Andide põliselanikud on seda Lõuna-Ameerikast pärit taime kutsunud hellitavalt nii „teraviljade emaks“ kui „inkade kullaks“.
- Keskkonnaharidus
- Marika Makarova, Biomarket
- 2. juuni 2015
- https://pixabay.com/photos/olive-oil-tomatoes-basil-eat-1412361/
Kinoa ehk Tšiili hanemalts pole botaaniliselt üldse teravili, vaid ongi maltsaline, peedi ja spinati ning ka amarandi sugulane. Tänapäeval ülistatakse teda väetoiduna, sest taimemaailmas on ta harukordne täisväärtusliku valgu allikas, milles kõik asendamatud aminohapped, kaasa arvatud lüsiin, mida teraviljades muidu napib.
Valku ja rasvagi on temas rohkem kui enamikus neist. Veel saab ta uhkeldada oma B- ja E-vitamiini ning mineraalainete küllusega.
Keelatud vili
Arheloloogide kinnitusel hakati kinoad kasvatama 6000 aastat tagasi. Peruu, Boliivia, Tšiili, Kolumbia ja Ecuadori alade põliselanikele oli see kartuli ja maisi kõrval üks põhitoidus ning sügavalt au sees.
Aasta esimese saagi külvas alati inkade valitseja. Kuna kinoa oli püha, keelasid Hispaania konkistadoorid taime kasvatamise ning käskisid selle põllud hävitada. Õnneks leidus sõnakuulmatuid, kes kõrgel Andides kinoad siiski edasi kasvatasid ja nii traditsiooni alles hoidsid. Iidne kinoa taasavastati 1980ndail aastail.
Kinoapõld võib asuda ka 3000 meetri kõrgusel. Foto: La Finestra sul Cielo Espana S.L |
Valgest mustani
Karmides tingimustes, 3000 meetri kõrgusel, viletsas pinnases, tuules ja kuivuses sirguvat kinoad teatakse sadu liike. Kõige populaarsemad on valkjaskollaste, aga ka punaste ja mustade seemnetega variandid. Seemned on kuni kahe meetri kõrguseks kasvaval taimel tillukesed, hirsist veidi suuremad, ning neid korjatakse enamasti käsitsi.
Kinoa seemned võivad olla väga erinevat värvi. Foto: La Finestra sul Cielo Espana S.L |
Sabadega seemned
Pähklimaitseline ja veidi krõmps kinoa sobib kuhu iganes – pudruks, riisi asemel, suppi või salatisse, hautisesse ja küpsetisse, köögiviljatäidiseks. Keetmiseks kulub umbes veerand tundi, misjärel vaatavad potist vastu vahvad „komad“ – teradel on lustakad idusabad taga.
Enne keetmist (ühe osa seemnete kohta võta kaks osa vedelikku) tuleb kinoa kindlasti voolava vee all korralikult loputada, sest seemned on kaetud kibeda saponiinikihiga. Selle loodusliku putukamärgiga kaitseb taim oma seemneid lindude ja putukate eest.
8 fakti kinoast
Gluteenivaba
Kerge seedida
Annab täiskõhutunde pikaks ajaks
Põletikuvastane ja antioksüdantiderikas
Hea imetavatele emadele
Nimi tuleb ketšua keelest
2013 oli rahvusvaheline kinoa-aasta
Tänu kõrgele toiteväärtusele nimetasid NASA teadlased kinoa ideaalseks toiduks pikaajalistel missioonidel olevate astronautide jaoks.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta