Loomade varjupaigad on püsivas hädas loomadega, kellele ei suudeta leida kodu. Üheks selle probleemi põhjustajaks on inimesed, kes lasevad loomadel sihilikult paljuneda järglaste müügi eesmärgil ehk millerdajad. Eesti Loomakaitse Selts toob välja kuus kõige peamisemat tunnust, mis eristavad millerdajat loomapoegadesse eetiliselt suhtuvast kenneldajast.
- Loomakaitse
- 18. mai 2024
- Foto: Pixabay
- Loomapojad loovutatakase liiga vara. Koera- ja kassipoegi peab ema juures hoidma minimaalselt 2 kuud, mõnikord kauem. Millerdaja soovib toodetud loomad kiiresti maha müüa ja seetõttu loovutab ta nad lubatust varem.
- Looma sünnikodu ei soovita näidata. Seda sageli just seetõttu, et loomi hoitakse tingimustes, mis tagab loomale vaid miinimumi ellu jäämiseks. Sageli loomad ei saa kvaliteetset või loomuomast toitu, neil ei ole piisavalt ruumi, neil puuduvad korralikud asemed, neil ei ole mänguasju.
- Loomalapse vanemaid, õdesid ja vendi sageli ei näidata. Reeglina ebaeetiline müüja ei näita või tal ei ole näidata loomapoja lähisugulasi. Seda tõenäoliselt seetõttu, et loomad ei ela viisakates tingimustes, looma üleandja on vahendaja või ei soovita tegutsemise asukohta avalikustada.
- Loomi paljundatakse ja müüakse tihti. Sageli on millerdajal palju loomi, keda paljundatakse ja müüakse ning järglased tulevad suhteliselt väikese aja tagant. Reeglina müüakse tõulooma laadseid või erilise välimusega loomi, mõnikord võivad olla ka tõupaberitega loomad. Tõupaber kahjuks ei garanteeri alati, et loom on kasvanud viisakas keskkonnas.
- Loomapoegade iseloomu või vanemate tervise kohta ei ole millerdajal ülevaadet. Millerdaja ei oska palju müüdavate loomade kohta rääkida. Tehtud ei ole vanematele ka terviseuuringuid. Sageli võivad loomapoegadele tegemata olla parasiiditõrje, esmased vaktsiinid ja lemmiklooma pass.
- Looma ostu-müügilepingut ei olda valmis sõlmima. Kuna lepingus peab müüja avaldama enda andmed ja leping paneb ka kohustuse vastutada, kui müüdud lemmikuga midagi juhtub, siis ei ole millerdaja nõus sellist lepingut sõlmima.
Allikas: Eesti Loomakaitse Selts
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta