2025. aastal vaadatakse üle riiklik keskkonnahariduse korraldus. Laste ja noorte keskkonnahariduse parandamiseks suunatakse rahastus otse keskkonnahariduskeskustele. Valdkonna laiem korraldamine on samuti üle vaatamisel.
- Keskkonnaharidus
- 4. jaanuar 2025
- Foto: Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
“Laste ja noorte looduse tundmine ja vahetult kogemine on loodussõbraliku eluviisi alus. Eesti inimestel on loodusega tugev side ja seda tuleb säilitada. Kvaliteetne keskkonnaharidus on siin võtmetähtsusega. Kuigi oleme sellega Eestis seni hästi hakkama saanud, näitas keskkonnahariduse tegevuskava analüüs, et valdkond vajab paremat koordineerimist. Sellega nüüd tegelemegi,” selgitas kliimaminister Yoko Alender.
Keskkonnaharidust pakkusid siiani nii Keskkonnaamet, RMK, Loodusmuuseum, kui ka pea 150 keskkonnahariduskeskust üle Eesti. Värske muudatusega Keskkonnaameti põhikirjas väheneb ameti roll noorte- ja laste haridusega tegelemisel. Ümberkorraldamine võimaldab Keskkonnaametil keskenduda oma arvukatele põhitegevustele loodus-, keskkonna- ja kiirguskaitse ning keskkonnajärelevalve valdkondades.
Keskkonnaameti rolliks jääb endiselt ka keskkonnateadlikkuse tõstmine oma tegevusvaldkondades, et tagada hea koostöö sihtrühmadega ning ennetada keskkonnaohte. Noorte keskkonnahariduse korralduslik ja koordineeriv roll koondub Loodusmajja. See aitab asutuste vahelist funktsioonide dubleerimist vältida ning rahalisi vahendeid tulemuslikumalt suunata.
Kui vaadata konkreetseid numbreid, siis RMK pakutavaid loodusõppeprogramme külastas 2023. aastal üle 49 000 inimese, puhke- ja kaitsealasid külastati pea 3 miljonit korda. Loodusmuuseumi haridusprogramme külastab igal kooliaastal umbes 16 000 last ja noort. Igal aastal saab KIKi toetusega keskkonnahariduskeskustes teadmisi umbes 100 000 last ja noort. Selleks suunatakse igal aastal keskkonnateadlikkust suurendavate projektide ja keskkonnahariduskeskuste õppeprogrammidesse ligi 1,5 miljonit eurot.
Lisaks saavad koolid riigilt tuge erinevateks projektideks. Näiteks avati detsembris Keskkonnainvesteeringute Keskuses taotlusvoor kogusummas 250 000 eurot, mille kaudu saavad koolid järgmisel aastal toetust õpilaste rohetehnoloogiaga seotud projektideks. Lisaks nimetatud summadele rahastatakse kuni aastani 2027 keskkonnateadlikkuse tegevusi täiendavalt 8 miljoni euroga.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta