Jaht jõulu- ja aastavahetuse kinkidele on ammu välja kuulutatud ning ära peetud, sest keegi ei tohi üllatusest  ilma jääda. Aga kui plaaniks juba täna, et uuel aastal annetaks vähem asju ning rohkem aega ja toetust reaalset muutust loovatele algatustele? Võtaks hetke kuulamiseks või aitamiseks? See tundub nii võimatult kulukas, sest kogu aeg kulus juba ära ostukeskuste parklasabas või kulinaarialeti järjekorras.

Alusta enda inspireerimisega
Andmise ja annetamise puhul on tegelikult nagu raha investeerimisegagi – raha võiks panna korralikult juhitud ja usaldusväärsesse ettevõtmistesse. Seetõttu on eriti oluline mitte lähtuda üksnes hetkeemotsioonist, vaid teha oma panus läbimõeldult.

Vajadusest toetada usaldusväärseid organisatsioone sündis juba viis aastat tagasi Swedbanki ja Heateo Sihtasutuse koostöös annetuskeskkond „Ma armastan aidata“, mis annab ülevaate paarikümnest tugeva tegutsemisajalooga organisatsioonist ning samas võimaldab neid hõlpsalt samas toetada. Swedbanki kliendid saavad samas annetada ka oma preemiapunkte.

Keskkonnast leiab erinevate valdkondadega tegelevaid usaldusväärseid heategevusorganisatsioone ja sotsiaalseid ettevõtteid, mis lisatakse sinna pärast kord aastas toimuvat konkurssi. Konkursi läbimiseks on oluline, et kandideerija tegeleks ühiskondlikult olulise teemaga ja omaks selget potentsiaali selle lahendamiseks, ette peab olema näidata kindel tegevusplaan, rahaasjad korras ning läbipaistvad.

Ka esmapilgul väike panus loob erinevuse

2013. aasta lõpus sündis annetuskeskkonna lisana heategevuskalkulaator, mis näitab kiirelt ja lihtsalt, et annetamiseks ei pea olema püstirikas!

Ka 1 euro või 1 tunni annetamine kuus võib midagi muuta, kui see panustatakse läbimõeldult ja püsivalt. 

Abimees asub „Ma armastan aidata“ annetuskeskkonna ning sisaldab muuhulgas järgmisi näiteid vabatahtliku töö (näiteks  1 tund) ja püsiannetuse mõju kohta (alates 1 eurost kuus):

1 tund - Koristan varjupaigas kasside toa, kus nad igapäevaselt elavad.
1 päev - Lähen ilusal sügispäeval appi Vanurite Eneseabi ja Nõustamisühingu maja aeda Kadriorgu lehti riisuma.

1 euro kuus 1 aasta vältel : Toidupank saab katta toidu ladustamise, komplekteerimise ning transpordikulud, mida on tarvis ligikaudu 6–8 vaesuses elava pere või leibkonna abistamiseks.
1 euro kuus 2 aasta vältel: Terve Eesti SA saab anda võimaluse kahele Ida-Virumaa lasteaiaõpetajale või lapsevanemale läbida HIV-teemaline koolitus.

Anneta oma aega!

Oma aja annetamine ehk vabatahtliku töö tegemine on väga hea moodus tutvuda lähemalt olulisi probleeme lahendavate organisatsioonidega. Esimene kord on natuke raske,  aga harjutamine teeb meistriks ning iga järgmise korraga läheb mõnusamaks. Läbi isikliku panustamise on võimalik aidata teisi ja tunda sellest head meelt, kuid on võimalik aidata ka ennast – omandada uusi teadmisi elust enesest, parandada suhtlemisoskusi, sõlmida uusi kontakte.

Nii saab midagi kasulikku teha ka oma perekonnaga või hoopis töökaaslaste ja meeskonnana. Oma aja annetamisest saab mõelda viisil, mis toetaks samaaegselt ettevõtte ja selles töötavate inimeste arenguhuve ning samas pakuks tuge ühiskonnale. Näiteks minna südamelähedasse organisatsiooni appi ning kasvada teistlaadi meeskonnapäevade käigus koos ühtsemaks ja mõistvamaks.

Kui mõte küps, pöördu julgelt mõne „Ma armastan aidata“ keskkonnas oleva organisatsiooni poole. Abivajajate tagasiside ütleb, et nad on andjatele tänulikud ja kasu on igast annetatud tunnist või eurost. Mis olulisim, enim loob ühiskonnas muutust läbimõeldud ning püsiv panustamine!


Lugu on algsel kujul avaldatud kodanikuportaalis "Julged hoolida"