Päikeseparkide rajamist ja finantseerimist pakkuva Olsson Solari juhi Aap Hirvesoo sõnul tasub päikesepargi rajamisest huvitatud ettevõtetel kiirustada, sest vaid selle aastanumbri sees käivitatud kuni 50kW võimsusega jaamadele maksab Elering järgmise 12 aasta jooksul praegustel tingimustel taastuvenergiatoetust.
- Energeetika
- 16. juuni 2020
- Foto: Olsson Solari opereeritav Nopri Talumeierei Päikesejaam/Olsson Solar
„Täna on tegelikult kõige parem aeg selliseid investeeringuid teha. Üle maailma rullunud majanduslangus on viinud ka päikesepaneelide hinnad rekordmadalale ning päikesepargi tasuvusperiood on langenud seniselt 12 aastalt vaat et 6-7 aasta tasemele. Kui ehitus- ja materjalihinnad normaliseeruvad ning taastuvenergia toetust hakatakse maksma vaid vähempakkumiste alusel, toob see juba järgmisel aastal kaasa parkide tasuvusaja kahekordistumise.“ sõnas Hirvesoo.
Tema kinnitusel peavad kõik, kes soovivad käesoleval aastal jaama püsti saada, kiirelt tegutsema, sest paigaldajate töökoormus on väga suur ning seadmete tarneajad pikad.
„Elektrilevi avalduste läbivaatamise ja liitumispunkti väljaehituse tähtajad on seoses avalduste rohkusega veninud juba vähemalt kahekordseks. Seega on juuni-juuli tõesti viimane aeg oma projekti käivitamiseks,“ nentis Hirvesoo.
Olsson Solari juhi sõnul valivad paljud ettevõtted suure investeeringu ja tüütu asjaajamise asemel päikesepargi täislahenduse, mis tähendab, et Olsson Solar hoolitseb ise kogu projekti rahastamise ja ehituse eest. Tänase seisuga on ettevõtte ehitatud ja finantseeritud jaamade koguvõimsuseks üle 2 MW.
„See tähendab, et meie kanname teenusepakkujana hoolt kogu vajaliku paberitöö, pargi projekteerimise ja rajamise, paneelide tarnimise eest ning finantseerime kogu protsessi. Lepingu sõlmimisega tagab klient endale 12 aastaks soodsa fikseeritud elektrihinna ning tasub sellele lisaks tänaste võrgutasudega sarnases suuruses liisingumakset,“ selgitas Hirvesoo.
Tema kinnitusel jäävad kliendi rahavood sisuliselt samaks, kuid tänase elektritarbimise jätkamise asemel saab klient 12 aasta pärast enda omandusse isikliku päikesepargi, mis toodab veel üle 20 aastat tasuta, sh võrgutasudeta elektrit. „Siin kehtib sama loogika, nagu eluaseme soetamisel: kui eluase meeldib ja seda on plaanis kasutada pikemalt, tasub üüri maksmise asemel alati suunata see igakuine kulu hoopis samas suurusjärgus kodulaenumaksetesse ning saada eluaseme omanikuks,“ tõi Hirvesoo paralleeli.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta