Kui palju võtavad elektrit kontoriarvutid, serveripargid? Pilvetehnoloogia puhul kõigi andmete, fotode liigutamine ja salvestamine? Isegi arvutimängude mängimine kulutab ressurssi – olgu selleks roheenergia või muu energia. Kui palju, mis ja kes kulutab ja kuidas – lihtsalt ajaveetmise peale, töötamise puhul – mis selle töö tulemuseks on?
- Arvamused
- Mikk Tammik, maailmavaatleja
- 25. detsember 2022
- Foto: Pixabay
Siseministeeriumil olevat olnud vaja kulutada 4 miljonit „eurot“ IT-lahenduse peale, me siin Eestis ainult ITtamegi, silmad lausa peas krullis. Teisalt jah, on tore olla e-riigina maailma esirinnas. ITjuhid uhkeldavad ja säravad. Kuskilt aga ei kuule, palju selleks kõigeks raha kulub?
Ja palju see „loll mäng“ elektrit sööb. Mida muud saaks selle rahaga teha, kui seda ei panustataks tehnoloogiasse, vaid inimestesse? Eestlased on imeväike rahvas. Me uputame oma aja ja ressursid arvutitesse, tahame olla tehnoloogia orjad – masina vangid. Ükski masin ei toimi lõplikult täiuslikult või vigadeta.
Las Siseministeerium hakkab ehitama maju ja koole – lasteaedu pole tegelikult vaja. Las emad püsivad kodus ja mehed toovad raha koju. Las naised tegelevad ja hoolitsevad laste ja kodu eest kuni lapsed kooli lähevad. Lasteaias tehakse neist arvutisõltuvuse orjad – kuulda on olnud – nutitelefonide mängutubadest ja muust, mida mõni MTÜ või uus projekt selles teemas pakub. Loodetavasti ikka nii hull see asi ei ole.
Nüüd natukene „soolt ja pipart“ siia otsa. Ei mitte eestlaste kõrgest enesetappude statistikast. Kuid maailmaskaalal on kõrgel kohal ka Soome ja sellest päris palju pasundatakse, vaid lahutuse arvukusest. Miks keegi ei avalda statistikat, et eestlaste lahutuste arv rahvaarvu suhtes on ülimalt kõrge.
Miks see nii on? iga tark inimene aimab ja teab seda. Usun, et siinkohal sellest „must-valgelt“ kirjutama ei pea. Ei hakka rääkima ju kui palju alkoholi siin mail pruugitakse (muidugi mitte kõik). Kui naised tööd rabavad ja karjääri teevad ning lapsed koolieani emade läheduses ei ole, siis „head nahka“ ei tule, - seda teavad vähemalt targad inimesed juba isegi.
Mingit moraali pole mõtet lugeda, inimestel peaks siiski olema valik kuidas oma elu kujundada, - jah probleeme on palju rohkem, hakkaks siit pihta.
Nii et ajakirjandus, kes arvab, et see ajakirjandus on oivaline siin Eestis, avaldage seda statistikat, kus probleemid kisavad. Juhtige tähelepanu sinna, kus tegelikult probleemid lahendamist vajavad.
Võiks ITimaailmas nüüd väikese puhkuse võtta ja keskenduda ka muudele teemadele – inimestele, elutingimustele ja rahva vaimsusele.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta