Tere! Olen Saku Vallas tegutsev põllumees. Juba aastaid oleme kimpus lumesaani meestega, kes talvisel ajal sõidavad oma mootorsaanidega meie talivilja põldudel.
- Maamajandus
- Tekst ja foto: Kristjan Kaalma
- 15. jaanuar 2019
Kirjutan siia selleks, et tõsta kodanike teadlikust, mida see tegevus endaga kaasa toob. Selleks püüan lahti seletada, kuidas põllul saaniga sõitmine taimedele halvasti mõjub.
Talikultuurid vajavad kohevat lumekihti külma eest kaitseks. Kui lumi läbi ATV rataste või läbi saani lindi kokku suruda, tekib külmasild ja madalamate temperatuuride juures kultuurtaimed hävinevad.
Mõni võib mõelda, et mis need paar triipu põllus ikka teevad? Lisaks saagi hävinemisele kaasneb ka suurem taimekaitse vahendite kasutamis vajadus. Kui saanilindi laiuselt hävinenud pinnal kultuuritaimi ei ole, siis hakkavad põllul vohama erinevad umbrohud juurdumise ja seemnete lendlemise teel.
See tekitab vajaduse teha kaks korda umbrohutõrjet samal saagiaastal. Tõrjet ei soovi keegi, ei põllumees, ei naabruses olevad majapidamised, ega ka looduses elavad putukad ja mesilased.
Hea saanimees, meie kasutuses olevates põldudest on 50% ilma talvise taimekatteta, kus saaksid uhada nii palju kui soovid. Nii, et ole hea ja võta minuga ühendust. Annaksin Sulle juhtnöörid, kus kohas täpsemalt saaksite seda murevabalt teha.
Minu kontakt: Jaan-Kristjan Kaalma 5665 8884.
Hea lugeja, kui Sul on tutvusringkonnas mõni saanimees, siis palun valgusta teda antud tegevuse kahjulikusest ja võimalusest talverõõme nautida ilma põllukultuure kahjustustamata.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta