Majaostul mängivad rolli mitmed tegurid. Kuidas aga kinnisvara kliendi jaoks atraktiivsemaks muuta? Uuringutest selgub, et krundil kasvavad puud võivad ostuvalmidust ja müügihinda oluliselt mõjutada.
- Arvamused
- Liina Laks, Bioneer.ee kaasautor
- 4. august 2015
Euroopa Saksamaa näitel
Kultuurilised erinevused mängivad kinnisvarahinna puhul suurt rolli. Vastupidiselt austraallastele väidavad Saksamaa maaklerid, et aias kasvav põlispuu mõjub müügile igati positiivselt – niikaua kuni kogu aeg aed varju ei jää. Düsseldorfi spetsialistid pakkusid, et hästihoolitsetud aed lubab maja eest 50 000 eurot juurde küsida.
Sakslaste ideaalkrunt on üsna lage, madala hekiga tänavapoolse aiaosaga ning avara, varjulise tagaaiaga. Viimase puhul on soovitav, kui aed oleks piiratud kõrge hekiga, et naabrite pilkude eest varjuda, suured põlispuud on samuti teretulnud. Kõige enam soovitakse, et majal oleks üks itta ja üks lõunasse või läände avanev terrass või rõdu.
Kinnisvaraekspertide sõnul on kõige raskem müüa maju, millel on künkale jääv terrassaed – seda peetakse liiga ebapraktiliseks. Saksa maaklerite soovitus majamüüjatele: enne kui potentsiaalse kliendiga koha peale minna, tuleks kindlasti aeda korrastada. Nii toovat 5000-eurone investeering aia heakorrastusse vähemalt 10 000 eurot puhastulu tagasi.
Tänavaäärsed puud
Lääne-Austraalia ülikooli (University of Western Australia) teadlased tegid maaklerite seas uuringu ning selgus, et tänavaid ääristavad varjulised lehtpuud lubasid maja eest kuni 20 000 USA dollarit rohkem küsida kui ilma puudeta tänaval.
Uurimisgrupp vaatles üle 2000 erakorterite ja -majadega tehtud kinnisvaratehingut ning keskmiselt kiirendas puudeallee müügiprotsessi kahe päeva ja kõrgendas hinda ca 7500 USA dollari võrra. Sama uuringu järgi krundil endal kasvavad puud ostuhinda ei mõjutanud, pigem toonitati, et paljude austraallaste jaoks tähendavad sügiseti langevad lehed lisatööd ja kulu.
Taim kui hinnaalandaja
Samuti väidavad maaklerid, et liialt vohav taimestik, iseäranis umbrohi vähendab tunduvalt kinnisvara atraktiivsust. Nii ei suutnud üks britt pikka aega oma maja müüa ning lõpuks selgus, et süüdlaseks oli kolmesentimeetrine(!) vooljas pargitatar (Fallopia Japonica) – too agressiivne võõrliik on Suurbritannias piisav põhjus, et nõuda hinnaalandust nii antud krundil kui ka terves kvartalis. Arvata võib, et Eestiski ei tekitaks aias õitsev Sosnovski karuputk ülemäärast ostusoovi.
Kasvav puu kui energiasäästja
Lisaks silmailule annavad krundil kasvavad puud hulgaliselt lisaväärtust. Veebilehe arborday.org andmetel võib puu lausa küttekulusid vähendada. Nii on USAs välja arvutatud, et täna krundile istutatud puu vähendab viie aasta pärast küttekulusid 3% ja 15 aasta pärast lausa 12% võrra. Puu toimib talvel tuuletõkkena ning annab suvel varju ja vähendab nii kliimasüsteemi töökoormust. Paraku ei anna veebileht täpseid juhiseid, millisest puuliigist juttu on ja kuhu too energiat säästev puu maja suhtes istutada tuleks.
Pole midagi mõnusamat, kui suvel puu all võrkkiiges lesida ja lehtede kahinat kuulata – lisaks kõigele heale on rohelisel värvil inimese närvidele rahustav toime. Nii võib oskuslikult aeda kujundades saada kauba peale pikkadeks aastateks mõnusa spaa ja teraapiapaiga.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta