Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluva Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi raames esietendub sel reedel kliimakriisi kogemustest ja ellujäämise lugudest inspireeritud poeetiline dokumentaallavastus „Õhud meie vahel“. Piletitega tasub kiirustada, sest Emajõe Suveteatri ja liikumise Fridays For Future Eesti koosloomes valminud põneva kunstilise vormiga lavastust mängitakse Tartumaal Kambja vanas koolimajas 21. juunist 21. juulini vaid üheksal korral.

  • Bioneeri uudised
  • 18. juuni 2024
  • Foto: Lavastuse "Õhud meie vahel" lavastaja Mihkel Kohava ja Sandra Kartau / Terje Atonen

Tartumaa Arendusseltsi tegevjuht ja Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi koordinaator Kristiina Tammets ütles, et kliimamuutused mõjutavad meid kõiki, kuid enamik inimesi püüab seda raskena mõjuvat teemat sageli vältida.

„Üks võimalus läheneda keerulistele teemadele on teha seda kunsti kaudu ja dokumentaallavastus „Õhud meie vahel“ just seda võimalust pakubki,“ märkis Tammets. „Meil on hea meel, et kliimakriisi puudutav ja huvitava kunstilise lahendusega lavastus jõuab kultuuripealinna põhiprogrammi raames lavale just Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi osana.“ Ta soovitas piletitega kiirustada, et ühest selle suve erilisemast teatrielamusest kindlasti osa saada.

Dokumentaallavastuse „Õhud meie vahel“ lavastaja Mihkel Kohava lausus, et tegemist on vahetu ja intiimse ning lahendustele orienteeritud lavastusega, mis valmis pika küpsemise tulemusena. „Tänu kliimanoortele saime otsekontakti nende rahvusvahelise kogukonna liikmetega, kes on kliimakriisi valusalt omal nahal tundnud ja olid valmis jutustama oma loo. Kokku sai eluline materjal, mis võimaldas kogu lavastuse üles ehitada erinevaid etenduskunsti žanre kasutades nii, et tervik pakub mõjusa osaluskogemuse,“ rääkis Kohava. Ta lisas, et põneva trupi koosloomes sündivat lavastuslikku rännakut rikastavad tantsu ja liikumise ning muusika ja luule eriline koostoime video ja muude lahendustega.

Emajõe Suveteatri tegevjuhi ja produtsendi Ruta Rannu sõnul on nende teatri varasemate suvelavastustega võrreldes leitud sel korral uus ja omapärane formaat loo jutustamiseks. „Viime vaataja rännakule mööda maailma, mis mahub ühte hoonesse. Kambja vana koolimaja erinevad ruumid sobivad eksperimentaalse vormiga lugude jutustamiseks hästi. Trupp on äge ja materjal keeruline, aga tegu ei ole näpuviibutusega kliima teemal, vaid inimlike lugudega leidlikkusest ja ellujäämisest muutuva keskkonna tingimustes,“ lausus Rannu. Eriti soovis ta esile tõsta lavastuse muusikat ning sedagi, et tükk võiks pakkuda huvi erinevas vanuses publikule, kindlasti noortele.

Dokumentaallavastust „Õhud meie vahel“ mängitakse Tartumaal Kambja vanas koolimajas (aadressil Kesk 5, Kambja) 21. juunist 21. juulini algusega kell 19.00. Lavastus on ilma vaheajata ja kestab 2 tundi, tegevus toimub siseruumides ning istekohad on olemas. „Õhud meie vahel“ on erinevaid etenduskunsti vahendeid kombineeriv kohaspetsiifiline lavastus, kus läbi etendajate mängu, tantsu, helimaailmade, video ning isegi lõhnade kulgeval teekonnal viiakse publik kliimamuutustes maailma eri paikadesse.

Kambja vana koolimaja ruumides avaneb vaatajale maailm, kus tulevad esitusele lood Kreeka oliivikasvatajalt, Bangladeshi kooliõpetajalt, Nigeeria pastorilt, Sierra Leone kliimaaktivistilt, Sitsiilia kaktusetalunikult ja ka Eesti maasikakasvatajalt. Ühest ruumist teise liikudes saab teatripublik olla tunnistajaks stseenidele, kus inimesed ilmutavad vastupidavust muutuvates keskkonnaoludes. Keset tugevnevaid orkaane, kõrbestuvaid alasid, kuivavaid veesilmu, soolduvaid muldasid ja tõusvat merevett otsitakse inimlikke ellujäämiskunste.

Lavale astub põnev trupp: Kymbali Williams – Eesti-Ghana juurtega muusik ja esitaja, kes loob ka lavastuse helimaastikud; Sofia Filippou – tantsija, etenduskunstnik ja koreograaf Kreekast; Sander Roosimägi, kes on mänginud Tallinna Linnateatri, Eesti Noorsooteatri, Ekspeditsiooni ja paljude teiste teatrite lavastustes. Lavastaja on Mihkel Kohava, lavastusdramaturg Kristiina Jalasto, kunstnik Mikk-Artur Ostrov ja valguskunstnik Priidu Adlas. Lavastus valmib MTÜ Tartu Suveteatri Seltsi (Emajõe Suveteater) ja MTÜ Loodusvõlu (Fridays for Future Eesti) koostööna. Rohkem infot ja piletid.

Kambjas esietendub reedel kliimakriisist kõnelev dokumentaallavastus „Õhud meie vahel“