Turismimessi TOUREST 2009 raames esmakordselt peetud “Rohelisema Turismi Foorumil” võitis Pühajärve Spa Hotell majutusettevõtete konkursi “Rohelise Võtme Aastaauhinnad 2009”. Bioneer uuris AS Pühajärve Puhkekodu juhatuse liikmelt Indrek Vähilt, mis teeb ühest majutusettevõttest rohelise majutusettevõtte.
- Toit ja aiandus
- Katrin Jõgisaar, www.Bioneer.ee
- 5. märts 2009
Pühajärve Spa Hotelli konkursitöö kandis pealkirja: “Vali mahetoit – hea loodusele, hea Sinule!”. Mis ajendas Teid panustama just mahetoidu kasutamisse?
Ajendeid oli mitmeid. Raske on öelda, mis oli olulisim, kuid püüame pisut selgitada.
Esiteks asub Pühajärve Spa Hotell väga kaunis looduskeskkonnas Otepää Looduspargis ja loodussõbralik mõtteviis on meie meeskonnale tähtis olnud algusest peale. Paljud kliendid eelistavad meie ettevõtet just asukoha ja ümbritseva puhta looduskeskkonna pärast. Miks siis mitte pakkuda ka tervislikku ja puhast toitu puhkuse ühe osana. Meie populaarseima paketi nimi on ju samuti "Puhas puhkus".
Järjest enam räägitakse saastunud toiduainetest ja meie ümber on aina rohkem inimesi, kellel on tõsiseid terviseprobleeme, mis paljuski saavad alguse valest toitumisest. Mahetoidu propageerimisega loodame ühtlasi kaasa aidata ökoloogilise mõtteviisi tekkimisele meie klientide ja töötajate hulgas. Ka meie peakokk Silver on tulihingeline mahetoidu pooldaja. Inimene, kes tarbib ökotooteid, saab tervislikku, keskkonnasõbralikku, usaldusväärset, maitsvat ja GMO-vaba kaupa ehk ökomärk garanteerib toidu kvaliteedi.
Mahetootjatel on suhteliselt raske oma toodangut realiseerida. Mahetoitu ja –tooraineid tarvitades aitame ühtlasi kaasa ka kohaliku maaelu edendamisele. Isiklikud kontaktid ja päris põhjalik kogemus põllumeestega, on andnud meile teadmise, et eestimaine aitab meil jääda omanäoliseks. Seda hindavad nii sise- kui välisturistid.
Mujal maailmas liikudes on näha, et kõik uhkustavad heas mõttes oma rahvusliku eripäraga ja kodumaiste toodetega. Usume, et võime samuti oma eestimaiste asjade üle uhked olla.
Fotol: Rohelise võtme peaauhinnad, Rõuge sepa loominguna valminud võtmed.
Te rõhutasite oma konkursitöös, et soovite eristuda teistest majutusettevõtetest keskkonnasõbralikkuse poolest ning tõsta oma mainet ökoteenuse pakkujana. Teil on ka plaan töötada välja ökopakett hotelli külastajatele. Mida see endast kujutab? Kas ökoteenus tähendab Pühajärve Spa Hotellis maitsvat mahedat toiduvalikut või väljendub säästmine ka mujal? Millal külastajad ökopaketti küsima võivad tulla?
On tõsi, et soovime teistest eristuda oma keskkonnasõbralikkuse poolest. Tegelikult oleme majas sees ja ka väljaspool seda, teinud ära väga palju asju, mis on meid muutnud palju keskkonnasõbralikumaks, kuid millest meie kliendid ei tea midagi. Näiteks paigaldasime ventilatsioonisüsteemidele soojustagastid, samuti on olemas korralik automaatika küttesüsteemidele, kasutame säästulampe kõikjal, kus neid võimalik kasutada on, kogu kompleksi kütmiseks kasutame ainult puidujäätmeid, haljasaladel ei kasuta väetisi jne.
Ökopakett hakkab kindlasti sisaldama peale mahemenüü ka mõnd protseduuri, kus ei kasutata palju materjale ja kindlasti ka erinevaid võimalusi looduses liikumiseks (jalgrattad ja käimiskepid suvel, suusad ja uisud talvel). Valmis loodame ökopaketi saada suvekuudeks.
Teie plaan pakkuda mahetoitu, mille tooraine on pärit kohalikelt talunikelt, on väga kiiduväärt. Kas kontaktide loomine kohalike pakkujatega oli lihtne või pigem keeruline? Mis on peamine põhjus, miks otsustasite suurte hulgiladude asemel eelistada kohalikke ettevõtjaid?
Kohalikud ettevõtjad on paindlikumad ja nendega on meeldivam koostööd teha.
Nende tooted on paremad ja huvitavamad. Ja miks me ei peaks toetama oma ettevõtjaid, kellele meie toetus on sedavõrd oluline. Mõnele pisemale talule võib see tähendada ellujäämist.
Kontaktide leidmine iseenesest ei olnud väga keeruline. Raskem probleem peitus kõikvõimalikes logistilistes küsimustes. Näiteks OÜ Vändra Leib tooted jõuavad meieni ringiga Tartust ja seda suuresti tänu ühele teisele koostööpartnerile, kes selle oma kaubaga kaasa võtab. Ka Pajumäe talu pidi oma veoringi muutma, et teha kõrvalepõige Pühajärvele.
Otsekontakte talunikega oleme saanud ka meil toimunud mahepõllumajanduse seminaridel-õppepäevadel. Kui tahta kasutada kohalikku mahetoorainet, siis ei ole seda hulgiladudel lihtsalt pakkuda. Kui olekski, tundub mõttetu maksta veel vahendajale. Otse tootjalt ostes võidavad nii talunik kui ka meie ettevõte.
Milliste mahetootjatega Te koostööd teete? Kui mõni mahetoidu pakkuja tahaks samuti Teiega koostööd teha, siis kas pakkumised on endiselt oodatud või olete koostööpartnerite ringi juba kindlaks määranud?
Hetkel teeme koostööd järgmiste mahetootjatega:
• Pajumäe talu- piim, kohupiimakreemid, jogurtid
• OÜ Ökosahver
• Taarapõllu talu, Edgar Kolts - talumahlad, moosid
• OÜ Olivello- astelpajumoos
• OÜ Vändra Leib- leivad, kuklid
• Saidafarm AS – juust
• Orapera talu – taimetee
• TÜ Eesti Mahe ja nende vahendusel: Taali Mesila mesi, Kitsevälja talu kanamunad, Zerna talu mitmeviljahelbed
• Lisaks teeme koostööd erinevate maheköögiviljapakkujatega.
Kindlasti on kõik koostööpakkumised oodatud. Praegu on olukord, kus meil napib maheköögivilja. Oleks väga tore, kui kuskil leiduks mõni talunik, kel salves veel väikesed kartuli- ja porgandivarud.
Fotol: Pühajärve Spa Hotell linnulennult.
Teil on plaanis korraldada 11. juulil Pühajärvel ka ökotoodete laat. Kes on sinna laadale oodatud?
Ökotoodete laat toimub Pühajärve jooksuga samal päeval ja eesmärgiks on just võimalikult paljudele inimestele näidata, milliseid ökotooteid Eestis toodetakse ja mida need endast kujutavad.
Osalema plaanime kutsuda mahetootjaid kogu Eestist. See annab meile võimaluse peale hotelli klientide jõuda lähemale ka kohalikele elanikele.
Lisaks viibib antud ürituse ajal Pühajärvel palju inimesi, kes väärtustavad läbi spordi tervislikke eluviise. Laadale on oodatud kõik, kellele pakub huvi, teha lähemat tutvust tervislike ja loodussõbralike ökotoodetega.
Mida saavad inimesed ise ära teha, et keskkonda säästvamalt hotelle või muid majutusasutusi külastada?
Peamine, mida võiks välja tuua, on vee ja elektri tarbimine – nii, nagu me ei raiska neid tarbetult oma kodus, ei maksaks seda teha ka hotellis viibides. Käterätikute kasutamine mitu päeva järjest aitab samuti vett kokku hoida. Prügi sorteerimisele saavad külastajad samuti kaasa aidata, jättes paberi ja taara numbritoa lauale, viies kasutatud patareid hotelli vastuvõttu ning visates olmeprügi selleks ette nähtud prügikastidesse.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta