Kesk ja Põhja-Euroopa säästevarenduste turuliider Oxford Sustainable Group käivitas Juurus, Rapla maakonnas 200-miljoni eurose linnaku „Oxford Park“ arenduse. Tegemist on Euroopa suurima jätkusuutliku arenduse projektiga.

Oxford Park moodustab 560.000 m² territooriumil looduskaunis kohas Tallinna ja Rapla vahel Atla külas, Juuru vallas asuva tervikliku uusasumi. Tipptunnil 30-minutilise sõidu kaugusel Tallinna piirist asuva Oxford Parki on kavandanud Itaalia arhitekt Francesco de Luca Oxford Sustainable Group’ist ja see saab koduks ca 350 perele, kes saavad valida ridaelamute, eramajade, kahepereelamute ja kolmepereelamute hulgast endale sobiva elukeskkonna.

„Oxford Park on hoolikalt planeeritud jätkusuutlik kogukond, mis areneb kümne aasta jooksul vaikselt, orgaaniliselt ja loomulikult koos oma elanike ja ettevõtetega,“ sõnas Oxford Sustainable Group’i juhatuse esimees Hadley Barrett.

„See on elanike, ettevõtete, kaubandusliku, vaba aja, taristute, sotsiaal- ja energia-elementide harmooniline tervik, mis kasvavad kõik koos, et tagada nõutud teenused. Oxford Parkis on kõige olulisem, et kõigil on võimalus olla osa kogukonnast ning aidata kaasa hea elu ja eduka äri arendamisele,“ lisas Barrett.

Hadley Barretti sõnul tähendab jätkusuutlikkus palju rohkem kui ehitada passiivmaja või kasutada lisasoojustust. „Tõeline jätkusuutlikkus tähendab arvestada kõigi teguritega nende koosmõjus nagu keskkond, ühiskond, majandus, valitsus, ostjad, ülemaailmse süsinikuturu investoritega, jätkusuutliku tarneahelaga jne,“ ütles Hadley Barrett.

„Oleme toetanud ja toetame kohalikku haridust, taristu arengut, arvestanud liiklusega, reostuse, materjalide, disaini, kohaliku, regionaalse ja valitsuse poliitikaga, kohalike elanike, töökohtade loomisega, maksude, investorite ja finantsidega, mis kõik koos võimaldavad kohalikele inimeste ja ettevõtetele täiendavat tulu, paljude teiste tegurite hulgas,” lisas Barrett.

Oxford Parki kavandamine algas 2006. aastal, mil alustati detailplaneeringutega. Kogu alale on kavandatud terviklik infrastruktuur, sh. elamu- ja ärimaa, energeetika ja muu taristu, puhkealad jne.

Tegemist on lõpuni valmis kavandatud  tööta-puhka-mängi elustiili arendusega, mis on uut laadi kontseptsioon Eestis, kuid populaarne Lääne- ja Põhja-Euroopas. Oxford Parki müügiga hakkab tegelema Eesti kinnisvaraettevõte Uus Maa.