Seeneteadlaste hinnangul kerkivad Euroopas globaalse soojenemise tõttu kevadised seened praegu maa seest välja umbes kolm nädalat varem kui 50 aastat tagasi. Sellisele järeldusele jõudis Suurbritannia ja Norra teadlaste grupp, kes analüüs seeneteadlaste ja amatööridest entusiastide kogutud andmeid ajavahemikust 1960-2007, kirjutab Mirjam Matiisen Rohelises Väravas.

„See on juba laialt teada, et linnud munevad ja taimed õitsevad praegu varem, kuna valdavalt on kevaditi kõrgemad temperatuurid kui varem,“ rääkis Royal Halloway Ülikooli professor Alan Gange, üks uurimuse autoreid. „Igatahes meie oleme leidnud, et kõrgemad temperatuurid ja ka eelolev suvi põhjustab selle, et seente viljakehad küpsevad varem,“ lisas Gange.

Gange sõnul võimaldavad soojemad temperatuurid ja maapinna külmumise vähenemine seentel kasvada kogu talv läbi. „ See ei too kaasa suuremaid seeni, aga neid kasvab praegu rohkem ja nad ilmuvad välja varem,“ ütles ta.

Alan Gange rääkis, et kogu seene kasvamise seaduspärasus on muutunud- seda seetõttu, et komposteerumine ja toitainete ringlus on märkimisväärselt kasvanud, aga ka seepärast, et sügised ja suved on läinud soojemaks.

Allikas: The Ecologist