Kõiki kapitalismikriitikud ei rahulda pelgalt Occupy Wall Streeti laadne arutelu kapitalismi kitsaskohtade üle, mistõttu näiteks Soomes on loodud ühistuline investeerimisfond Robin Hood, mis teenib oma osanikele tulu hoopis uuel moel.

Põhiolemuselt ei erine Robin Hood Asset Managemen tavalistest investeerimisfondidest, kui peamine vahe seisneb selles, et fondi teenitud tulu jagatakse fondi osanike vahel ja seda investeeritakse vaid "headel“ eesmärkidel, kirjutas Taloussanomat.

Investeerimisühistu ongi seadnud eesmärgiks pakkuda oma liikmetele "püsiva rahavoo, mis poleks seotud igapäevase töölkäimisega“.

Investeerimisühistu lubab oma liikmetele keskmisest kõrgemat rahatootlust ja see lubaduse taga on Parasiitti nime kandev arvutiprogramm.

Parasiitti on soomlasest IT-mehe Sakari Virki paarikümne aasta pikkuse töö tulemus, mille käigus lõi ta arvutiprogrammi, mis nopib rahaturgudelt välja enim tootlust pakkuvad investeerimistooted. Parasiitti on alates 2003. aastast testitud USA rahaturgudel ja pprogrammi koostatud aktsiaportfell on testide põhjal ületanud USA S&P 500 indeksi aastas keskmiselt 16 protsendi võrra. Sellel aastal on vaid miljoni dollari suuruse aktsiaportfelli tootlus ületanud S&P 500 indeksit juba enam kui kümne protsendi võrra.

Robin Hoodi enda investeerimisportfell on tänavu kasvanud aga juba 18,8 protsenti.

Praeguseks on fondil juba poolsada liiget ning nende hulgas on palju majandusteadlasi, ärimehi, professoreid ja kunstnike 12 eri riigist. Ametlikult lansseeritakse fond aga septembris Saksamaal Kasselis kus ta on üks osa kultuuriprojektist dOCUMENTA (13).

Fond loodi Aalto ülikooli Future Art Base uurinuüksuses ja projekti initsiaatori Akseli Virtase sõnul saavad fondi osanikeks ka tavalised inimesed, kes saaksid fondi abil edukalt investeerida rahaturgudele oma sääste.

Ühistu liikmeks astumisel tuleb tasuda 30 euro suurune liikmemaks ja investeeringute suurus jääb mõne tuhande kuni 10 000 euro vahemikku.

"Occupy Wall Street’i liikumises on olnud palju juttu ka uutest pankadest. Meie taktika on samas teistsugune. Me võtame kasutusele rahamaailmas tegutsejate oskused ja teadmised, samas kui raha tuleb meilt,“ selgitas ta.