Keskkonnateabe Keskuses toimus järjekordne Seirefoorum mille teemaks oli keskkonnaseisundi hindamine.
- Bioneeri uudised
- 20. november 2012
Kuna keskkonnaseire kogub eelkõige andmeid keskkonnaseisundi kohta (st kas meie õhk on puhas, milline on meie pinna- ja põhjavee kvaliteet, kas meie metsad on terved), siis oli kaks ettekannete plokki pühendatudki seisundiindikaatoritele. Väikeseks vahelduseks ja mõtteergutuseks kuulajatele oli pikem ettekanne erinevatest keskkonnaindikaatoritest, nende tüüpidest ja süsteemidest ning Eesti keskkonnaindikaatorite süsteemi arendamisest. Väga põnev oli ettekanne linnaelustiku seirest ja selle kasutusvõimalustest muuhulgas linna kui elukeskkonna seisundi määramisel.
Päeva lõpetasid huvitavad ettekanded elurikkust ja ökosüsteemiteenuseid käsitlevatest indikaatoritest ning kompleksindikaatoritest ja keskkonnaseire andmete sidumisest erinevate säästvat arengut ning kestlikku, keskkonnasõbralikku majandust kirjeldavate indeksitega. Ettekannete ajal tekkis ka saali ja ettekandjate vahel lühemaid-pikemaid diskussioone ning esitati üsna palju selgitavaid küsimusi nagu näiteks linnaelustiku seire läbiviimise võimalustest linnaterritooriumi metsades, nt Pääsküla rabas.
"Neid alasid nimetatakse linnametsadeks ja asuvadki need sageli just linnaservas. Kuna linna mõju sealsele metsale on ilmne, siis reeglina käsitletakse neid alasid ikka linnaosana ja seepärast saab/tuleb seal valitud elustikuseiret läbi viia. Sellisel alal elavate liikide koosseis aitab anda hinnangut linnametsa seisundile, kuivõrd linnametsad on üldiselt tugeva rekreatsiooni- ja ehitussurve all. Seisundi hinnang aitab omakorda muuta, kavandada ja ellu viia kaitsekorralduslikke meetmeid," vastas Meelis Uustal Säästva Eesti Instituudist.
Seirefoorum on keskkonnaseire tulemusi ja olemust ning arenguid käsitlev iga-aastane avalik üritus, mis mõeldud nii keskkonnavaldkonnaga tööalaselt seotud inimestele kui ka keskkonnaerialade üliõpilastele, õpetajatele ja lihtsalt keskkonnahuvilistele.
Seirefoorum 2012 ettekannetega saab tutvuda Keskkonnateabe Keskuse veebilehel.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta