Tänavunene Eesti suurim filmifestival on juba paar päeva käinud. Kõige hea ja parema kõrval linastuvad PÖFFil filmid, mis võiks pakkuda huvi rohelise maailmavaatega tallinlastele. Järgnevalt annab Bioneer neist ülevaate. Kindlasti pole siin käsitletud kõiki linastuvaid filme.
- Arvamused
- 17. november 2019
- Foto: Pixabay, CC Public Domain
JUST FILMi programmi filmid
LIBLIKAEFEKT
Butterflymania
Film, mis tutvustab putukate, eeskätt liblikate imepärast ja kirjut maailma. See sobib vaatamiseks eriti algkooliealistele. Kuid ka suuremad huvilised leiavad filmist midagi endi jaoks.
T, november 19, 2019 14:15 Apollo Kino Solaris, Saal 4, Tallinn
N, november 21, 2019 12:30 Athena Keskus, Tartu
N, november 28, 2019 12:30 Apollo Kino Solaris, Saal 2 Tallink, Tallinn
P, detsember 1, 2019 12:30 Apollo Kino Solaris, Saal 4, Tallinn
INIMLOOMUS
Human Nature
Ameeriklaste tehtud dokumentaalfilm arutleb selle üle, millest on tehtud elu? Käesolev sajand on teaduse abil toonud juba mitmeid avastusi, mis on muutnud arusaama maailma tekkimisest ja inimeseks olemisest. Teadlased on avastanud DNA lõigud nimega CRISPR, mille abil on võimalik geene n-ö ümber kirjutada. Revolutsioonilise tehnoloogia abil on võimalik ravida haigusi ja inimest muuta. See omakorda tekitab aga kõikvõimalikke eetilisi küsimusi. Mil määral tohib inimene sekkuda loodusesse ja kas inimese geenide muutmisega ei avata mitte Pandora laegast. Teadus areneb meeletu kiirusega, aga kas samamoodi areneb ka inimese võime teha õigeid otsuseid ja kasutada tehnoloogiat vastutustundlikult või soov muuta inimest paremaks võib anda hoopis vastupidise efekti? See suurepärane dokumentaalfilm näitab, kui palju keerukaid tahke antud küsimuses on.
R, november 15, 2019 19:00 Coca-Cola Plaza, Saal 7, Tallinn
T, november 19, 2019 14:30 Elektriteater, Tartu
K, november 20, 2019 13:30 Kino Sõprus, Tallinn
N, november 28, 2019 15:00 Apollo Kino Solaris, Saal 3, Tallinn
AAFRIKA UNELM
The Great Green Wall
Kliimaprobleemid pole kunagi olnud rohkem fookuses kui praegu. Küsimus on, kas teemast rääkimisest on kasu ning kas see toob muutuse? Hetkel ei tea seda keegi, kuid hea on tõdeda, et inimesed pole andnud alla ja muutus tundub veel võimalik. Inna on muusik ja aktivist, kes on südameasjaks võtnud just keskkonna teemad. Tema rännak läbi Aafrika osutub väga emotsionaalseks teekonnaks, kus on nälg, sõda ning ahastus. Midagi tuleb ette võtta ja kohe! "Aafrika Unelm" on ühelt poolt porteelugu Inna Modjast, aga teiselt poolt lugu meie planeedist ja keskkonnast. Võimsate kaadrite ja suurepärase muusikaga film näitab vaatajale, miks me peame muutuma.
T, november 19, 2019 13:00 Kino Sõprus, Tallinn
P, detsember 1, 2019 16:00 Coca-Cola Plaza, Saal 8, Tallinn
WATSON
Watson
Kapten Paul Watson on elu pühendanud sellele, et lõpetataks ookeani eluslooduse tapmine ja selle ökosüsteemide hävitamine. Tegu on tõeliselt mitmekesise kapteniga - ta on Greenpeace’i kaasasutaja, natuke piraat ja filosoof. Tõeliselt huvitava karakteri läbi näidatakse vaatajale, kui habras on ookeanide ökosüsteem ning millised ohud planeeti varitsevad, kui inimkond hoolivamaks ei muutu. Emotsionaalsete kaadritega dokumentaalfilm viib vaataja rännakule nii vee alla kui ka peale, aga eelkõige ikkagi iga inimese enda sisse ning esitab küsimuse, mis saab siis, kui ükskõiksus looduse suhtes jätkub. Haakub eelmisel aastal valminud filmiga „Sharkwater extincion“.
E, november 18, 2019 12:15 Kino Sõprus, Tallinn
N, november 21, 2019 14:00 Kino Sõprus, Tallinn
N, november 28, 2019 17:30 Apollo Kino Solaris, Saal 4, Tallinn
VIIMANE VALGE
Last Male Standing
2018. aasta märtsis suri viimane planeedil Maa elav isane põhja valge-ninasarvik. Tema nimi oli Sudan ja pärast 42 elatud aastat suri tema ja suri välja ka tema liik. "Viimane valge" näitab looma viimaseid aastaid maa peal, kus ta polnud päris üksi – teda kaitsesid relvastatud ihukaitsjad, turistid seisid reas, et temaga pilti teha, ajakirjanikud tormasid Keeniasse, et temast lugu kirjutada ja teadlased uurisid viise, kuidas liik säilitada. Ühelt poolt tore ja südamlik lugu, aga teisalt irooniline, sest Sudan’i väljasuremise põhjus on inimeste hoolimatus. Režissöör on suutnud meisterlikult näidata vastuolu, tuletades sealjuures meelde, et inimlikus hoolivuses ja siiruses peitub lootus ja tulevik.
R, november 22, 2019 12:00 Kino Sõprus, Tallinn
K, november 27, 2019 14:00 Elektriteater, Tartu
K, november 27, 2019 15:45 Kino Sõprus, Tallinn
L, november 30, 2019 15:00 Apollo Kino Solaris, Saal 4, Tallinn
PÖFFI põhiprogrammi filmid
KASTANIMETSADE LOOD
Stories From the Chestnut Woods
Teise maailmasõja algul endise Jugoslaavia ja Itaalia piiril elanud inimeste jaoks on ellujäämine erilise tähendusega: ühel hetkel leidsid kohalikud end mõlemalt poolt raudset eesriiet. Ühes sellises paigas, Slavia-Venetas Itaalia-Sloveenia piiril, leiavad aset ka selle filmi sündmused.
Mario ehk Ihne Puusepp elab metsas. Põikpäine vanamees on tuntud oma võitlushimu ja rahajanu poolest. Ta ei märkagi, kuidas ta naine vaikselt haigusse hääbub – see on vaid üks möödalastud võimalustest hoolida oma lähedastest. Mario püüab oma elutarkusi anda edasi Martale, viimasele kastanimüüjale, kes peab pärast abikaasa lahkumist kastanisalude eest hoolt kandma. Selles lihtsas keskkonnas jagavad need kaks õrnu mälestusi, millest vormuvad väljamõeldud lood.
Kiindumus pomoloogia – puuviljakasvatuse – vastu innustas režissöör Gregor Bozicit koguma nendel piirialadel elavate talunike lugusid. 35 mm lindile salvestatud filmis, mille taustamuusika on tehtud tereminiga, püüab Bozic tabada nende rõõmude ja murede poeetilisi vaheldumisi. Vapustav debüüt, austusavaldus kadunud paikadele ja aegadele.
P, november 24, 2019 15:45 Kino Sõprus, Tallinn
E, november 25, 2019 18:45 Elektriteater, Tartu
L, november 30, 2019 14:30 Kino Sõprus, Tallinn
SUPARNA – NAINE TEISELT PLANEEDILT
Suparna
Sri Lanka lõunaosa ühes väikeses külas elab ebamaise päritoluga naine nimega Suparna, kes on kohalikule rahvale midagi kaitseingli taolist. Rahvusvahelise korporatsiooni poolt külla rajatud keskkonnauuringute instituudis töötav Raveen avastab uurimisasutuses viirusega seotud ohtliku eksperimendi. Ta annab sellest teada Suparnale ja Indrajithile, kellega koos üritatakse projekti nurjata. Kõik ei lähe siiski plaanipäraselt ja tagajärjed on palju hullemad, kui keegi esialgu aimata võis.
Režissöör Sujeewa Priyalali ulmesugemetega ning mõneti ka 1980ndate rämpskino esteetikat meenutav ökopõnevik on Indiale ja Kagu-Aasiale üsnagi iseloomuliku (loe: hullumeelse) stiliseeringuga, looduse väärtustamist kõrgelt hindav film, mis esilinastus kodumaal tänavu suvel.
Sven Kütt
P, november 24, 2019 21:45 Coca-Cola Plaza, Saal 4, Tallinn
N, november 28, 2019 21:15 Kino Artis, Saal 2, Tallinn
BRUNO
Bruno
Daniel on kodutu. Ta elab tühjas garaažis, longib öösiti Londoni tänavatel ja teenib toiduraha tehnikavidinate remondiga. Koer Bruno on tema ainus lüli möödanikku hajunud kodu ja perekonnaga. Pärast Bruno kadumist tabab meest meeleheide. Ent juhuse läbi satub ta koera otsingute käigus kokku noore, kodust pagenud poisiga.
Algab ootamatu sõprus, mis kulgeb südamliku teekonnana läbi tõrjutute argimaailma. Ühelt poolt joonistub välja üksildase ja ükskõikse suurlinnaühiskonna portree, teisalt on keskmes rikastav ja kõikemõistev sõprus. Ja loomadel, täpsemalt ühel koeral, ei ole selles kõiges mängida teps mitte väike roll.
Aurelia Aasa
N, november 21, 2019 21:00 Kino Artis, Saal 2, Tallinn
R, november 29, 2019 20:00 Coca-Cola Plaza, Saal 8, Tallinn
PETROOLEUM
Kerosene
Maantee ääres elab üksik vanaproua (Jelena Sussanina). Ainus elumärk selles paigas on tema maja kõrval asuv pood, kus rekkamehed aeg-ajalt peatuvad, et sealt ostetud viina vanaproua juures mekkida. Ta võõrustab neid ja koristab nende järel, kuid tema ainus kaaslane on kana, keda ta igal pool kaasas kannab ja kes tema voodis magab.
Kana saab aga purjus autojuhtide söögiks. Pood pannakse kinni. Elekter kaob. Vanatädi hakkab unistama põrsast, keda ta ikka ja uuesti hankida püüab. Mitte söögiks, vaid kaaslaseks; selleks, et tühjas majas ja väljasurnud kohas oleks elu.
„Petrooleum“ on kurblik lugu üksindusest, maal väljasurevast elust, inimeste julmusest ja üksikust vanainimesest. See räägib ka neist, kes sõidavad kogu aeg kuhugi ja millestki mööda, olles alati teel.
Auhinnad nii Kinotavri kui Viiburi filmifestivalidel Venemaalt.
Katariina Rebane
N, november 28, 2019 19:30 Apollo Kino Solaris, Saal 3, Tallinn
R, november 29, 2019 17:15 Coca-Cola Plaza, Saal 7, Tallinn
SÕDA KASSI PÄRAST
Cat in the Wall
Tunnustatud Bulgaaria filmitandemi Mina Mileva ja Vesela Kazakova kodumaakriitilised dokumentaalfilmid on teinud ärevaks nii mõnegi Bulgaaria poliitiku. Ka Mileva ja Kazakova esimene ühine draama „Sõda kassi pärast“ juhib tähelepanu Bulgaaria lootusetule sotsiaalmajanduslikule olukorrale, mis sunnib inimesi lahkuma.
Filmi keskmes on arhitekt Irina, kes elab koos poja ning vennaga Ida-Londoni sotsiaalkorteris. Ühe perekonna loo kõrval avab film teisigi elusid, mis end tolles äärelinna kortermajas peidavad. Film puudutab idaeurooplaste õnneotsinguid suurlinnades, põhinedes osaliselt ühe bulgaarlannast üksikema läbielamistel. Eesti kontekstis võiks see kaasaegne draama kõnetada paljusid.
Aurelia Aasa
„Immigrantide nägemus Suurbritanniast on hästi ajastatud lugu, mida on kindlasti vaja avalikkusele rääkida.“
Wendy Ide, Screen
K, november 20, 2019 21:15 Kino Artis, Saal 2, Tallinn
R, november 22, 2019 19:30 Athena Keskus, Tartu
MEEMAA
Honeryland
Poleks ime, kui te lahkuksite seansilt, mesilaste sumin kõrvus ja mesine maitse suus. Kaasas tõeline elamus.
Aasta olulisemaid dokumentaalfilme viib Makedoonia mägedesse, kus tegutseb üks Euroopa viimaseid naismetsamesinikke. Tema jätkusuutlik majandamine, loodustsäästev eluviis – jäta alati mesilastele pool saagist alles! – satub löögi alla, kui naabrusesse kolib perekond, kes sellest ei hooli.
Poeetiline, ka visuaalselt kaunis ja suure üldistusjõuga lugu kiiresti kaduvast elulaadist, inimtegevuse ja looduse vahelisest õrnast tasakaalust, mida on hirmuäratavalt lihtne jäädavalt rikkuda.
Dokumentaal, mida vaatad nagu mängufilmi. Põhja-Makedoonia Oscari kandidaat.
Tiit Tuumalu
T, november 19, 2019 18:00 Kino Artis, Saal 1, Tallinn
P, november 24, 2019 16:00 Coca-Cola Plaza, Saal 7, Tallinn
ÜHE LAPSE RAHVAS
One Child Nation
Puna-Hiina õõvastav sotsiaalne eksperiment mitte väga kaugest minevikust – ühe lapse poliitikast.
Filmitegija uurib juhtunut oma suguvõsa näitel. Tema ema on veendunud, et ühe lapse poliitika aitas ära hoida kannibalismi. Vaatad ja imestad, võimalik on ka šokk. Kuidas külast külla liikusid spetsiaalsed sanitaarsalgad. Naisi aborditi ja steriliseeriti. Sõnakuulmatute majad lammutati. Teede äärest võis leida hüljatud imikuid. Ettevõtlikumad korjasid lapsed kokku ja müüsid lastekodudesse, lastekodud edasi välismaale. Sellest sai suur äri, millest lõikas kasu ka riik.
Ja muidugi propaganda, mille saatel seda poliitikat aeti. Ja inimeste ajusid pesti. Absurdi tipp. Aga millise mõjuga!
Silmiavav film.
Tiit Tuumalu
P, november 24, 2019 13:15 Kino Artis, Saal 2, Tallinn
MARTHA COOPER, TÄNAVAKUNSTI RISTIEMA
Martha: A Picture Story
Selle 76-aastase hallipäise naisterahva ees teevad kraapsu kõik tänased grafitikunsti suurnimed.
Fotograaf Martha Cooper elas 1970ndatel New Yorgis kaasa grafiti sünnile, pildistades seda, mille vastu oli välja kuulutatud totaalne sõda. Tema raamatust „Subway Art“ sai grafitipiibel, mis mõjutas selle kunstivormi arengut kogu maailmas. Seda kopeeriti, ja nagu välja tuleb, ka varastati massiliselt nii poodidest kui ka raamatukogudest.
30 aastat hiljem on grafiti tähendus paljuski muutunud. Muutunud pole ainult üks – Martha ise! Nagu vanasti, järgneb ta kaameraga enda isikut varjavatele kriipajatele, et jäädvustada nende kõige väljakutsuvamaid aktsioone, vahistamist pelgamata.
Vahva portree ja ühe subkultuuri põnev dokument ühekorraga.
Tiit Tuumalu
P, november 17, 2019 19:15 Apollo Kino Solaris, Saal 4, Tallinn
P, detsember 1, 2019 18:00 Coca-Cola Plaza, Saal 8, Tallinn
SITAPEAD. TEOORIA
Assholes: A Theory
Vaatad ja imestad, millest kõigest annab filme teha – isegi sitapeadest. Kohtame neid iga päev – kontoris koosolekulaua taga istumas, trammis küünarnukikontakti otsimas, poe kassajärjekorras toidukäruga vihast möödasõitu tegemas, spordiklubis hantleid kergitamas jne. Nad on pugenud kõikjale ning tundub, et neid tuleb aina juurde. Sitapead keeravad meie elu tuksi, aga igal oinal on oma mihklipäev.
John Walkeri film „Sitapead. Teooria“ põhineb filosoofiadoktor Aaron Jamesi samanimelisel raamatul, mis on tõlgitud ka eesti keelde. Täiesti arusaadavalt võib teemavalik esmapilgul tunduda naljakas ja isegi labane, kuid tegelikult avab film just semiootilises ja kultuurilis-filosoofilises võtmes inimeste käitumismustreid ja ühiskonnas asetleidvaid muutusi. Värskendav ja haarav dokumentaalfilm on korraga nii mõnusalt naljakas kui ka mõtlemapanev ning garanteerib vaatajatele hea tuju.
Mikk Granström
P, november 24, 2019 18:45 Apollo Kino Solaris, Saal 3, Tallinn
Loos on kasutatud PÖFFI kodulehe ja Youtube materjale.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta