 24.-30. novembrini toimuvale üle-eestilisele Ühisnädalale.
- Keskkonnaharidus
- 18. november 2014
Kodanikuühenduste tegevusi ja koosloomist tutvustav konverents keskendub inimestele, kes kogukonnatunnet loovad ja pakub lahendusi, kuidas ka teised seda paremini luua saaksid.
Avakonverentsi korraldaja Kadri Pau Tartu Ärinõuandlast lausus, et päev on mitmekesine ja esinejateks on inimesed, kes on toonud Eestis kogukonnatundesse positiivseid muutusi.
“Näiteks tuleb meile rääkima koorijuht Hirvo Surva sellest, millist rolli mängib laulupeo-liikumine noorte arendamisel headeks kodanikeks ning kuidas see aitab kaasa kogukonnatunde loomisele. Samuti räägitakse, kas linnakool võib olla kogukonnakool ning sellest kõneleb Aune Valk Karlova seltsist.
Äri poolelt avab kogukonnatunnet jäätisebrändi La Muu omanik ja looja Rasmus Rask. Usun, et tuleb tore ja uudsete mõtetega päev,” sõnas Pau.
Ta on veendunud, et päeva lõpuks leiab igaüks ka kogukonnatunde üles. Konverentsi kaaskorraldaja, DD Akadeemia juht Age Tomson lisas, et kogukonnatunde vajalikkusest on igati kohane rääkida olukorras, kus ühiskondlikud küsimused koos elamise ja tegutsemise vaimu killustavad.
“Õnneks on võimalik leida siiski häid näiteid, mille puhul võib öelda, et inimestele läheb kogukonnatunde loomine ja hoidmine korda,” lausus Tomson.
Lisaks esitletakse konverentsi raames värskelt valminud linna- ja külakogukondade uuringut, mille viisid kevad-suvel läbi Külaliikumine Kodukant ja Linnalabor. Madle Lippus Linnalaborist ütles, et senimaani pole tehtud ühtegi ülevaatlikku uuringut Eestis tegutsevatest kogukondadest.
“Uuringu eesmärk oli saada ülevaade siin tegutsevatest territoriaalsetest kogukondadest ning nende hetkeolukorrast. Nüüd teame näiteks seda, et keskmine kogukonna suurus on kuni kümme inimest või et eelkõige on need tekkinud soovist kohalikku kultuurielu arendada. Samuti oleme nüüd targemad ka kogukondade tuluallikate ja seotuse osas kohaliku omavalitsusega. Uuring on väga oluline sisendina ministeeriumidele ja kohalikele omavalitsustele, aga ka kogukondadele endile.”
Ühisnädal on kodanikualgatust ja kodanikuühiskonda tutvustav nädal, mis toimub teistkordselt ja leiab aset novembrikuu viimasel nädalal 24. – 30. novembril, kodanikupäeva lähistel ning mida korraldavad maakondlikud arenduskeskused koostöös Domus Dorpatensise, Kodanikuühiskonna Sihtkapitali ja teiste arvukate partneritega.
2013. aastal viidi Ühisnädala raames läbi 200 sündmust, millest võttis osa üle 6000 inimese. Need sündmused toimusid igas maakonnas ja neid korraldas kokku üle kuuekümne organisatsiooni.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta