Pole midagi hullemat, kui matkata märja, külmetava ja näljasena. www.kaalustalla.ee annab soovitusi, mida matkale kaasa võtta ja kuidas matkal toituda.

Eestimaa loodus on teadagi imeline. Meie väike maa pakub ohtralt võimalusi suurepäraseks ajaveetmiseks Lõuna-Eesti kuppelmaastikust Põhja Eesti pankrannikuni, Lääne-Eesti saartest Ida-Eesti Peipsini. Meil on rahvusparke, üle 1500 saare ja laiu, pikk ja vaheldusrikas rannajoon, omapärased sood ja rabad, jõed ja järved… Matkamiseks tõeline paradiis!

Kehale ja hingele

Sõltuvalt maastiku tüübist ning kaasaskantava pagasi koormusest, võib tunniajase matkaga kulutada kuni 500 kalorit. Tegemist on seega üldfüüsilist koormust pakkuva kestvusalaga. Matkamise puhul on kõige olulisem rahulikku tempot hoida - see aitab jõuvarusid päeva peale võrdselt ära jagada ja takistab endale liiga tegemist. Matkamine on hea ka liigestele, sest asfaldi asemel kõnnid Sa liigeseid palju vähem koormaval looduslikul pinnasel.

Rahulikus tempos liikumine annab Sulle lisaks jõuvarude säilitamisele võimaluse ka enda ümber ringi vaadata. Kuigi Eestis levib traadita internet pea kõikjal, oleks mõistlik telefon aku säästmiseks üldse välja lülitada ja kotti ära panna. Võta aeg maha – vaata enda ümber ringi, kuula loodusi hääli, märka loomi…Unusta korraks igapäevarutiin ja naudi hetke!

Mida kaasa võtta?

Pole midagi hullemat, kui matkata märja, külmetava ja näljasena! Selleks, et matk õnnestuks, on oluline võtta kaasa õige varustus. Kuna matkamine toimub kõndides, on kõige olulisemad mugavad ja vastupidavad jalanõud ning ilmaks vastavad (vihmakindlad) riided. Suvise matka puhul tasuks kindlasti kaasa võtta putukatõrjevahendid, magamiseks telk, alusmatt ja magamiskott. Tööriistadest oleks mõistlik kotti panna tikud, taskunuga ja -lamp.

Kindlasti ei tasuks unustada navigatsioonivahendeid – kaart, kompass – ja esmaabivahendeid (plaastrid, haavapuhastusvahendid).

Kuidas matkal toituda?

Toitudes matkal tuleks eelkõige pöörata tähelepanu ühele asjale - toit peab olema kõhtu täitev ja seda pikaks ajaks. Teiseks on oluline tasakaal - toidus peab olema nii valke, rasvu kui ka õigeid süsivesikuid. Kuigi toiduvalik sõltub kindlasti matka pikkusest, on mõned üldised reeglid, millest lähtuda:

- Ürita vältida kergesti riknevaid toituaineid. Kindlasti ei sobi matkale näiteks jogurtid – esiteks riknevad piimatooted ruttu. Teiseks tuleb mõelda ka prügi peale – plasttopse ei tohi põletada, mis tähendab, et sedasorti prügi tuleb endaga kaasas tassida.

- Lühikese matka puhul on ideaalseim teha endale kodus toit karpidesse kaasa. Hästi sobivad näiteks tervislikud võileivad. Eelistada tuleks seemneleiba (neis on palju häid rasvu ja vähe süsivesikuid). Määri peale natukene kvaliteetset võid ning paar viilu sinki. Kõige peale paar viilu kurki ja tomatit. Singi asemel võid kasutada ka keedumuna. Head energiaallikad toidukordade vahel näksimiseks on pähklid.

- Pikemate matkade puhul on oluline süüa ka sooja toitu. Selleks tuleks kindlasti kaasa pakkida väike katelok, millega saab edukalt valmistada putru, riisi, tatart jne. Et toit saaks toekam, lisa toidule ka lihakonservi. Viimase puhul jälgi aga, et tegemist oleks kvaliteetse tootega – pole vaja süüa endale sisse rämpsu ja valmisfabrikaate.

- Lisaks söögile on ääretult tähtis ka vesi. Matkates kaotad sa lisaks veele aga ka mineraalaineid, seepärast tasub matkale võimaluse korral kaasa võtta mineraalvett. Loobu magusatest mahladest ja limonaadidest, sest nendes sisalduv suhkur teeb su kõhu kiiresti tühjaks (suhkur käib sinu kehast ülikiirelt läbi).

Kus matkata?

Inspiratsiooni ja asjakohast infot matakaradade kohta leiab kõige paremini RMK kodulehelt loodusegakoos.ee/

Nii et kogu sõpradega punt kokku, õige varustus kaasa ja loodusesse lõppevat suve nautima!