27. august on rahvusvaheline Läänemere päev ning selle algatusega liitunud, kutsub UNESCO ühendkoolide Läänemere Projekti võrgustik esmakordselt kõigi 9 Läänemere-äärse riigi kodanikke üheskoos 24 tunni jooksul loodusvaatlusi tegema. Üritus toimub rahvusvaheliselt levinud Bioblitz formaadis ehk loodusvaatluste tegijateks on vabatahtlikud huvilised, kes 24 tunni jooksul endale sobival ajal oma kodukandi looduses levinud liike üles pildistavad ja kogutud andmeid ülemaailmsesse elurikkuse andmebaasi saadavad, toetades sellega uuringuid Läänemere seisundi parandamiseks.
- Veemajandus
- 25. august 2020
- Pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
Läänemere päeva tähistatakse Eestis sel aastal esmakordselt Soome Instituudi ja Soome suursaatkonna eestvedamisel. Päeva eesmärk on pöörata tähelepanu Läänemerele kui meie erakordsele looduslikule varandusele ja julgustada inimesi võtma midagi toredat ette just Läänemere heaks. UNESCO ühendkoolide Läänemere Projekti võrgustik valis selleks rahvusvahelise loodusvaatluste formaadi Bioblitz, kus kindlas paigas ja ajavahemikul tuvastatakse nii palju looma-, taime- ja seeneliike kui võimalik.
Läänemere päeva Bioblitzil viiakse vabatahtlike abiga 24 tunni jooksul läbi omamoodi elurikkuse inventuur, et teha kindlaks võimalikult palju eri maastikutüüpides elavaid liike, mis jäävad Läänemerd ümbritseva 9 riigi piiresse (Eesti, Läti, Leedu, Poola, Saksamaa, Taani, Rootsi, Soome, Venemaa). 27.augustil kutsutakse kõiki ööpäeva jooksul kontaktivabalt vaatlusi ja fotosid tegema nii enda aias, linnamurul, pargis, metsas, soos või mere ääres - osaleja saab ise enda lemmikala valida, peaasi, et see jääks 9 riigi piiridesse.
Bioblitze korraldatakse üle terve maailma juba mitukümmend aastat, olles üks kodanikuteaduse parimaid näiteid. Harrastusteadlaste ja vabatahtlike huviliste poolt sisestatud tulemused saadetakse iNaturalisti rakenduse kaudu automaatselt ülemaailmsesse elurikkuse andmebaasi GBIF, mille toimimine on rahastatud erinevate riikide valitsuste poolt, et igal ajal ja igal pool oleks inimestel võimalik koguda andmeid Maal eksisteerivate eluvormide kohta. Harrastajad ei suuda küll teha ühe paiga tervet liikide inventuuri, aga edastavad vaatlustega teadlastele indikatiivset infot erinevate alade elurikkuse kohta. Bioblitz on ka hea võimalus veeta terve perega, sõpradega või omaette aega looduses ning alandada igapäevaste toimetustega kuhjunud stressi.
Läänemere Bioblitzi koordineerib Tartu loodusmajas töötav UNESCO ühendkoolide Läänemere Projekti Eesti tegevuste koordinaator Gedy Matisen ja korraldusmeeskond koosneb võrgustiku rahvusvahelisest kodanikuteaduse programmide meeskonnast.
“Läänemere elustiku kaitsmiseks on ülioluline, et uuringuid ja pingutusi teevad kõiki mereäärsed riigid ja nende kodanikud, sest mere ökosüsteemiteenuste vahendusel oleme me kõik ühenduses. Halvad looduskaitselised otsused mõjutavad meie kõigi elukvaliteeti, sealhulgas toidulauda. Pidades lugu oma kodumerest, saab iga kodanik anda oma panuse looduskaitsesse.” sõnab Gedy Matisen.
Läänemere päeva puhul korraldataval Bioblitzil osalemiseks tuleb laadida nutitelefoni iNaturalist rakendus ning järgida juhiseid võrgustiku kodulehel. Osaleda saab ka koduarvutit ja fotoaparaati kasutades. Osalejate vahel loositakse välja keskkonnasõbralikke auhindu. Nii lihtne see ongi!
Muuseas pakutakse Läänemere Projekti võrgustikuga liitunud Eesti koolidele Läänemere päeval veel üht erilist kogemust - 26 õpetajat ja õpilast purjetavad 25.-29. augustil Läänemerel, peatudes 27.augustil ühel Soome saarel, kus elurikkuse inventuur ühiselt läbi viiakse. Lisaks testitakse purjekal mikroplasti traalerit ning korraldatakse rannikuvaatlus, mille käigus korjatakse kokku looduses lebav prügi. Purjeretke korraldamist toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus ja retke viib läbi Eesti Noorte Purjeõppeselts STA Estonia koos TTÜ Eesti Mereakadeemiaga.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta