Kinobussi kaheksas (∞) suvetuur toob endaga mitmed filmisündmused ja –üllatused: lisaks ansambel Kosmikud ja „Noored kotkad” filmikontserdile toimub eriprillidega ruumilise kino ja uue Eesti lühifilmide kogumiku „Seks ja surm” vaatamine ning esimese setukeelse filmi „Taarka” esilinastus.

Suvetuuri avab 3D kino. 3D ehk ruumiline kino on Eesti kinopubliku jaoks üsna tundmatu ja uudne mõiste, mida suvetuuril laiemalt tutvustame.

Ruumilises kinos näidatakse stereoskoopilisi filme, mis tähendab, et vaataja satub justkui filmitegelaste sekka kinoekraanile. Selle efekti loovad vastavad polaroid prillid, mis tekitavad filmi sündmuste sees olemise tunde. Hoolimata sellest, et Eestis puudub tänaseni statsionaarse ruumilise kino näitamise võimalus, on meil juba alates 1977. aastast meisterdatud stereoskoopilisi filme! Ja mis veel olulisem – stereoskoopilisi nukufilme!

Näitamisele tulevad: Elbert Tuganovi ”Suveniir”, mis väidetavalt on maailma esimene ruumiline nukufilm, Heino Parsi „Kui mehed laulavad” (1979), Elber Tuganovi „Õunkimmel” (1981) ja Andres Tenusaari „Mirjami piknik” (2007). Multifilmidele lisaks tuleb esitlemisele huumorikas ja animatisooni elemente sisaldav dokfilm „Aja meistrid”, mis kõneleb nukufilmimeistritest Elbert Tuganovist ja Heino Parsist.

3D kino näeb: 25.07 Kõrgessaares, 26.07 Leisis, 27.07 Pürksis, 29.07 Võhmas, 30.07 Tootsis ja 1.08 Lelles.

Kogumik „Seks ja surm” koosneb neljast lühifilmist - neljast erinevast loost, mida iseloomustab hüüdlause „seksis ja surmas on kõik lubatud!”.

Marianne Kõrveri „Amatöörid” räägib poisist, keda elu viib pornofilmi võtetele. Kristiina Davidjantsi „Veresidemed” jutustab kirest ja ahnuseset armukolmnurga pöörises, Tanel Toomi „Teine tulemine” vendadest Thomasest ja Marcusest sõjakeerises. Priit Pääsukese „Must Peeter” toob vaatajateni loo Peetri ja tema naise keerulistest suhetest.

„Seks ja surm” linastub: 2.08 Omedus, 3.08 Võõpsus ja 4.08 Läänistes.

5. augustil toimub Meremäel Ain Mäeotsa uue filmi „Taarka” esilinastus. Maailma esimene täispikk setukeelne film põhineb Kauksi Ülle samanimelisel näidendil ja jutustab loo Taarkast, Hilana külast pärit leelotajast, keda mängib Siiri Sisask.

”Taarka” on traagiline lugu Seto rahva ühest pöörasemast esindajast – isepäisest ja julgest noorest naisest Hilana Taarkast, kellest vaatamata seto kogukonna tabudele vastandumisele sai Seto lauluema. Olles naisena kõike muud kui traditsioone järgiv, oli Taarka suurim sõnaline, seto laulutraditsiooni edasiviiv, isepäine, kuid jõuline isiksus, keda 1930-ndatel aastatel tunnustati nii kodu- kui välismaal.