Kuidas tuunida oma neljarattaline pimedaks, märjaks ja libedaks hooajaks võimalikult vastupidavaks? Mida ette võtta, kui auto siiski satub ootamatult õnnetusse? Nõu annab Swedbanki riskikindlustuse valdkonnajuht Aleksei Žemkov.

Sõlmi kaskokindlustus!

 

Heitliku ilma, näiteks tugeva vihmavalingu või esimese jäitega on mõnedel autojuhtidel keeruline kohaneda. Seetõttu juhtub ka rohkem liiklusõnnetusi. Eesti Liikluskindlustuse Fondi (LKF) andmetel juhtus 2022. aastal Eestis üle 38 000 liiklusõnnetuse, mis on ajaloo suurim arv. Kahjude kogusumma ületas 80 miljonit eurot, mis on samuti rekordiline. Kuna mõningatel juhtudel jääb kohustuslikust liikluskindlustusest väheks, on mõistlik kaitsta oma autot ootamatuste eest kaskokindlustusega.

Kaskokindlustus aitab hakkama saada ka selle auto kahjustustega, mis  õnnetuse põhjustas. Lisaks liiklusõnnetusest põhjustatud kahjudele korvab kaskokindlustus loodusõnnetuste, vandalismi, varguse tagajärjel tekkinud kahju autole.

 

Uuri hoolikalt autoklaase

 

Klaasikahjustused on üks sagedasematest põhjustest, miks autojuhid kindlustusse pöörduvad. Ka pealtnäha tühisena tunduva täkke korral tasub minna esimesel võimalusel autotöökotta, sest õhutemperatuuride muutudes võib see areneda ohtlikumaks mõraks. See aga võib omakorda põhjustada klaasi purunemise. Täkke parandus on kiire ja oluliselt keskkonnasäästlikum kui kogu klaasi väljavahetamine.

Kui autoklaas siiski puruneb, näiteks sügistormis peale kukkunud oksa või talvel jääkamaka tõttu, hüvitab Swedbanki kaskokindlustus kahjustada saanud klaaside paranduse või väljavahetamise enamasti omavastutuseta.

 

Kontrolli korrapäraselt rehvirõhku

 

Et tagada rehvide ohutus sõidu ajal, tuleb veenduda nende piisavas rõhutasemes. Kontrolli rehvide rõhk üle näiteks iga kord, kui lähed autot tankima. Kui rõhk on liiga kõrge, väheneb rehvi võime lööke pehmendada ja rehvid võivad lõhkeda. Ülerõhu tõttu on ka auto juhitavus kehvem. Madala rõhuga rehvid toovad kaasa aga lisakulu, esiteks need suurendavad auto kütusekulu umbes viis protsenti ja teiseks lüheneb rehvi eluiga kuni veerandi võrra, mistõttu tuleb neid sagedamini vahetada.

Uuematel autodel on rehvirõhk kuvatud armatuuril, vanemate autode rehvirõhku saab kontrollida kütusetanklates või rõhumõõdikuga, mille saab soetada autokaupade poest. Tootja soovitatud rehvirõhk on kirjas juhipoolse ukse siseküljel, auto käsiraamatus ja tootja kodulehel.

 

Hoolitse autokere eest!

 

Autokere tasub hoida võimalikult puhtana. Mida kauem lasta mustusel kerele ja rattakoobastesse koguneda, seda raskem on neid hiljem puhtaks saada. Teedel olev pigi ja sool kipuvad haakuma auto külge. Kui jätta mustus pikemaks ajaks auto peale, tekivad sellest roostetäpid, mis ajapikku võivad välja kujuneda roosteplekkideks. Rooste vastu kaitseb autot regulaarne ja hooajale sobilik pesu. Soovitatav on ka autot vahatada, sest vaha tekitab autole kaitsekihi, mis ei lase nii kergelt mustusel kerele ladestuda.

Kui auto kere on saanud juhtumisi mõlgi, ei tasu selle kordategemisega liiga kaua venitada, eriti kui kriimu sügavus ulatub plekini. Talvistele teedele puistatud sool võib vastasel juhul kaitsmata plekipinda edasi kahjustada.

 

Vaata aegsasti üle rehvid!
 

Talverehvide kasutamine muutub kohustuslikuks 1. detsembrist. See ei ole enam mägede taga! Ka hoolsalt hoitud rehvid võivad aja jooksul mureneda ja muutuda praguliseks. Sellised rehvid pole liiklemiseks turvalised. Kontrolli kindlasti talverehvide mustri sügavust! Rehviekspertide soovitusel peaks see olema vähemalt 4 millimeetrit, alla selle muutuvad rehvid juba ohtlikuks. Uutena on talverehvide mustrisügavus umbes 8 mm. Olenevalt sõitmise sagedusest ja sõidustiilist, kuluvad rehvid 3–5 aastaga.  Kui rehv peaks purunema aga õnnetuse või avarii tagajärjel, võid loota kaskokindlustuse hüvitusele.

 

Kui möllab maru, vii auto peitu

 

Tugeva vihma, tormi ja lume eest vii auto võimalusel varju, et hoida seda raju ilma tekitatud kahjude eest. Kohustuslik liikluskindlustus loodusjõudude tekitatud kahjusid autoomanikule ei korva, küll aga saab ettenägematute ja ootamatute sündmuste korral loota kaskokindlustusele.
Kontrolli ka üle, kas sinu sõiduki tuled on pimedaks ajaks õigesti seadistatud. Halvasti korrigeeritud või liiga kõrgele sätitud tuled pimestavad vastutulevat või sinu ees sõitvat juhti.

 

Vali õige sõidukiirus ja hoia pikivahet

 

Ootamatu kohtumine põdra või mõne muu suurema metsloomaga keset maanteed võib isegi kogenud autojuhtidel jala värisema võtta, rääkimata sellest, kui juhtubki kokkupõrge. Hämar aeg, eriti päikesetõusu eel ja -loojangu järel, muudab metsloomad aktiivseks ning meelitab nad teede lähedusse. 

Transpordiameti andmetel registreeritakse aastas ligikaudu 6000 liiklusõnnetust metsloomadega, mille tõttu saab vigastada umbes 20–30 inimest. Metsloomad käituvad väga ettearvamatult, nad võivad teha järske suunamuutusi, ootamatuid hüppeid ja üritada joosta isegi vahetuvalt läheneva auto eest läbi. Nähes ulukit tee ääres, võta hoog maha ja pane ohutuled peale. Hoia pikivahet! Ära anna signaali, mis võib looma ehmatada.

Otsasõidu korral tuleb auto peatada ja lülitada sisse ohu- ja ääretuled ning panna sõidukist väljudes selga ohutusvest. Kannatada saanud inimestest teata hädaabinumbril 112, hukkunud või viga saanud loomast telefonil 1247.
Vahetult kokkupõrkel looma või linnuga hüvitab Swedbanki kaskokindlustus tekkinud kahju kuni 3,5 t registrimassiga autole omavastusteta. Swedbanki klientidel on võimalik helistada kaskokindlustuse ööpäevaringsele infotelefonile 888 2111, mille kaudu saab vajadusel tellida ka autoabi.

 

Nõua oma kaskokindlustusest rohkem

 

Et ennast ja oma autot veelgi rohkemate juhtumite puhuks kindlustada, uuri oma kindlustusseltsilt, kas ta pakub ka laiema kaitsega lahendust. Swedbankis on selleks näiteks eliitkasko pakett. Eliitkasko kaitseb ka siis, kui sõiduki võtmed peaksid kaduma või saama kahjustatud, samuti on kindlustatud ka kindlustusjuhtumi ajal sõidukis olnud isiklikud asjad, sealhulgas ka sõidukile kinnitatud jalgrattad või katuseboksis olevad asjad.

Eliitkasko paketis sisaldub ka õnnetusjuhtumikindlustus, millest on abi, kui autojuht või kaasreisijad peaksid saama õnnetuses viga ning see põhjustab töövõime kaotuse või surma. Eliitkasko on hea valik ka autoga reisijatele. Kui auto tehnilise rikke, varguse või võtmete kadumise tõttu pole võimalik reisi jätkata, hüvitab kindlustusandja autoomaniku ja kaasreisijate koju naasmise kulud ja vajadusel ka majutuse. Kindlasti veendu, kas valitud kaitsete pakett vastab sinu vajadusele.