30. novembril algab Pärnus Eesti Geoinformaatika Seltsi aastakonverents eesmärgiga vahetada kogemusi ja teadmisi teemal, kuidas teha reaalse maailma nähtused virtuaalkeskkonnas kõigile lihtsalt ja kiirelt kättesaadavaks.
30. novembril algab Pärnus Eesti Geoinformaatika Seltsi aastakonverents eesmärgiga vahetada kogemusi ja teadmisi teemal, kuidas teha reaalse maailma nähtused virtuaalkeskkonnas kõigile lihtsalt ja kiirelt kättesaadavaks.
- Keskkonnaharidus
- 30. november 2012
„Kõik, mis meie elus toimub, toimub kusagil; seda saab ruumiliselt piiritleda ja kaardil näidata,“ ütles Eesti Geoinformaatika Seltsi (ESTGIS) juhatuse liige Eduard Pukkonen. „Seega aitavad just kaardid ehk kaasaegses terminoloogias ruumiandmed ja sellekohased teenused meil maailma tunnetada ja mõista. Seejuures on oluline, et andmed oleksid võimalikult täpsed ja kõigile hõlpsalt kättesaadavad.“
Ruumiandmete suurema täpsuse ja parema kättesaadavuse aitab tagada kiiresti arenev geoinformaatika. See on valdkond, mille kaudu jõuab järjest enam reaalse maailma nähtusi virtuaalkeskkonda ja seeläbi kättesaadavaks kõigile. Arenevad ruumiandmete kogumise, töötlemise ja esitamise vahendid, kus sisu muutub küll keerukamaks, kuid kasutamine lihtsamaks.
ESTGIS-i kahepäevane aastakonverents kannab nimetust "Traditsioonid vs innovatsioon GIS-is" ja seal tehakse mitmeid ettekandeid kaugseire valdkonnast, näiteks tutvustatakse satelliitide ja ja mehitamata lennuvahendite kasutamist piirkondade mõõdistamisel ja kaardistamisel.
Samuti keskendutakse konverentsil mobiilsele asukohapõhisele profileerimisele, mis aitab näiteks lausa piirkonniti kindlaks teha, kui palju inimesi seal hetkel viibib, mis soost nad on, kust pärit jmt. Veel käsitletakse ruumiandmete kasutamist ajaloolise teedevõrgu rekonstrueerimisel ja omavalitsuse ning päästeteenistuse innovatiivseid GIS-rakendusi.
Üks oluline valdkond on ruumiandmete kättesaadavuse tagamine. Konverentsil esinejad annavad ülevaate sellesisulistest rahvusvahelistest projektidest ja koostöövõimalustest.
Kavast ei puudu ka nostalgiline tagasivaade Eesti geoinformaatika algusaegadesse. „Veidi üle kahekümne aasta tagasi ei olnud meil digitaalseid aluskaarte, rääkimata geoportaalidest ja kaardiandmete levitamisest – geodeetiline info oli salastatud ja ligipääs kaartidele piiratud,“ märkis Pukkonen. „1980. aastate lõpus hakkasime täpsematele kaartidele ligi pääsema ja sealt alates on toimunud väga kiire areng - Eesti geoinformaatika on jõudnud rahvusvaheliselt tunnustatud tasemele.“
Aastakonverentsil Pärnu Strand Hotellis esinevad mitmed väliskülalised, osalejaid on ka kõikidest Eesti asutustest ja ülikoolidest, kus GIS-arendustega tegeldakse. Konverents lõpeb ESTGIS-i üldkoosolekuga, kus valitakse uus juhatus järgnevaks kaheks aastaks.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta