Täna, 11. septembril avatakse Tartumaal Elva-Vitipalu maastikukaitsealal lasteaedade ühismatkaga vastvalminud Haldjate rada.

 

Täna tatsab ligi 200 Nõo, Konguta, Palupera, Rõngu valla ja Elva linna lasteaedade last uudistades värskel Haldjate rajal, et otsida üles jõehaldjas, lugeda kokku kändude ja mätaste taha peitunud metshaldjad, viia värsket hagu haguhaldjale, uudistada puuhaldjaid ja kännuvaimu, leida üles soohaldjas ja lustida koos Väikese Nõiaga nõiamajas.  

Piirkonna lasteaedade sügisene ühismatk on pikkade traditsioonidega ja toimub sihtasutuse asutamisest alates. Lapsed jagunevad väikestesse rühmadesse ja nendega läheb metsa üle kümne sihtasutuse retkejuhi.

Haldjate raja ehitas koos abilistega Palupera Käsitöökoda.

Sihtasutuse juhatuse esimees Gea Järvela: „Tutvustasin oma ideed mitu aastat tagasi Andres Rattasepale. Tahtsime teistsugust rada, just sellist nagu on haldjad: salapärast ja märkamatut. Et matkama tulnud laps ei näeks haldjaid kohe, vaid peaks neid oskama märgata, et seda teha, peaks ta midagi haldjatest teadma. Andres mõistis mind kohe ja selline teistsugune see rada saigi. Haldjarada on hea võimalus haldjalugude rääkimiseks ja ideaalne paik looduse vaatlemiseks.“

Andres Rattasepp Palupera Käsitöökojast: „Eestlaste kui maa- ja metsarahva uskumused on läbi aegade olnud seotud neid ümbritseva keskkonna ja loodusega, mida on nad püüdnud mõista ning omal moel ka seletada. Haldja all mõisteti looduses elutsevaid hingesid. Nad võisid vabalt liikuda ning tahtmisel omandada mistahes silmaga nähtava kuju.

Õnneks ei ole haldjad ka tänapäeva inimese jaoks päriselt kadunud vaid on omandanud mütoloogilise või muinasjutulise vormi, kelle tegelikku olemasolusse vähesed usuvad, kuid kelle peale on tore mõelda ning kujutleda, et nad ka päriselt olemas on. Tegijate soov oli, et haldjate kujud oleks metsa paigutatud selliselt, et need tuletaksid seiklejatele meelde metsas elutseda võivat haldjarahvast“.

Vapramäe-Vellavere-Vitipalu Sihtasutus tegutseb aastast 1999 ja ühe olulise tegevussuunana pakub erinevaid loodushariduslikke õppeprogramme ja koolitusi. Sihtasutuse majandada on ka piirkonna matkarajad Vapramäel, Vitipalus ja Vellaveres.

Haldjate rajale paigutatud 26 objekti valmimist ligi 11 000 euroga rahastasid Leader Eesti programm ja Vapramäe-Vellavere-Vitipalu Sihtasutus. Lasteaedade ühismatka läbiviimist toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.