Ikka juhtub, et kodus jääb kasutuseta seisma või läheb katki mõni väiksem või suurem kodumasin. Mida sellega peale hakata? Prügikasti vana tehnikat visata ei tohi ja ega korralikku asja eriti ei tahaks ka. Siinkohal annamegi nõu, mida teha kodumajapidamises üle jäänud nii tervete kui ka katkiste kodumasinatega.

Töökorras kasutatud kodumasinad leiavad hõlpsasti uue kodu

Kuigi sina võid olla seadme uuema, edevama ning rohkemate funktsioonidega mudeli vastu vaheldanud, ei tähenda see, et kellelegi teisele ei võiks vanagi mudel veel vägagi sobilik ning hädavajalik olla. Kasutatud kodumasinad, mis on veel töökorras on hinnas kaup alles iseseisvat elu alustavate või vähemate võimalustega inimeste seas. Võimalusi neile uus omanik leida on mitmeid. Toome mõned neist välja.

Võimalusi, mida teha korralike kodumasinatega

Anna ese naabrile, sõbrale või pereliikmele. Kõige esimene samm millestki vabanemisel on uurida, kas keegi sinu lähikondlastest asja ei vaja. Võib-olla on just sinu majas või peres keegi, kellel läks vana pesumasin katki. Nii teed head nii sõbrale kui ka loodusele – tema ei pea uut ostma ja sina saad tunda end hästi, et asi läks headesse kätesse.

Too kodumasinad ise Uuskasutuskeskusesse. Kümnes keskuses üle Eesti võetakse vastu kõiki veel töötavaid seadmeid alates mahlapressidest ja triikraudadest lõpetades muruniidukite ning külmkappidega. Annetamine on väga lihtne – jätad esemed kaupluse avamisaegadel annetusalasse ja tunned rõõmu, et sinu asja müügist saadud tuluga on muuhulgas juba kaks aastat aidatud hoida koole kiusamisvabana.

Kutsu kogukamale kodutehnikale järele Uuskasutuskeskuse kaubik. Kaubik tuleb täiesti tasuta järele (ning tassib ka trepist alla) suurematele veel kasutuskõlblikele esemetele nagu näiteks külmkapid, pliidid või pesumasinad.

Anna asi interneti teel tasuta ära. Paljudes portaalides ning Facebooki gruppides on võimalus asju tasuta ära anda. Silmas tuleb pidada seda, et ostja peab enamasti tehnikale ise järele tulema ning kui ta ei ela sulle lähedal või tal puudub transpordivõimalus, siis võib tehing selle taha jäädagi. Mõned näited kohtadest, kus kasutatud kodumasinad tasuta ära anda: spunk.ee, Facebooki grupp “Tasuta asjad, mida enam ei vaja ning tahate ära anda”

Müü oma kodumasin maha. Kui tehnikaese on sinu meelest eriti väärtuslik ja sul on piisavalt aega, et müügiga seotud suhtlusega tegeleda, siis võid proovida eseme müümist mõnes ostu-müügiportaalis või kirbuturul/laadal. Ole aga valmis vastama erinevatele küsimustele mõõtude ning tehniliste omaduste kohta. Jällegi võib takistuseks saada transport – võib olla keeruline müüa näiteks külmkappi kellelegi, kes elab teises Eesti otsas.

Katkised esemed annetamiseks ega müümiseks ei sobi

Kui vana kodutehnika enam ei tööta, ei saa seda paraku ka enam uuskasutuseks annetada ega töötava pähe müüa. See ei tähenda aga, et ese kuuluks prügikasti. Võimalusi nende realiseerimiseks on mitmeid.

Kohad, kuhu viia katkised kasutatud kodumasinad

Parandusse! Kui ese on katki, ei tohiks esimene reaktsioon olla uut osta. Küsi abi mõnelt tehnikasõbrast tuttavalt – äkki on ese kergesti parandatav ja võid selle väikese vaevaga korda lasta teha. Nii ei pea sa võib-olla üldse uut eset ostmagi või saad nüüd korras asja edasi annetada või müüa.

Vii ese sinna poodi, kust sa uue ostad. Elektri- ja elektroonikaseadmete maaletoojatel on kohustus tasuta tagasi võtta vana kasutatud kodutehnika, ehk kui ostad neilt uue seadme, peavad nad vastu võtma teise samalaadse. Niisis kui sa ostad mõnest tehnikapoest uue külmkapi, peavad nad olema nõus vastu võtma ka sinu vana külmkapi, isegi kui see ei tööta. Väikeseid elektroonikaseadmeid (küljepikkus kuni 25 cm) peavad aga kõik elektroonikat müüvad poed tasuta vastu võtma isegi siis kui uut asemele ei osteta. Niisiis saad näiteks vana väiksema rösteris viia lihtsalt lähimasse tehnikapoodi!

Müü ese varuosadeks. Üks võimalus on proovida mittetöötavat eset siiski mõnes ostu-müügiportaalis müüa. Äkki keegi soovib seda kasutada varuosadena. Näiteks mobiiltelefone saab müüa mobiiliringlus.ee lehe abil, isegi kui need enam ei tööta. Näiteks katkise iPhone 7 eest võid saada kuni 247 eurot!

Vii ese jäätmejaama või kogumispunkti. Kasutatud kodumasinad saad alati viia ka jäätmejaama või spetsiaalsetesse kogumispunktidesse. Vana kodutehnika kogumispunktid üle Eesti leiad siit.