Jätkusuutlikku konsultatsiooni pakkuv ettevõte Green Baltics, www.GreenBaltics.com, ning selle kinnisvaraarendusega tegelev sõsarettevõte Oxford Sustainable tegid koostööd Kapiteli Skanstes-nimelise arendusprojektiga Riias. Täna pälvis projekt Baltikumi kõige kõrgema sertifitseerimise tulemuse uue ehitise kategoorias – “Excellent”- koos 80.1% suuruse punktisummaga.

  • Majandus
  • 3. mai 2019
  • Foto: Renoveeritud puumaja Riias. Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

Jätkusuutliku ehitamisega seotud juhtiv globaalne organisatsiooni BRE (Building Research Institution) ametliku veebilehe kohaselt on tegemist kõigi aegade parima tulemusega Baltikumis ning ühtlasi parim saavutus audiitorite ja konsultantide meeskonnalt.

“See on suurepärane tulemus”, ütles Green Baltics kaasdirektor Zane Sauka “See annab Kapitelile kindlasti tõelise konkurentsieelise ning tõstab projekti ja ettevõtte mainet”.

“Viimase aasta jooksul on Baltikumi turg oluliselt muutunud”, sõnas Green Baltics kaasdirektor Hadley Barrett, „üha enam rentnikke nõuab arendajatelt ja hoone omanikelt  rendipinda BREEAM-sertifitseeritud hoones, täpselt sama moodi on paljud investorid huvitatud üksnes BREEAM sertifikaadiga hoonetest. Vaadates tasuvusperioodi, võib julgelt väita, et hetkel saab kinnisvaraprojektides teenida kõige suuremat tulu läbi sertifitseerimise.“

Green Baltics on kvalifitseeritud auditeerima kõiki BREEAM ja LEED sertifikaate ning ettevõte on koos Oxford Sustainablega  teinud koostööd enamiku Eesti ja Läti sertifitseeritud hoonete juures.

Kapitel on tuntud oma tulevikkuvaatava mõtlemise poolest. Kapiteli tegevdirektor Andris Stankevičs ütles: “Meie eesmärk on luua ettevõtetele funktsionaalne äritegevuse keskkond ning pakkuda inimestele mugavat ja tervislikku töökeskkonda. Me järgime säästlikke põhimõtteid kõikides kinnisvaraarenduse etappides ning oleme väga uhked, et suutsime saavutada BREEAMi kõige kõrgema tulemuse Baltikumis.
 
 Kuna arendajad asetavad omale aina kõrgemaid eesmärke seoses hoonete kvaliteedi ja jätkusuutlikkusega, siis isegi suuremad pangad on hakanud teemat oluliseks pidama. Hiljaaegu pandi arendajatele südamele, et nad saavutaksid võimalikult hea skoori parima finantseeringu saamiseks. Säärane suhtumine pankade poolt on igati loogiline, sest statistika näitab, et sertifitseeritud hooned on tulusamad, rentnikud lojaalsemad ja vähem ruume seisab tühjana. Mitmetes Euroopa riikides pangad pakuvad sertifitseeritud kinnisvarale madalama intressiga pangalaenu.

Juba täna võime selgelt näha, et üha suurem number kinnisvaraturul tegutsejatest on hakanud pooldama sertifitseerimist ning tundub, et sertifitseerimata hooned jäävad peagi halvemasse positsiooni.