LÕHNAAINED – looduslikud või sünteetilised ained, mida lisatakse toodetele, saavutamaks soovitud lõhna. Lõhnaained võivad põhjustada allergiaohtu, ärritada nahka, koguneda keskkonda, organismi ja rinnapiima, mõni võib kahjustada hormoonsüsteemi. Juhul, kui need ühendid ei ole looduslikku päritolu, võivad nad sisaldada lahusteid ja denaturantaineid, näiteks ftalaate, mida ei ole kohustuslik sildile märkida. Sellised ained kahjustavad hormoonsüsteemi ning võivad tekitada tundlikkust. Euroopa Liidu Tarbijaohutuse komitee hinnangul võib kontaktallergiat lõhnaainete suhtes esineda 1–3 protsendil Euroopa kogu elanikkonnast.

VÄRVAINED - paljud värvained võivad olla kahjulikud, põhjustada naha ja limaskestade ärritust. Tihtilugu on värvaine värviline kivisöetõrv. Nüüdisajal ka sünteetiliselt toodetud kivisöetõrva alternatiivid. Sünteetilisi värve pole piisavalt testitud. Need võivad sisaldada toksilisi ühendeid.

  • Soovitame võimalusel vältida allajoonitud aineid.
  • Teiste nimetatud ainete suhtes tasub olla ettevaatlik.

Aroma, parfume, fragrance - lõhnaainete üldine tähistus. Tegelikult me ei tea, mis ained selle sõna taga peituvad. Juhul, kui need ühendid ei ole looduslikku päritolu, võivad nad sisaldada näiteks ftalaate. Tasub alati skeptiline olla, kui sellise nimetuse ainete loetelust leiate.

Benzophenone-4 (sulisobensoon) - aine võimalikud mõjud on nõgetõbi, fotoallergilised reaktsioonid, kontaktülitundlikkus, kahjulik veeorganismidele. Lõhnaaine, UV-filter, UV-absorbent.

Benzyl Alcohol* (bensüülalkohol) - jasmiini, hüatsindi ja teiste taimede koostisaine. Sünteetiliselt saadakse seda petrooliumist või kivisöetõrvast. Aine võimalikud mõjud on oksendamine, kõhulahtisus, silmade ja naha ärritus, neurotoksilisus. Lahusti, säilitusaine, denatureeriv aine, lõhnaaine.

Benzyl Benzoate* (naatriumbensoaat, E211) - Võib tekitada peavalu ja migreeni ning maoärritust. Arvatakse, et tõstab atoopilisse dermatiiti haigestuvatel lastel sümptomite ägenemist. Aspiriinile ülitundlikud võivad reageerida bentsoaatidele. Säilitusaine, lahusti, lõhnaaine.

Benzyl Salicylate* (bensüülsalitsülaat) – Aine võimalikud mõjud on nahalööve, paistetus kaitsmata nahal. Lõhnaaine, UV-absorbent.

Butylphenyl Methylpropional / LILIAL* (2-(4-tert-butüülbensüül) propioonaldehüüd) - võib olla toksiline, väga püsiv ja bioakumuleeruv. Lõhnaaine, varjeaine.

CI + number (nt Cl 19140) - paljud värvained võivad olla kahjulikud, põhjustada naha ja limaskestade ärritust. Reeglina on värvaine värviline kivisöetõrv. Anorgaaniline värvaine EL nimekirjas.

Citral* (3,7-dimetüül-2,6-oktadienaal) - allergeenne mõju tõendatud. Allergiale kalduvatel inimestel ei soovitata kasutada. Aine on toksiline, põhjustab allergiaid ja atoopilist dermatiiti. Lõhnaaine, varjeaine.

Citronellol* (Tsitronellool / (±)-3,7 dimetüül-6-okteen-1-ool) - allergeenne mõju tõendatud. Allergiale kalduvatel inimestel ei soovitata kasutada. Aine on toksiline, põhjustab allergiaid ja atoopilist dermatiiti. Lõhnaaine, varjeaine.

Coumarin* (kumariin) - ainest võib olla põhjustatud allergiline nahapõletik, toksiline allaneelamisel, võib põhjustada fototundlikkust. Kantserogeenne, teratogeenne. Lõhnaaine, varjeaine, lisaaine.

Farnesol* (3,7,11-trimetüül-2,6,10-dodekatrieen-1-ool) - nõrgalt toksiline allaneelamisel, laboriloomadel põhjustab mutatsioone. Mõnikord põhjustab allergilisi reaktsioone. Lisaaine, lõhnaaine, lahusti, desodorant.

Geraniol, geranyl ühendid* (3,7-dimetüül-2,6-oktadien-1-ool) - ainest võivad olla põhjustatud allergilised reaktsioonid, nahapõletik, allaneelamisel toksiline. Tegemist on roosilõhnaline õliga. Lõhnaaine, toonik.

Hexyl Cinnamal* – aine põhjustab allergilisi reaktsioone. Lõhnaaine.

Hydrolyzed Protein (taimevalgu hüdrolüsaat, enamasti riis või nisu, võib olla GMO) - mured on seotud hüdrolüüsitud taimevalguga, nt vähenenud kehakaal, organite atroofia, käitumise üliaktiivsus. Põie ja soole pidamatus. Lõhnaaine, maitse- ja lõhnatugevdaja.

Hydroxycitronellal* (7-hüdroksütsitronellaal) - allergiale kalduvatel inimestel ei soovitata kasutada. Lõhnaaine, varjeaine.

Limonene* ((4R)-1-metüül-4-(1-metüületenüül)tsüklohekseen) - nahal kasutamise korral hoiatatakse allergia või toksilisuse eest. Lõhnaaine.

Linalool* (3,7-dimetüül-1,6-oktadieen-3-ool) - võib olla seotud allergiliste reaktsioonide ja näopsoriaasiga, allaneelamisel kergelt toksiline, naha ja silmade ärritus, võib kahjustada maksa. Desodorant, lõhnaaine.

Menthol (mentool) - ainest võivad olla põhjustatud allergilised reaktsioonid ja nahaärritus. Kontsentreeritult on toksiline allaneelamisel. Lõhnaaine, denaturant, varjeaine.

Sodium Hydroxide (naatriumhüdroksiid) Võib põhjustada peanaha ärritusi. Võib olla ohtlik keskkonnale, eelkõige veeorganismidele. Puhveraine, denaturant, emulgaator.

Terpineol (terpineool) - Silmade ja limaskestade ärritus, kesknärvisüsteemi depressioon. Maitseaine ja lõhnaaine, lahusti.


Kuulub 26 allergeense lõhnaaine hulka, mida peab EL-s pakendile märkima.Seda ainet ei tohi asendada sõnadega „aroma“, „parfume“ või „fragrance“. Aine esinemine peab olema märgitud etiketi loetellu, kui selle sisaldus ületab: 0,001% mittemahapestavates kosmeetikatoodetes ja 0,01% mahapestavates kosmeetikatoodetes. 26 allergeenset lõhnaainet, mida kosmeetikatoodetes peaks vältima: Amyl Cinnamal, Amylcinnamyl Alcohol, Alpha-Isomethyl Ionone, Anise Alcohol, Benzyl Alcohol, Benzyl Benzoate, Benzyl Cinnamate, Benzyl Salicylate, Butylphenyl Methylpropional, Cinnamal, Cinnamyl Alcohol, Citral, Citronellol, Coumarin, Eugenol, Evernia furfuracea (halli karesambliku) ekstrakt, Evernia prunastri (kollase lõhnasambliku) ekstrakt, Farnesol, Geraniol, Hexyl Cinnamal, Hydroxycitronellal, Hydroxyisohexyl-3-Cyclohexene Carboxaldehyde, Isoeugenol, Limonene, Linalool, Methyl-2-Octynoate.


Tekstis kasutatud mõisted

DENATURANT - Annab kosmeetikavahendile ebameeldiva maitse. Enamasti lisatakse etüülalkoholi sisaldavatele kosmeetikavahenditele.

DESODORANT - Vähendab või varjab ebameeldivat ihulõhna.

LAHUSTI - Lahustab aineid.

SÄILITUSAINE - Eeskätt pidurdab kosmeetikavahendis mikroorganismide arengut. Säilitusained leiab EL kosmeetikavahendite direktiivi VI lisast.

TOONIK - Tekitab heaolutunde nahal või peanahal.

UV-ABSORBENT - Kaitseb kosmeetikavahendit ultraviolettkiirguse eest.

UV-FILTER - Filtreerib välja teatavat liiki ultraviolettkiirguse, et kaitsta nahka selle kahjuliku toime eest. Kõik loetletud UV-filtrid on ained, mis on kantud kasutamiseks lubatud UV-filtrite nimekirja (vt kosmeetikavahendite direktiivi VII lisa).

VARJEAINE - Nõrgendab või pärsib toote põhilõhna või -maitset.