Enne uue espressomasina kasutamist tuleb läbi viia mitmeid masina nõuetest kui kasutaja maitse-eelistustest tingitud toiminguid garanteerimaks masina laitmatu funktsioneerimise ning maitseelamusele.
- Tarbimine ja tervis
- 3. august 2016
- https://pixabay.com/photos/coffee-beans-seed-powder-wooden-2560260/
“Tihtipeale ostetakse poest uhke espressomasin ning pannakse see koheselt kodus tööle ilma seadistamata ja siis mõeldakse, et miks masin ei tee niivõrd maitsvat kohvi nagu sama masinaga on eelnevalt proovitud näiteks sõbra juures või kohvikus,” selgitas Saeco espressomasinate esindaja Karmo Sahtel ning lisas, et kohvimasina seadistamine enne kasutamist on oluline, et masin saaks alustada tööd oma õiges töörežiimis. Sahtel toob esile viis nippi esmase espressomasina seadistamisel, millele kodus tähelepanu pöörata.
Jäta masinale piisavalt ruumi
Espressomasin paigaldatakse enamasti köögitasapinnale, kust teda ümbritsevad köögikapid ja sein. Juba enne masina ostu tasub mõelda sellele, kuhu masin asetatakse ning vastavalt sellele valida ka sobivate mõõtmetega masin. Kuna espressomasin kuumutab kohvi tegemiseks vett, siis vajab ta jahutuseks külgedel õhuruumi. Tavapäraselt soovitatakse masina igale küljele jätta vähemalt 15cm ruumi, kuid kui üks masina külg on vaba, siis võib teine külg vajadusel ka seinale lähemal olla. Lisaks tasub arvestada, et masina kohal oleks piisavalt ruumi kohviubade ja vee lisamiseks.
Loputa vee- ja kohvivalmistusringe
Espressomasinate valmistamisel testitakse masinate töökvaliteeti kohviga enne masina tehasest välja saatmist. Kuigi masinat on hoolikalt puhastatud, võivad sinna olla jäänud kohvijäägid, mistõttu tuleb enne esmast masina kasutamist teostada loputustsükkel vee- ja kohvivalmistusringele.
Testi vee karedust ja aktiveeri veefilter
Vee kõrgenenud karedus võib põhjustada koduseadmete rikkeid, kuna vees sisalduv kaltsium ja magneesium on kodumasinatele väga kahjulikud. Just seetõttu on mitmetel kohvimasinatel eri töörežiimid erineva veekareduse jaoks.
Espressomasinat ostes tasub enne kasutamist sooritada vee kareduse test, mille tegemiseks on kohvimasinaga kaasas vastav testriba. Ribatestil oleva nelja ruudukese värvuse järgi saab määrata kasutatava vee karedusastme ning sellele vastava espressomasina seadistuse, mille järgi saab masin aru, kui tihti ehk mitme liitri vee kuumutamise järel tuleb teha hooldus katlakivi eemaldamiseks.
Katlakivist hoidumisel tuleb appi ka veefilter, mis tuleb eraldi masina kasutusmenüüs aktiveerida. Veefiltrit aktiveerimata ei saa kohvimasin aru, et filter on kasutuses, mis omakorda tähendab seda, et kohvimasin annab järgmisest katlakivi hooldusest märku varem kui tegelikult peaks.
Seadista kohviveski
Kohv on looduslik toode ja selle omadused võivad erineda sõltuvalt päritolust, segust ja röstist. Just seetõttu on espressomasinad varustatud kohviveski ja –jookide kanguse reguleerimise süsteemidega.
Kohviveski seadistamine sõltub eelistatud kohvijoogist, kohvisordist ja –röstist ning maitse-eelistustest. Rusikareegliks on, et pikemate kohvijookide puhul võiks jahvatus olla pigem jämedam ning lühemate jookide nagu espresso puhul peenem. Seda seetõttu, et mida peenem on jahvatus, seda lühem peab olema kontaktaeg veega, et maitse kohvist kätte saada ning kui jahvatus on liiga peen, võib kohv tunduda kibe.
Kohviveski reguleerimisel tuleb julgelt eksperimenteerida, et iga kasutaja leiaks endale meelepäraseima variandi. Oluline on siinkohal meelde jätta, et veski seadeid võib reguleerida vaid siis, kui masin kohviube parasjagu jahvatab ning korraga võib keerata veskit edasi vaid ühe jahvatusastme kaupa. Kui veskit seadistatakse nii, et veski parasjagu ei jahvata, siis on oht, et veski jahvatuskivide vahel on parajasti kohviuba või suurem tükk sellest, mis võib kogu jahvatussüsteemi vigastada.
Salvesta kohvi kangus ja pikkus masina mällu
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta