Teisipäeva pärastlõunal jalutasin läbi sombuse Kalamaja asumi Telliskivi tänava suunas. Õues hakkas juba pimedaks kiskuma. Siiski oli veel piisavalt valge, et ümbrust uudistada. Jalutades möödusin nii mõnestki taaskasutuspoest ja nähtu rõõmustas mind. Jäi mulje, et mitmed kasutatud rõivaste kauplused on võtnud eesmärgiks ühes piirkonnas koos tegutseda, et võimalikul ostjal poleks liiga palju  jooksmist. Ja juba esmaspäeval avatakse seal veel üks sarnane pood, sedakorda Uuskasutuskeskuse oma.

Uuskasutuskeskus on oma olemuselt minu meelest üks väga tore ettevõtmine, sest selles on ühendanud oma jõud nii palgalised töötajad kui ka vabatahtlikud ja seda suure ühise eesmärgi nimel – tekitada läbi asjade uuesti kasutamise vähem prügi.

Veel pooltühja ja külastajatele avamata poodi sisenedes ootas mind ees Katriin Jüriska, kes sättis parasjagu riideid ja mannekeene paika. Katriin on Uuskasutuskeskuse juht olnud juba mõned kuud.

Minu külaskäigu eesmärgiks oli uurida, kuidas Uuskasutuskeskusel läheb ja tegijatele uue poe avamise puhul õnne soovida. Seega oli Katriin õige inimene, kellega rääkida.

Sügise alguses levisid kuuldused, et Uuskasutuskeskus on pankroti ääre peal, aga siiski õnnestus teil ju pankrotihalduritega kokkuleppele jõuda ja tegevust jätkata. Kuidas siis Uuskasutuskeskusel läinud on?

Uuskasutuskeskusel on läinud täiesti plaanide päraselt. Esmaspäeval toimus meil esimene koosolek võlausaldajatega. Ühehäälselt kinniti, et soovitakse Uuskasutuskeskuse tervenemist, mis tähendab, et me jätkame oma tegutsemist ja seejuures oleme majanduslikult kasumlikud ning hakkame vaikselt oma võlgasid tagasi maksma.

Mis sa arvad, kui kaua Uuskasutuskeskusel võlgade lõpliku tasumisega veel aega läheb? Millal te päriselt jalad alla saate?

Esialgsete plaanide kohaselt on see ligikaudu 4-aastane protsess, aga see ei tähenda, et meil hetkel jalad all ei ole. Meil on jalad all ja me toimetame kasumlikult. Lisaks sellele summale, mida me oleme plaaninud maksta vanade võlgade katteks igakuiselt, on meil piisavalt jõudu, et laieneda ja areneda.

Oktoobris lõppes Uuskasutuskeskusel suur kogumiskampaania, mis sai teoks koostöös Kaubamajaga. See ettevõtmine sai hästi palju meedia tähelepanu. Kas kampaania õnnestus nii nagu plaaniste?

Kampaania oli kõikide meelest hästi edukas ja üllatav. Me teadsime, et sealt tuleb palju kaupa, aga me ei osanud unes ka näha, et sealt nii palju kaupa tulemas on. Kampaania läks väga hästi ja kindlasti on see aidanud kaasa ka Uuskasutuskeskuse arengule.

Tänu sellele kampaaniale saime me palju kvaliteetseid rõivaid ja teatavasti on korralike riideid meil kõigil vaja. Ka abivajajad – näiteks kodutud ja lasterikkad pered – on saanud tänu sellele kampaaniale väga häid talvekaupu endale.

Kas Uuskasutuskeskus plaanib selliseid kampaaniaid veel korraldada?

Jah, meil on tegelikult Kaubamajaga olnud põgus vestlus sel teemal, et teha sellised üritused regulaarseks. Esimest uut kampaaniat on oodata juba sel kevadel.

Kas tänu Kaubamaja kampaaniale on teil poes siis rohkem sellist kaupa, mida võib soovitada moeteadlikumale ostjale?

Kindlasti! Tänu kauba rohkusele, saame me ka esemete ringlust kiirendada. Uusi asju võib meie valikust leida pidevalt.

Mida Uuskasutuskeskusel veel lähimas tulevikus plaanis on?

Juba 7. detsembril avame me uue Uuskasutuskeskuse poe, mis asub Telliskivi keskuses. Selle uue kauplusega plaanime viia Uuskasutuskeskuse täiesti uuele tasemele. Kõik, kes on käinud meie Paide tänava ruumides, teavad kui niisked ja külmad need on, olles ebamugavad nii ostjatele kui ka töötajatele. Täna oleme me kolimas hästi valgustatud, puhtale ja soojale pinnale, kus on hea nii meil tööd teha kui ka klientidel käia.

Väga tore! Kas uues poes on teil ainult riided või on muud kaupa ka?

Peamiselt on riided, aga tahame väikeses mahus ka põnevaid raamatuid, nõusid ja nipsasjakesi lisaks tuua.

Uuskasutuskeskuse Paide tänava poes oli hiljuti taas väike põleng. Kas teil on plaanis nendest ruumidest vabaneda? Näiteks kolida Paide tänava pood mujale üle?

Põlengu kommentaariks nii palju, et tõesti oli selline õnnetu juhus, et asjad läksid kärssama, aga õnneks lõppes kõik väga õnnelikult. Leekideni see olukord ei jõudnud. Kahju oli muidugi suur, sest kõik need asjad lasi tuletõrje veega üle ja need läksid kokkuvõttes prügisse.

Tegelikult järgmise aasta jooksul on kinnisvara arendajal plaan meie Paide tänava maja maha lammutada, mistõttu hiljemalt aasta jooksul me peame sealt välja kolima. Kohe, kui saame oma Telliskivi tänava poe avatud, hakkame ka aktiivselt uute ruumide otsimisega tegelema.

Millised need ruumid olema peaksid?

Otsime ruume, kuhu pääseb hästi ligi – seda nii suure kaubaautoga kui ka tavakülastaja erasõidukiga. Kauba toomine peaks olema mugav! On paha, kui toodud asju peab eemalt vedama jne. Pigem on vaja lao tüüpi kaubanduspinda. See võiks asuda kuskil käidavas kohas magistraali lähedal.

Katriin, kui sa Uuskasutuskeskuse juhina mõned kuud tagasi alustasid, siis sul oli plaan tuua Uuskasutuskeskusesse tagasi vanad vabatahtlikud ja värvata ka uusi. Kuidas selle plaaniga läinud on?

Selle teemaga on samuti läinud väga hästi. Näiteks Paide tänava poes oli meil oktoobri kuus vabatahtlike töötunde 250 ringis. Seega saime vabatahtlike abiga tehtud peaaegu kahe täiskohaga inimese töö, mis oli hästi positiivne. Novembris oli vabatahtlike töötundide arv jällegi natuke väiksem, aga me üritame lähiajal saada olukorra nii stabiilseks, et me saaksime selle peale loota.

Kes on uuskasutuskeskuse vabatahtlikud? Kas need on need noored? On need vanemas eas inimesed? Või on inimesi igast vanuserühmast?

Jah, on nii nooremaid kui ka vanemaid. Sellist kindlat vanusegruppi on raske välja tuua. Meil käib abiks igasuguseid inimesi.

Üks hästi armas juhus oli selline, et peale viimaseid TV3 uudiseid, kus Uuskasutuskeskus oma õnnetute Paide tänava ruumidega eetris oli, tulid meile ukse taha üks õde ja vend, kes ütlesid, et teil on siin abi vaja ja me tulime appi. See oli hästi armas!

Kas te ootate endiselt inimesi lisaks?

Absoluutselt! Kõik, kes tahavad midagi head teha ja appi tulla, on oodatud. 

Mida need inimesed siis tegema peaksid? Helistama? Kirjutama? Kohale tulema?

Kõik viisid on oodatud. Meie kodulehel uuskasutus.ee on üleval meie kontaktid. Inimene võib meile ka poodi tulla ja lihtsalt öelda, et soovib olla vabatahtlik. Me ei eira kedagi!

Uuskasutuskeskus võtab vastu lisaks riietele ka muud kraami (mööblit, nõusid, raamatuid, mänguasju, sporditarbeid jne). Kas sellist kraami võib tuua ka teie uude Telliskivi tänava kauplusesse?

Telliskivi tänava pood on meil siiski müügikanal ja sinna me kraami ei oota. Meil pole uues poes toodud asju kuskil ladustada.

Uuskasutuskeskus kui selline jääb üheks keskuseks, kuhu saab asju tuua ja hetkel asub see veel Paide tänaval.

Millist toetust Uuskasutuskeskus hetkel kõige enam vajab?

Üldjoontes võib kodust ära tuua kõik kasutamiskõlblikud, aga teile mittevajalikud asjad. Asjad võiksid olla sellised, mida saab veel kasutada ja mida ei tahaks prügikasti visata.

Hiljuti on meil siin lõppenud mööbli kampaania, kus me tegime koostööd disainer Inge Peetrisega ja tema aitas siis redisainida vana mööblit.

Hetkel siis võiks tuua talveasju – suuski, kelke ja muud toredat, millega lapsi rõõmustada saab. Igasugune talvevarustus on väga oodatud!


Mõju keskkonnale, ühiskonnale ja tervisele

Taaskasutus ja jäätmed

Kaubandus