Laupäeval, 16. septembril toimuvale üleilmsele maailmakoristuspäevale on Eestis oma osalemisest teatanud 52 000 inimest, mida on üle 2000 võrra rohkem kui mullu osalejaid kokku. Maailmakoristuspäevale on registreerinud 465 kooli ja lasteaeda, ehk et noored ja lapsed moodustavad ligi 90 protsenti kõigist osalejatest. 

  • Jäätmed
  • 15. september 2023
  • Foto: Maailmakoristuspäev Koplis /Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

„Oleme südamest tänulikud õpetajatele ja kõigile noortega tegelevatele inimestele, kes aastast aastasse lapsed ja noored koristuspäevale kaasavad. On rõõm näha, et haridusasutused on mõistnud, milliseid võimalusi pakub Maailmakoristuspäev millegi ise ära tegemiseks koostöös ning ühtlasi ka keskkonnaprobleemide sügavamaks analüüsimiseks,“ sõnab Eesti koristuspäeva eestvedaja ja Puhta Ilma koja tegevjuht Elike Saviorg. „Lapsed ja noored on olnud igal aastal harukordselt tublid, nii ka tänavu! Lisaks varasemale on koristajate seltskonnaga liitunud ka mitmed noortekeskused.”

Iga-aastase väikeprügi (suitsukoni ja pisiplasti) kõrval on Eesti koristuse tähelepanu keskpunktis sel aastal Läänemeri ning kalmistud. Kui möödunud aastal toimus mõni üksik avalik koristus, siis tänavu on avalikke koristusi üle Eesti 55, kuhu on oodatud kõik huvilised. Avalikud koristused toimuvad näiteks suurematel kalmistutel Tallinnas, Tartus ja Pärnus, aga ka Põhja-Tallinnas Stroomi rannas, Linnahalli juures ning paljudes teistes paikades üle Eesti. 

„Maailmakoristus on tänavu kalmistutel esimest korda ja meil on siiralt hea meel, et suisa 17 kalmistut üle Eesti on meie algatusega kaasa tulnud! Siiani on olnud kalmistud üksi oma ühekordse plastprügi murega, nii et meil on ütlemata hea meel, et saame oma õla alla panna ja kalmistutele appi tulla,” tõdeb Maailmakoristus Eesti turundus- ja kommunikatsioonijuht Eger Karuse.

Kui kohalike omavalitsuste huvi on avalike koristuste korraldamisel olnud madal, siis väga hästi on algatusega kaasa tulnud kogukonnad, külaseltsid, koolid, noortekeskused ja loomulikult kalmistud. „Minule valmistab kõige enam rõõmu see, et peaaegu kõik maakonnad Eestis on avalike koristustega kaetud ja väga palju on ka rannakoristusi. Avalikke rannakoristusi toimub suisa 16. See, et seltskonnad ja kogukonnad ühiselt välja tulevad, teeb südame tõeliselt soojaks,” möönab Maailmakoristus Eesti keskkonnaprogrammi juht Kerli Laur. 

Igal aastal tuleb Maailmakoristuspäeval välja üha rohkem ettevõtteid ja mõned neist küllaltki suurte seltskondadega. Näiteks läheb 100 Tallinna Lennujaama töötajat kraamima Linnahalli äärset rannikut, samas paigas ühineb koristusega Omniva 40-pealine sats. Paljassaare poolsaart koristavad nii Tallinna Vesi, Hilti Eesti, Soome-Eesti Instituut kui Twilio; Stroomi ja Merimetsa rannikuala lähevad koristama Saksa saatkond koos teiste saatkondadega. Olympic Entertainment Group koristab Harku järve äärset ala ning Nõmmele lähevad muuhulgas Paulig Eesti ja Swedbank Kindlustus. Eesti ühe kõige prügisema paiga Võerdlas võtavad ette aga Toyota Baltic töötajad. 

Täpsema ülevaate koristustest leiab maailmakoristus.ee veebilehelt, samuti paluvad korraldajad kõigil sealtkaudu teada anda oma osalemisest. Samuti oodatakse Maailmakoristuspäeva veebilehe kaudu kõigi koristajate tagasisidet.