Reedel, 26. novembril Tartu Näituste messikeskuses Erakond Eestimaa Rohelised (EER) poolt koostöös Ökomessiga korraldataval maaelu visioonikonverentsil „Maa mahedaks!“ arutatakse, milline peaks olema tuleviku põllumajanduspoliitika. Ökomessi raames toimuv konverents on otseülekandena nähtav Maalehe kodulehelt (www.maaleht.ee) ning http://tv.alarrandal.org/ lehelt.

Laupäeval ja pühapäeval toimuvad konverentsi raames ja ruumides temaatilised arutelud ja töötoad ning näidatakse säästvat arengut käsitlevaid filme.

Eestimaa Roheliste esimese eestkõneleja Aleksei Lotmani sõnul on Euroopa Komisjon jõudnud Ühise Põllumajanduspoliitika (ÜPP) muutmise vajalikkuse tunnistamiseni ja on pakkumas välja võimalusi selle uuendamiseks.

„Oleme jõudnud arengujärku, kus põllumajanduse tulevikku kujundavad otsused sõltuvad kõigist meist,” märkis Lotman. „Senise põllumajanduspoliitika jätkamine pole majanduslikult, sotsiaalselt ega keskkonnakaitseliselt jätkusuutlik. Praegu saavad parimates majandamistingimustes tegutsevad vanade liikmesriikide põllumehed uute liikmesriikide ametivendadest oluliselt suuremaid toetusi.”

EER fraktsiooni liige, Riigikogu maaelukomisjoni aseesimees Aleksei Lotman tõdes, et see on justkui Priit Pärna Tagurpidi-Antsla. „Need, kes raskete majandamistingimuste tõttu teenivad turul kõige vähem ja kelle kaitseks väidetavalt süsteem on vajalik, saavad kõige väiksemaid toetusi. Kuigi ebasoodsamatele aladele on olemas ka eraldi toetus, ei korva seegi ebavõrdset olukorda: parimates tingimustes tootvad põllumehed saavad summaarselt lõviosa toetustest,“ selgitas ta.

Maaelu visioonikonverentsil saavad teiste hulgas sõna Europarlamendi Roheliste fraktsiooni maaelunõunik Hannes Lorenzen, Puhta Läänemere Ühenduse põllumajanduspoliitika töögrupi juht Jakub Skorupski, Eestimaa Roheliste esimene eestkõneleja, riigikogu liige ja bioloog Aleksei Lotman, Eesti Maaülikooli teadusprorektor professor Anne Luik, Soome konsulent Mikko Rahtola, looduskaitsja ja hobitalunik Heikki Luhamaa ja teised.

Konverentsipäeva lõpetuseks toimub paneeldiskussioon „Põllumajanduspoliitika vajab muutusi” ettekandjate ja Eestimaa Looduse Fondi esindaja Nastja Pertsjonoki osavõtul.