Kui väsimus ja stress kimbutavad, siis oleks aeg üle vaadata, kas organism saab piisavalt vitamiine ja mineraalaineid. Millest küll alustada?

Vitamiinide valik on lai -  rohkem tuntud on ehk C-vitamiin, D-vitamiin, B12 vitamiin, vitamiin A, magneesium. Tegelikult on erinevaid vitamiine ja mineraalaineid väga palju, mida meie organism vajab. Vajadus nende järgi annab tunda eelkõige siis, kui toituda teistmoodi kui toidupüramiid soovitab.

Toidupüramiidi loogika kohaselt on tarbitakse tasakaalustatud toitumine puhul sobivas proportsioonis nii süsivesikuid, rasvu, valke, kiudaineid, mineraale, soolasid kui ka vitamiine. Mitmekülgse ja tasakaalustatud toidulaua saavutamiseks on antud Tervise Arengu Instituudi poolt soovitused tarbida erinevaid põhitoitude gruppe, milleks on: teraviljatooted, kartul, piim ja piimatooted, puu- ja köögiviljad, marjad (ka kaunviljad ja seened), muna, kala, linnuliha, liha. Lisaks lisatavad toidurasvad ja pähklid. Pigem väiksemates kogustes võib muidugi tarbida magusaid ja soolaseid snäkke, suhkrut ja maiustusi. 

Kui aga inimene eelistab tervislikel, eetilistel või muudel põhjustel mõnda toidugruppi vältida (nagu taimetoitlased või veganid ), siis tuleks kindlasti rohkem tähelepanu pöörata sellele, kas sellise toitumise juures on organismis piisavalt esindatud B-rühma vitamiinid ja teised olulised vitamiinid ning mineraalid. 

Vitamiinid on olulised mitmete erinevate rollide täitmiseks organismis. Näiteks aitavad vitamiinid kehal üles ehitada uusi terveid rakke, pidurdada kiiret vananemist ja kergemini toime tulla erinevate võimalike terviseprobleemidega. Vitamiinid on vajalikud nii lastele kui ka täiskasvanutele, eelkõige siis, kus vereanalüüsi tulemused näitavad, et on mõne vitamiini puudus (nt B vitamiini puudus).

B-vitamiin on vajalik silmade, juuste, naha, suu ja maksa tervise toetamiseks, seedeelundkonna lihaste toonuste säilitamiseks, normaalse vereloome tagamiseks ja aneemia ennetamiseks, samuti põhitoitainete ainevahetuses, et organismi energiaga varustada. Täpsemalt loe B vitamiinide kohta siit.

B-vitamiini rikkad toidud on näiteks pähklid, seemned, leib, pärm, kaerahelbed, täisterapasta, kaunviljad, sealiha, kanafilee, kama, maks, lõhe, muna, hirss, nisuidud ja merevetikad. Kuna taimetoitlased ja veganid ei tarbi liha, siis ei pruugi nende toit sisaldada piisavalt B12 vitamiini. Kui organismis on B12 vitamiini puudus, siis selle sümptomiteks võivad olla kahvatu või kahvatu - kollakas jume, kõhulahtisus, isupuudus, vaarikapunane ning valulik keel, väsimus, jõuetus, õhupuudus ja koormustaluvuse vähenemine.

Seega kui ülal viidatud sümptomid on tekkinud või B12 vitamiini puudus on tuvastatud vereanalüüsiga, siis tuleks võtta B12 vitamiini juurde. 

 

Millised on ikkagi parimad B12 vitamiinid?

 

Parim B12 vitamiin

Nii nagu ka teiste vitamiinide puhul, on ka B-grupi vitamiinide valik lai ja tekib küsimus, et kuidas leida enda jaoks parim B12 vitamiin? Parim B12 vitamiin võib olla igaühe jaoks erinev, kuna inimese ainevahetus võib olla isikuti väga erinev. Esiteks võib erinev olla see, kuidas seda soovitakse tarbida - B12 vitamiini on võimalik saada spreina, tilkadena, lahustuva tabletina või hoopis kapslite kujul. See on igaühe enda valik, kuidas talle on kõige mugavam B12 vitamiini tarbida. Teiseks on suur valik preparaate, mis sisaldavad kas ühte või mitut B-grupi vitamiini. Samuti on võimalik leida kompleksvitamiine, kus on mitmed erinevad vajalikud vitamiinid segatud ühte tootesse. 

Nii Apotheka, Fitpoint  kui ka Vitabi vitamiinide valikust leiab neid kõiki.