Täna kuulutati avatuks lemmiklooma sõpruse kuu, mis toimub Eestis esimest korda eesmärgiga tõsta inimeste teadlikkust vastutustundlikkust lemmikloomapidamisest ja selgitada loomateraapiate võimalusi.

Avaüritusel rääkisid lemmiklooma sõpruse kuu olulisematest teemadest Eesti Abi- ja Teraapiakoerte Ühingu juhatuse liige Maarja Tali, omanimelise loomakliiniku omanik Tiina Toomet ja loomasõber Helen Sürje.  

Lemmikloomakuu
FOTO: Loomasõber Helen Sürje

Tuntud loomaarsti ja omanimelise loomakliiniku omaniku Tiina Toometi sõnul saab vastutustundlik loomapidamine alguse noore looma sotsialiseerimisest. „Lemmiklooma pidamine ei ole tänapäeva Eestis enam sama, kui oli koera või kassi majja võtmine paar aastakümmet tagasi. Kooselu inimesega seab lemmikloomade ette selliseid ülesandeid, mida nad minevikus lahendama ei pidanud. Vastutustundliku loomaomaniku kohus on neid nende ülesannete lahendamise juures aidata, seda sotsialiseerimine teebki,“ ütles Toomet.

Toometi sõnul on vastutustundlik lemmikloomapidamine erinevates riikides paljuski erinev. „Kui Eestis eeldatakse, et vastutustundliku koeraomaniku koer on rihma otsas, siis Saksamaal võib vastutustundliku koeraomaniku koer kõndida vabalt ja see ei häiri kedagi. Mida rohkem on meil vastutustundlikke loomapidajaid, kes oma kutsikaid sotsialiseerivad, seda suurem lootus on meil saavutada olukord, kus koerad on aksepteeritav osa ühiskonnast ja ei tekita kelleski hirmu ega vastumeelsust,“ rääkis Toomet.

Lemmikloomakuu

FOTO: Loomaarst Tiina Toomet

Eestis tegutseb 2008. aastast Eesti Abi- ja Teraapiakoerte Ühing, mis edendab koerte abil läbiviidavaid teraapiategevusi. Avaüritusel kõnelenud EATÜ juhatuse liikme Maarja Tali sõnul on Eestis aastatega huvi ja vajadus loomateraapiate vastu hüppeliselt suurenenud. „Loomadel on unikaalne võime panna meid oma kohalolekuga tundma rõõmu, rahu ja kindlustunnet. Meie eesmärk on edendada Eestis koerte abil läbiviidavaid teraapiaid ja seista ka vastutustundliku lemmikloomapidamise eest,“ rääkis Tali.

Tali rõhutas, et EATÜ järgib vastutustundlikku loomapidamise põhimõtteid ka tegevusi  läbi viies. „Iga teraapiasessioon või külastus on teraapiakoera jaoks stressirohke. Ühinguna peame seisma selle eest, et teraapiatesse kaasatud koerte heaolu on garanteeritud ning koerajuhid oskavad ning suudavad neid tegevuse vältel toetada ja juhtida. Peame hoolitsema, et inimese heaks töötav neljajalgne sõber saab ka piisavalt taastuda ning olla lihtsalt koer,“ sõnas Tali.

Lemmiklooma sõpruse kuu eestvedaja on toiduettevõte MARS, kes annetab 3% Pedigree ja Whiskasi toodete maikuu müügikäibest lastele loomateraapia sessioonide ja külaskäikude läbiviimiseks. Teraapiasessioonid viivad läbi oma ala parimad eksperdid ja Eesti Abi- ja Teraapiakoerte Ühingu sertifitseeritud teraapiakoeratiimid.

Loomasõbralikus kohvikus Komeet toimunud üritusel kuulutas lemmiklooma sõpruse kuu avatuks sertifitseeritud teraapiakoer Marta haugatus.  Lemmiklooma sõpruse kuu kestab 31. maini.