18. veebruarist tutvustab Keskkonnaministeerium Tallinnas toimuval turismimessil „Tourest 2011” ohustatud liikidega rahvusvahelise kaubanduse konventsioonis (CITES) sätestatud nõudeid.
18. veebruarist tutvustab Keskkonnaministeerium Tallinnas toimuval turismimessil „Tourest 2011” ohustatud liikidega rahvusvahelise kaubanduse konventsioonis (CITES) sätestatud nõudeid.
- Bioneeri uudised
- Keskkonnaministeerium
- 18. veebruar 2011
“Üks levinumaid CITES-i nõuete rikkumisi on Eestis see, et turistid toovad reisidelt kaasa ohustatud liikidest valmistatud suveniire, kuigi see pole lubatud,” ütles Keskkonnaministeeriumi looduskaitse osakonna peaspetsialist Kadri Alasi. “Peamiselt eksitakse nõuete vastu just teadmatusest. Selleks, et reisihuvilisi harida, annamegi näitusega ülevaate ohustatud liikidega kauplemise reeglitest ning tutvustame probleemsemaid liike ja nendest valmistatud tooteid.”
Keskkonnaministeeriumi väljapaneku puhul on tegu rändnäitusega, mis koosneb 10-st CITES-iga seotud teemasid käsitlevast stendist. Näha saab ka piiril ja müügikohtadest konfiskeeritud esemeid, nagu näiteks krokodillide topiseid, haruldaste kaslaste nahku, roomajate nahkadest valmistatud kingi ja kotte, elevandiluust esemeid jpm.
Probleemid haruldaste liikidega kauplemisel muutuvad maailmas järjest teravamaks, sest rahvusvaheline looma- ja taimeliikidega kauplemine on viimastel aastakümnetel pidevalt kasvanud. Ebaseaduslik kauplemine on oma miljarditesse dollaritesse ulatuva käibega väidetavalt tõusnud juba narko- ja relvaäri kõrvale. Aastas hävitatakse selles äris sadu miljoneid loomi ja taimi.
“Nii aktiivset kauplemist põhjustab asjaolu, et haruldaste taime- ja loomaliikide maailmaturu hinnad on väga kõrged,” selgitas Alasi. “Näiteks mõne põneva kaslase naha või kilogrammi ninasarviku sarve pulbri eest on inimesed nõus maksma kümneid tuhandeid eurosid.”
Elusatest loomadest peetakse üheks kallimaks treenitud jahipistrikku, kelle eest Araabiamaades võidakse maksta kuni 100 000 eurot. Ka iga suhteliselt tavalise roomaja nahast käekott maksab mitukümmend korda rohkem kui selle kitsenahkne „sugulane”. Ohustatud liikidega kauplemisvaldkond on väga mitmekülgne alates elusatest loomadest ja taimedest kuni nendest valmistatud toodeteni nagu näiteks toit, nahkesemed, muusikariistad, puit, suveniirid, ravimid jne.
Selleks, et vältida ohustatud loomade ja taimede hävimist looduses, on sõlmitud rahvusvaheline kokkulepe ehk “Loodusliku loomastiku ja taimestiku ohustatud liikidega rahvusvahelise kaubanduse konventsioon” (CITES). Sellega on liitunud 175 riiki, Eesti ühines 1992. aastal.
Keskkonnaministeeriumi väljapanek on turismimessil kuni 20. veebruarini.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta