Öko, mahe, taaskasutus, õiglane kaubandus - need on sõnad, mis aina enam tähelepanu tõmbavad ja uueks Eesti moevooluks on saanud. Kas tõesti võib keemiaga kasvatatud toitu süües ja tavarõivast kandes haigestuda vähki, allergiatesse ja astmasse? Miks see uus suund nii suuri kirgi kütab, sellele sai vastuseid Foorumi Keskuses toimunud "Ökofoorum Foorumis“ mis kogus kokku Eesti teadliku tarbimise eliidi. Foorumil esinesid jätksuutliku moe eestvedaja Reet Aus, Organic Estonia eestvedaja Krista Kulderknup, Eesti Vegan Selts ja Fur Free tähise maaletooja MTÜ Loomus. Foorumit juhtis Eesti mahemoe lipulaev LAV organic lifestyle ja mahemoe ekspert Kristi Hõrrak.
- Tarbimine ja tervis
- 22. november 2017
- Foto: Mahemood. Fotod: Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
Foorumi keskuse kitsasse aatriumi oli kogunenud arvukalt mahemoe huvilisi. Neil oli võimalus jälgida moedemonstratsiooni, millel tulid esitlusele LAV Organic Lifestyle naturaalsetest materjalidest kollektsioonid ning Reet Ausa väärtustava taaskasutuse põhimõttel loodud looming. Mahemood on oma olemuselt erinev tavamoest. eestlase riietus kipub olema ikka tumedapoolsem, vahetevahel tundub et mõni linnaosa või asula on rõivavärvi järgi oma nime saanud, nagu Mustamäe või Mustvee. Maherõivastel on värvibalik pisut laiem. Just indiapärast kirevust see ei paku, kuid põhjamaine stiil on tuntav.
„India, mis on üks suurimaid puuvilla kasvatajaid, raporteerib, et seoses kasutatava pestitsiitide hulga kasvuga tavapuuvilla kasvatamisel, on kasvanud hüppeliselt sünnidefektid lastel, vähijuhtumid täiskasvanutel, allergianähud ja hingamisteedehaigused nagu astma. Suur hulk lapsi on alaarenenud nii vaimselt kui füüsiliselt. Aga meie kaubandus pakub enamjaolt tervisele kahjulikke keemiaga kasvatud ja töödeldud rõivaid. Inimesed lähevad vabatahtlikult poodi ja ostavad tervistkahjustava rõivaeseme. Me kanname iga päev seda enda kehal ja ei oska aimatagi, miks on meie lastel allergiad, naiste rinnavähkide juhtumid kasvavad ning sünteetilist pesu kandvate meeste seas kasvab lastetusprobleem“ kõneles Eesti mahemoe ekspert Kristi Hõrrak. „Maailma rõivaturg on nagu kuningas, kellel ei ole õigeid riideid, aga keegi ei julge öelda seda“.
"Teadustööd, mis viimaste aastate jooksul on tehtud, näitavad selget seost, et tõsistel haigustel nagu alzheimer, vähk, allergiad ja tavarõivaste tootmises kasutatavatel keemilistel ainetel on väga tihe seos omavahel. Toidu puhul on meie jaoks elementaarne, et kõik koostisosad on välja toodud ning me saame selle baasil teha teadliku valiku. Rõivastel peaks olema samamoodi ausalt välja toodud kasutatud ained, et inimene saaks teha õige info baasil valikuid. Kui aus info on olemas, siis on juba igaühe enda otsustada, kas ta valib tervistkahjustava nailoni või tervisesõbraliku orgaanilise puuvilla" rääkis oma sütitavas kõnes moelooja Reet Aus.
Levinud on arusaam, et ökorõivast materjali pärast kanda tahaks, aga välimuse pärast mitte. Selle mõttemustri muutmiseks ilmestas Ökofoorumit moeshow. Igaüks sai veenduda, et mahemood on atraktiivne ja kaunistab iga naist. Materjalidest tulid esitlusele teadlikule tarbijale juba tuntud orgaaniline puuvill, bambus ja kanep. Uudistada sai ka eukalüpti puust valmistatud kauneid sügiskleite ning ananassilehest jalanõusid. Pilkupüüdvad sügisjoped olid valmistatud taaskastutad kalavõrkudest ning köitsid oma iluga kõigi vaatajate pilke. Kõiki uudsetest ja naturaalsetest materjalidest riideid saab ka oma silmaga vaatama minna ja nende pehmust tunda LAV Organic Lifestyle esindustes Ülemiste ja Foorum Keskuses.
Lisaks rõivastusele olid foorumil kohal ka teised keskkonnasäästliku elustiili esindajad. Maherõivas on karusnahavaba, sestap olid kohal ka MTÜ Loomuse esindajad. Paljalt rõivaste kandmisest ära ei ela, seetõttu oli huvilistel võimalus maitsta mahetoiduaineid mitmetelt eestimaitelt tootjatelt.
Ökofoorumile panid õla alla Eesti tuntud mahetegijad maherõivaste lipulaev LAV Organic Lifestyle, Reet Aus Design, Organic Estonia, Eesti Vegan Selts, Fur Free esindaja MTÜ Loomus, Õiglase Kaubanduse esindaja MTÜ Mondo, ökopoodide kett Bio4you, mahetoiduvalmistaja BioMenu, mahetoodete tootja Loodusvägi, orgaanilisi puuvilju pakkuv Bambona, orgaanilisest toorainest maiustusi valmistav pagarikoda Pagar Võtaks, orgaanilisi teesid esindav Sense, orgaaniliste maiustuste tootja Ampstükk, ökodelikatessi pakkuv Must Küüslauk, naturaalset juuksehooldust pakkuv Thaya ilusalong, orgaanilistest puu ja juurviljadest valmistatud ilutarbeid esindav Lush Eesti, mineraalmeigikunstnik Kaie-Kati Võrno, mahekaubandust toetav Foorum Keskus jpt.
Lisavaatamist: Millest on tehtud sinu riided?
Vaata Bioneeri ürituse galeriid
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta