Rimi vastutustundliku ettevõtluse spetsialist Katrin Bats soovitab lihavõtete ajal mõelda, milliste kanade mune eelistada ning soovitab valida õnnelike kanade mune. Nii saab igaüks toetada neid kanakasvatajaid, kes pakuvad vabalt peetavate ja õrrekanade mune. Lihavõtete ajal tõuseb munamüük Rimides 80% ning varutud on 70 000 munakarpi.

„Vabalt peetavate kanade ja õrrekanade munade osakaal müügis tõuseb aasta-aastalt, kuid siiski eelistab 90% klientidest osta puurikanade mune,“ sõnas Katrin Bats. „Lihavõtete ajal räägitakse palju munade kasulikkusest, kuid ei kõneleta sellest, millistest kanafarmidest on munad pärit. Oleme Rimis võtnud eesmärgi, et aastal 2025 meie kaupluste lettidelt enam puurikanade mune ei leia. See tähendab seda, et ka tootjad peavad hakkama mõtlema sellele, kuidas üle minna teistsugusele kanapidamisele.“

„Kui me tahaksime praegu üleöö lõpetada puurikanade munade müügi, siis me ei suudaks oma kauplusi enam munadega varustada, kuna Eesti ja Baltimaade kanapidajad ei ole võimelised pakkuma vajalikes kogustes õnnelike kanade mune,“ tõi Katrin Bats näite. „Üleminek mahe-, õrre- või vabalt peetavate kanade munade müügile on pikaajaline protsess, hõlmates tihedat koostööd hankijaga ning klientide teadlikkuse tõstmist. Hea algus on meil tehtud näiteks Võnnu mahetaluga, kelle ökomunad võeti eelmisel aastal põhisortimenti – Võnnust jõuab Rimi lettidele igal nädalal 5500 karpi mune.“

„Neile poekülastajaile, kes ei vaata toidukaupade hindu nii pingsalt, soovitan munadepühaks varuda õnnelike kanade mune, mitte haarata letilt esimene ettejuhtuv munakarp. Selleks, et ostukorvi satuksid just nende kanade munad, peab munakarp olema märgistatud numbritega 0, 1 või 2. Number 3-ga on tähistatud puurikanade munad,“ lisas Katrin Bats. „Parim aeg mõelda loomade heaolule on just pühade ajal, mil kanamune väga palju tarbitakse.“