Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) sõlmis lepingu metsa, mulla, elurikkuse ja maakasutuse arengukiirendi korraldamiseks ühispakkujate Tartu Teaduspargi, Baltic Innovation Agency ja Eesti Maaülikooliga. Partnerid hakkavad pakkuma arenguprogrammi iduettevõtetele rohetehnoloogiliste lahenduste arendamisel ning erainvesteeringute kaasamisel. Kiirendisse kandideerimine algas 2. septembril. 

  • Maamajandus
  • 7. september 2024
  • Foto: Else Siegel. Pixabay

Korraldajad on sügisel algavas kiirendis võtnud sihi pakkuda tuge iduettevõtetele, kes keskenduvad metsade, mulla ja elurikkuse kaitsele ning maakasutuse optimeerimisele. Kiirendiprogrammis saavad iduettevõtted laiendada oma ekspertide ja mentorite võrgustikku, kes aitavad neil oma tooteid ja teenuseid edasi arendada, turule viia ja kapitali kaasata.  

„Peame Kliimaministeeriumis innovatsiooni toetamist väga oluliseks, seepärast on kiirendi ellu kutsumine vajalik samm. Loodame, et koostöö iduettevõtete ja teadusasutuste vahel annab meile väärt tulemusi rohetehnoloogiates, mida tulevikus kasutada,“ ütles Kliimaministeeriumi elurikkuse ja keskkonnakaitse asekantsler Antti Tooming. 

Eesti Maaülikooli metsanduse ja inseneeria instituudi teadus- ja arenduskoostöö juht Marku Lamp rääkis, et Eesti Maaülikool on ring- ja biomajanduse juhtiv teadmuskeskus: „Jagame arengukiirendis oma teadmisi ja aitame alustavatel ettevõtetel õnnestuda ning valdkonda arendada.” Samuti saavad iduettevõtted kasutada oma arendustegevusteks ülikooli laboreid ja ligipääsu teaduslikele andmebaasidele.  

Kevadel toimunud mõttetalgutel selgusid olemasolevate metsaandmete kasutamise kitsaskohad, millele kiirendis osalejad saavad lahendusi otsida.

„Eesmärk on metsaandmete väärindamine, veelgi laiem kasutus ning nende abil uute toodete ja teenuste arendamine,“ ütles KIKi roheinnovatsiooni projektijuht Laura Gredzens. „Metsaandmete mõttetalgutel keskenduti digitaalsete metsaandmete kasutamise võimalustele, mida nüüd saab kasutada uute toodete ja teenuste arendamiseks. Eesti ettevõtted, nagu eAgronom ja Timbeter, on juba varem näidanud, kuidas innovatiivne andmekasutus võib kaasa tuua märkimisväärse mõju nii keskkonnale kui ka ärilistele võimalustele,“ rääkis Gredzens.

 

Kiirendi keskendub neljale valdkonnale

 

  • Metsade kaitse - Eestis tehtavad metsatööd peavad kaitsma ökosüsteemi ja edendama säästlikku metsandust. Kuigi kasutatakse parimaid teadmisi ja värskemaid praktikaid, on võimalusi veelgi vähendada inimese mõju looduse mitmekesisusele ja töid efektiivsemaks muuta. 
  • Mulla kaitse - teatud praktikad võivad põhjustada mulla kvaliteedi langust ja toitainete ammendumist. Kiirendisse on oodatud rohetehnoloogilised lahendused, mis jälgivad mulla tervist reaalajas ning aitavad kaasa mulla kaitsele. Vajatakse looduspõhiseid lahendusi, mis säilitavad mulla süsinikusisalduse ja elurikkuse ning arvestavad kasvuhoonegaaside heite muutumisega. 
  • Elurikkuse kaitse - metsamajandus ja maakasutus võivad ohustada elurikkust ja ökosüsteeme. Kõiki liike metsas on keeruline loendada ja mõned kaitsealused liigid on raskesti leitavad. Eestis kasutatakse haruldaste liikide leidmiseks indikaatorliike, kuid see meetod ei pruugi alati täpne olla. Kiirendisse on oodatud rohetehnoloogiad, mis jälgivad elurikkust ja toetavad looduslike ökosüsteemide säilitamist. 
  • Maakasutuse optimeerimine - maamajandus ja ehitustegevus muudavad maakasutust ning nende mõju loodusele on raske hinnata. Vajatakse lahendusi, mis ühendavad geograafilised infosüsteemid (GIS) ja andmepõhised mudelid maakasutuse optimeerimiseks ja elurikkuse edendamiseks. 

Metsa, mulla ja elurikkuse rohekiirendisse kandideerimine on avatud 2. septembrist 15. novembrini. Lisateavet saab rohekiirendi veebilehelt.

KIK aitab Eestis ellu viia viis rohetehnoloogia arengukiirendit. Metsanduse ja maakasutuse valdkonnale keskenduv kiirendi on neist viimane ehk viies. Varasemad programmid on hõlmanud materjaliteadust, ressursside väärindamist, nutikaid lahendusi elukeskkonna parandamiseks, energeetikat, ehitust ja kliimakindlust ning liikuvust ja logistikat. 

Hanked kiirendite korraldaja leidmiseks viib KIK läbi Euroopa Liidu taasterahastu NextGenerationEU vahenditest.