20. septembril toimunud üleilmsest Maailmakoristuspäevast võttis osa esialgsetel andmetel 62 481 eestimaalast 521 koristusega. Paljud organisatsioonid ja kogukonnad korraldavad koristuspäeva ka homme ning tuleval nädalal, ehk osalejate koguarv kasvab ilmselt veelgi.
- Jäätmed
- 21. september 2024
- Foto: Mereranna koristus Koplis / Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
„Maailmakoristuspäeva raames kogutakse igal aastal loodusest kokku suurtes kogustes jäätmeid, kuid koristamine on sealjuures ainult üks osa. Olulisemgi veel on koos looduses liikumine, ühiselt millegi tähendusliku tegemine ning oma silmaga probleemi ulatuse nägemine. Luues teadlikkust alates lasteaiast, võime loota, et ühel hetkel ei pea me koristamisega sellises mahus enam tegelema,” ütleb MTÜ Puhta Ilma koda juhatuse liige ning Maailmakoristuspäev Eesti eestvedaja Elike Saviorg.
„Tänavu on taas välja tulnud rekordarv inimesi – nende hulk kasvab iga aastaga, mis näitab, et üha rohkematele eestimaalastele läheb korda keskkonnahoid ja looduse elujõud. Soovime teha suure kummarduse kõigile vabatahtlikele, kes tänavu välja tulid ja tulevad, ent eriliselt soovime meeles pidada õpetajaid, kes koos oma õpilastega maailmakoristuse puhul koristavad. Tänase seisuga on koristamisest teada andnud 462 haridusasutust üle Eesti,” sõnab koristuspäeva turundus- ja kommunikatsioonijuht Eger Karuse.
„See teeb suurt rõõmu, et nii palju ettevõtteid, organisatsioone, koole, lasteaedu ja inimesi täna Põhja-Tallinnasse välja on tulnud. Sel aastal olime juba palju targemad, kuidas gruppe ära jagada nii, et võimalikult suur ala kaetud saaks,” kommenteerib Põhja-Tallinna linnamajanduse osakonna peaspetsialist Aare Koll, kes on erinevaid koristusaktsioone koordineerinud kümme aastat.
Koristusest võttis osa eri vanusest, rahvusest ja maailmavaatest inimesed. Koristamas käidi nii suurte seltskondadega kui pereringis üle Eesti. Eesti Maailmakoristuspäev pühendub igal aastal väike- ja plastprügile. Sel korral on lisaks sellele võetud fookusesse ka elektrooniliste sigarettide keskkonnakahju, mille puhul peamiseks mureks on veipide ära viskamine olmeprügisse või loodusesse. Näiteks Tallinna Mustamäe Reaalgümnaasiumi 9. klassi õpilased korjasid täna õuest maast ära 63 e-sigaretti.
Suur hulk organisatsioone ja inimesi koristab kindlasti ka laupäeval, 21. septembril. Näiteks läheb kaks satsi sukeldujaid Linnahalli ning vanasadama jahisadamasse koristama merepõhja prügi koristama, samuti koristatakse Emajõel Rebase ja Luunja sadama kandis.
Maailmakoristusest võtab osa 190 riiki üle ilma. Kui paljudes piirkondades on koristuspäev lõppenud või lõppemas, siis paljudes riikides koristusaktsioonid alles algavad. Lõplikud koristajate numbrid selguvad oktoobris. Globaalse ettevõtmise eesotsas on jätkuvalt eestlased.
Maailmakoristuspäeva toimumist toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus, Briti Nõukogu, Neste Eesti, Jazz Pesulad, Põhja-Tallinna Valitsus, Tallinna Strateegiakeskus, Gratitude Services OÜ, Sky Media, Optimist Creative, Megameedia Grupp OÜ, Selver, Tallinna Sadam, Linnaekraanid ja Clearchannel.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta