Eile korraldati Põlva lähedal Rosmal esimene kogupere konverents “Head valikud hariduses”, mille osavõtjad koostasid avaliku pöördumise Vabariigi Presidendi, Riigikogu, haridus- ja teadusministri, Tartu Ülikooli Eetikakeskuse ning kõigi lastevanemate poole. Pöördumise eesmärk on hoogustada ühiskonda kaasa aitama muudatustele hariduses, mis lähtuks lapse loomulikust kasvutsüklist ja pakuks senisest enam lapse loomulikku arengut toetavat kasvamise keskkonda.

Kogupere konverentsile kogunes koos lastega ligi 200 inimest – teadlikke lapsevanemaid, õpetajaid, haridusspetsialiste ja huvilisi teistest eluvaldkondadest. Konverentsi tulemusena sõnastati teesid heast koolist ning koostati üleskutse avalikkusele, et hoogustada otsinguid ja muutusi hariduses. 

Konverentsil osalenud inimesed ütlevad avalikus pöördumises, et on valmis kaasa lööma haridusmaastiku muutmisel. “Soovime neid põhimõtteid arvesse võttes kaasa aidata Eesti koolivõrgu ja haridussüsteemi arengule, mis oleks paindlik ja vastaks senisest enam muutuva ühiskonna, iga perekonna ja iga inimese vajadustele. Seame oma eesmärgiks toetada igakülgselt nii vaimselt, hingeliselt, sotsiaalselt kui füüsiliselt tervete laste kasvamist kooskõlas lapse loomuliku kasvutsükliga, pakkudes selleks toetavat kasvukeskkonda,” seisab pöördumises. 

Esimese kogupere konverentsi keskseks teemaks oli valitud haridus ja selle ajendiks korraldajate tõdemus, et senine koolisüsteem mureneb otse meie kõigi silme all: koolid vaevlevad raha- ja õpilaste puuduses, õpetajate autoriteet langeb, edukate perede lapsed satuvad koolipingist tänavale, edetabelid tekitavad vastasseisu tipp- ja tavakoolide vahel – aukliku hingega lapsest on saanud tasulise haridusteenuse kaubanduslik objekt.  

Rosma Haridusselts koostöös Eesti Lastevanemate Liidu ja Põlva maavalitsusega otsustasid käsitleda haridusmaastikul toimuvat teistmoodi vaatenurgast. Erinevalt tavapärasest virisevast hääletoonist hariduses keskendus praktiline konverents positiivsele. Põhiettekanded tegid Tallinna Ülikooli õppejõud Tiiu Kuurme, laste- ja noorte psühhiaater Anne Daniel-Karlsen ja Ülo Vooglaid, päeva juhtis lavastaja Ain Mäeots. 

Kogupere konverentsile tuldi koos perega – ajal, mil vanemad said kuulata esinejaid ja osaleda aruteludes, jagus tegevusi ka lastele, seejärel jätkus töö praktilistes töötubades. Päeva lõpetas rõõmsa ja kaasahaarava ettekandega etno-jazz-poppi viljelev ansambel Indigolapsed. Konverentsi korraldas MTÜ Rosma Haridusselts koostöös Põlva maavalitsuse ja Eesti Lastevanemate Liiduga. 

MTÜ Rosma Haridusselts ühendab Johannese Kooli Rosmal (põhikool) ja lasteaeda Täheke. Mõlemad asuvad Põlva võrupoolse külje all Rosma külas Päkamäe kõrval. Koha vaimu on kujundanud siia 19. sajandil rajatud külakool, kus 1885. aastal sündinud Eesti kooliuuendaja Johannes Käis ning 1990. aastast tegutsev waldorfkool. Johannese Koolis Rosmal õpib 41 õpilast ja waldorflasteaias Täheke käib 20 last. 

Avaliku pöördumise teksti leiate SIIT.