13.–16. juunini toimunud loodusfestival laienes tänavu Tartust Tallinna ja Pärnusse ning kõnetas oma tegevustega üle tuhande inimese enam kui eelmise aastal.

Loodusfestivali projektijuhi Andro Truuverki sõnul on suur rõõm, et loodusfestivali on üles leidnud järjest enam inimesi, kellele loodusteemad korda lähevad. „Loodusfestival tuleb ka järgmisel aastal ja oleme juba praegu koostööpartnerite huvitavatele pakkumistele avatud, et loodusharidust ning loodusteemalisi töötubasid veelgi enam inimestele lähemale tuua,“ selgitas Truuverk festivali jätkuvat vajalikkust.

Tänavu osales festivali avapäeval üle 2500 inimese ja erinevates töötubades üle 600 inimese, mis on kolmandiku võrra enam kui varasemalt. Kokku osales üle 3000 inimese erinevatel festivali programmi kuulunud tegevustel, mis on festivali korraldanud meeskonnale väga suur rõõm, et festivali külastajate hulk aastatega kasvab. „Ainult läbi kaasamise saame tuua inimesi loodusele lähemale ja pöörata rohkem tähelepanu keskkonnale, kus me elame. Samuti valmistas head meelt festivalil osalenud koostööpartnerite positiivne tagasiside, mis annab kindla veendumuse, et sellist loodusfestivali on ühiskonnas vaja,“ lisas Truuverk.

Loodusfestivali raames toimunud fotokonkursil “Metsik linn” osales kokku 102 osalejat ja esitati 176 tööd. “Esitatud fotod andsid väga hästi edasi inimeste ja looduse koosolemise ja -elamise vise. Konkursil osalejad olid loodust linnakeskkonnas tähele pannud ning need hetked jäädvustanud,” kirjeldas Truuverk osavõtjate töid.  

70 üritusest koosneva festivali programmi lõpetas loodusvaatluste maraton, mis jõudis  Eesti väikelinnadesse ja kodutalu õuedesse, kus loodushuvilised said uurida oma kodukoha elurikkust. 24-tundi kestnud loodusvaatluste maratonil registreeriti ligikaudu 2200 loodusvaatlust, mis avaldati eElurikkuse portaalis. “Maratoni vaatlusalad paiknesid 16 piirkonnas, lisaks tehti maratoni raames ka individuaalvaatlusi väljaspool kindlaksmääratud vaatlusalasid,” rääkis loodusvaatluste üks koordinaatoritest Veljo Runnel. Ta lisas, et aktiivseid vaatlejaid oli 65, vaatluspunktide tegevustes kokku (linnuretked, ööpüük jms) osales veidi üle kahesaja inimese.  Vaadeldi kokku 862 liiki ning vaatluste käigus laaditi üles 393 fotot, lisaks veel muid multimeediafaile.

Korraldajad tänavad kõiki festivali külalisi ja koostööpartnereid, vaatluspunktide koordinaatoreid, vaatlejaid, määrangutel aidanud eksperte, vaatluste moderaatoreid. Loodusfestivali ja loodusvaatluste kohta leiab lisainfot veebist.

Loodusfestival sai alguse 2015. aastal Tartu loodusnädalana. Loodusfestivali korraldavad Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koostöös partneritega. Loodusfestivali toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus, Tartu linn, Eesti Teaduste Akadeemia ja Hasartmängumaksu Nõukogu. Auhinnad panid välja paljud organisatsioonid üle Eesti.