Viimaste päevade soojad ilmad on meelitanud konnad kevadisele rännakule. Paraku kipuvad tihti ristuma kahepaiksete rändeteed ja inimeste autoteed. Varasematel aastatel olid kriitilisemates kohtades konni üle tee aidanud Eestimaa Looduse Fondi poolt koordineeritud vabatahtlikud, kuid praegu kehtiva eriolukorra tingimustes on selline tegevus peatatud.

Eesrindlikud omavalitsused on konnarikkamad teelõigud sulgenud. Nii on toiminud Tallinna Haabersti linnaosa valitsus, sulgedes Astangu tänava; Tartu linnavalitsus, sulgedes Ihaste tee ja kuuldavasti on selline keeld kehtimas ka Porkuni järve lähistel.

Teedel liiklemise keeld kehtib vaid neil tundidel, kui konnad liikvel. Kuna konnad liiguvad valdavalt pimeduse tundidel, siis on liiklus suletud öötundidel, kui iseenesest liiklemist ka vähem. Teede sulgemine ei tohiks kohalikke inimesi väga häirida, kuna on võimalus kasutada alternatiivseid marsruute.


 

Konnade liikumise tõttu kehtestatud liikumispiirangut Astangul rikutakse massiliselt

Üle konnade sõitmist takistab vaid tee kõrvale üles seatud märk. See võib paljudel teekasutajatel lihtsalt kahe silma vahele jääda. Teiste juhtide motiiv on hoolimatus. Kohalik elanik luges oma koduaknast ühe tunni jooksul 48 autot, kes konnade rändeteest hoolimatult läbi sõitsid. Ja ka loomulikult liikluskorraldust eirasid.

Astangu teel valvas esimestel päevadel politsei. Nende tegevusel oli kindlasti oma positiivne mõju. Kuid nüüd konnarände edenedes piirdub politsei vaid tavapäraste patrullsõitudega. Vestlusest ühe politseipatrulliga selgus, et nad ei tea midagi liiklemispiirangust, ehkki nad just ise sõitsid mööda liikumist keelavast liiklusmärgist.

Ilmselt pole selles ka ametkonnas jõudnud kõigini teave liikluspiirangust. Niimoodi sõidabki rahumeeli politseiauto mööda sõiduautost, mis on keelupiirkonda sisenemas. See justkui annaks loa eirata loodust ja liikluspiiranguid.

Eelmisel nädalal avaldati pressiteade kolme ministeeriumi koostööst keskkonnakahjude ohjamiseks. Astangu konnade hääletu häving ei jõua ilmselt kohalike kuuljate kõrvadest kaugemale. Ehkki konnad on üpriski lärmakad loomad, kui kambakesi tiigis laulavad.

Mis siin oleks lahendus? Suurem politseikontroll, kindlasti. Ja võibolla kaaluda Astangu tänava füüsilist sulgemist öötundideks.

Konnade liikumise tõttu kehtestatud liikumispiirangut Astangul rikutakse massiliselt