Tallinn on muusikalinnana UNESCO loovlinnade võrgustiku liige 2022. aastast. Tallinnas toimub suurel hulgal mitmekesiseid muusikaüritusi, mis puudutavad paljusid tallinlasi ja turiste. Peame laiemalt oluliseks ürituste keskkonnasõbralikkust. Laia ampluaaga muusikasündmused saavad olla selles eeskujuks ka teiste valdkondade sündmuste korraldajatele. Tallinna kultuurikorralduse laiem eesmärk on jõuda 2025. aastaks jätkusuutlike põhimõtete järgimiseni.
- Inimene, kogukond, ühiskond
- 27. detsember 2023
- Foto: Pixabay
Koostöös Tallinn Music Weeki (TMW) ja Viljandi pärimusmuusika festivaliga on valminud Tallinna muusikasektori roheraider ehk juhend korraldajatele. Roheraideris on välja toodud soovitused keskkonnahoidlike sündmuste korraldamiseks. Lisatud on praktilised näited. Roheraider aitab korraldajal lihtsamini siduda korralduspõhimõtted ÜRO säästva arengu eesmärkidega. Alates 2024. aasta kevadest on linna muusikakorraldajatel soovituslik ürituse korraldamisel roheraiderist lähtuda.
Roheraider on jagatud kaheksas punktiks, alustades eneseanalüüsist, kattes suuremad keskkonnamõju tekitajad korralduses, ja lõpetades kommunikatsiooniga. Igas alapeatükis on välja toodud võimalikud tegevused nii miinimumtasemel kui ka edasijõudnud vaates. Tegevuste juures on konkreetsed näited Tallinna, muu Eesti või välissündmuste korraldajatelt.
Samuti leiab igas alapeatükis viiteid lisainfo allikatele, detailsemaid soovitusi või täiendavaid tööriistu valdkonnaga tegelemiseks oma üritusel. Kui konkreetset valdkonda reguleerivad Tallinna linna või riigi tasandil määrused või seadused, on ka need välja toodud.
Tallinna linnalt toetust taotledes tuleb kultuuriprojektide korraldajatel anda ülevaade keskkonnahoidlikest põhimõtetest, mida sündmuse korraldamisel järgitakse. Selleks tuleb muusikaprojektide taotlusvoorus esitada täidetud keskkonnasäästliku ürituse korraldamise kontrollnimekiri.
Jätkusuutlike muusikasündmuste korraldamisel tuleb silmas pidada näiteks järgnevat:
- tarvitatakse korduvkasutatavaid toidunõusid ja söögiriistu;
- jäätmete liigiti kogumine on norm; eelistatakse kohalikust, hooajalisest ja mahedast toorainest valmistatud toitu, alles jäänud toidu ümberjagamine on norm ning eelistatakse tootjaid ja toitlustajaid, kes teevad keskkonnahoidlikke valikuid;
- liigutakse võimalikult palju jalgsi, rattaga või ühistranspordiga ning keskkonnahoidliku transpordiinfo kommunikeerimine on norm;
- sündmuse korraldajad on teadlikumad üritustel kasutatavatest energialahendustest;
- korraldajatel on selged keskkonnasäästlikud põhimõtted ning neid kommunikeeritakse selgelt tiimiliikmetele, partneritele ja külastajatele.
Muusikasündmuste kontrollnimekiri
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta