Viiendal rahvusvahelisel loomade heaolu konverentsil rõhutati, et loomade kaitset tuleb võtta tõsiselt igal tasandil, sest see on otseselt seotud turvalise ja vaimselt terve ühiskonnaga. Loomade heaolu ja inimeste heaolu on tihedalt läbi põimunud ning nende vahele ei saa tõmmata selgeid piire – kõik on omavahel seotud.

  • Loomakaitse
  • 9. oktoober 2024
  • Foto: Varjupaigaloomadele tähelepanu koguvad liiklustõkked Viljandis / Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

“Ei ole vahet, kas oleme suured loomasõbrad või mitte – loomade väärkohtlemine võib sageli viidata tõsisematele probleemidele, nagu koduvägivald, kuritegevus või vaimsed probleemid. Seetõttu tuleb loomadega seotud juhtumitele läheneda põhjalikult, mitte pealiskaudselt, nagu seda täna tihti tehakse," lisas ELSi juhatuse liige Geit Karurahu.

Olulised tõdemused Rahvusvaheliselt loomade heaolu konverentsilt:

  • Loomade heaolust sõltub meie heaolu - seetõttu tuleb loomadega seotud juhtumitesse suhtuda tõsiselt ja neid lahendada tõhusalt. Seal, kus kannatavad loomad, kannatavad sageli ka inimesed ja vastupidi. Uuringute järgi 71% perevägivalla ohvritest teatas, et nende vägivallatseja kuritarvitas ka nende lemmikloomi. Kriminaalid ja probleemsed noored, kes väärkohtlevad loomi, on sageli olnud ise vägivalla ohvrid. 
  • Loomade vajadused võivad olla keerulised ja meile mõistetamatud – mitte kõik loomad ei sobi meie kodudesse, ning enne looma võtmist tuleb mõista tema individuaalseid vajadusi. Looma võttes pead arvestama, et see muudab sinu elu - loom on isiksus, keda tuleb austada, ning tema heaolu tagamine tähendab vastutust tema vajaduste eest. Võib juhtuda, et loomale liigiomaste tingimuste ja tegevuste võimaldamine nõuab enda elu ümberkorraldamist. 
  • Loomad peavad saama tunda rõõmu meiega koos elamisest - meie kohustus ei ole pakkuda loomadele ainult miinimumtingimusi, vaid tagada neile positiivsed elukogemused, nt olenevalt liigist suhtlus liigikaaslastega või inimesega ja tegevused, mis pakuvad põnevust. 
  • Koostöö viib suuremate eesmärkideni – isegi kui suhtumine on loomakaitseorganisatsioonide, ametkondade ja muude spetsialistide vahel erinev, on võimalik leida ühised eesmärgid ja tegutseda üheskoos.
  • Teadus- ja tõenduspõhine lähenemine on võtmetähtsusega – loomade kaitsmisel ja abistamisel tuleb lähtuda teaduslikest uuringutest, sest ainult nii saame tõendada teatud sammude vajalikkust ja tagada loomade heaolu.

Lugu on pärit Eesti Loomakaitse Seltsi materjalidest.