Viimaste aastatega on mineraalkosmeetika üle maailma teinud tõelise väikese võidukäigu. Mineraalkosmeetikaga seonduvad märksõnadena peamiselt naturaalsus, nahasõbralikus, ökoloogilisus ning loodussäästlikkus.
- Tarbimine ja tervis
- Edith Soosaar, Bioneeri vabatahtlik
- 12. oktoober 2011
- https://pixabay.com/photos/paint-makeup-girl-cosmetics-2985569/
Siin tuleb muidugi teha vahet naturaalsetel toodetel ning lihtsalt osaliselt mineraalidel baseeruvatel, kuid muidu keemilisi lisaaineid sisaldavatel toodetel.
Samad koostisosad, millest koosneb mineraalmeik, sisalduvad enamasti ka tavakosmeetikas. Erinevus on selles, et lisaks looduslikele mineraalset päritolu ainetele, on tavakosmeetikas ka hulk säilitus-, värvi-, lõhna- ja muid lisaaineid.
100% mineraalkosmeetika koosneb tavaliselt neljast-viiest komponendist. Lihtsustatult võib öelda, et mineraalkosmeetika koosneb kattepigmentidest nagu vilgukivi, rauaoksiidid, tsinkoksiid, titaandioksiid ja vajadusel ka värvipigmendest.
Kuna mineraalkosmeetika ei sisalda tavakosmeetika lisaaineid (lõhnad, sidujad, kunstlikud värvid, talk ja säilitusained), peetakse seda üldiselt puhtamaks ja nahasõbralikumaks.
Nii tsinkoksiid kui ka titaandioksiid on põletikuvastase ning nahka rahustav toimega (eriti hästi aitab akne korral) ning neid ühendeid kasutatakse päikesekreemides, sest need annavad toodetele päikesekaitsefaktori.
Väidetakse ka, et mineraalkosmeetika ei ummista poore, aga sellesse väitesse tasub siiski suhtuda mõningase kriitikaga ja mitte ööde-päevade kaupa meigiga ringi käia.
Alahinnata ei saa ka tõsiasja, et korralik mineraalmeiki tootev firma ei soorita oma toodete testimisel loomkatseid. Kui tootes on lisaaineid (nt kakaovõi, jojoba õli vms), siis lisaks looduslikule päritolule võiksid need lisaained olla ka orgaanilised.
Mineraalkosmeetika kasutamine vajab harjutamist ning harjumist
Mineraalkosmeetika on peamiselt saadaval pulbrilisel kujul ning selle kasutamine võib esialgu tunduda natuke harjumatu, kuid on korralike pintslite olemasolul kergesti õpitav ja lihtne.
Mõned mineraalkosmeetika firmad teevad puudreid ka lihtsamalt kaasas kantava kompaktpuudri kujul.
Osad firmad pakuvad eraldi baas- või peitepuudreid ning meigi kinnitamiseks pealispuudrit. Baaspuudreid on saadaval erinevates toonides erinevate probleemide peitmiseks. Näiteks rohekas puuder aitab varjata kergelt punetama hakkavaid piirkondi.
Samas on mineraalmeigis kattepigmentide sisaldus kõrge ning soovi korral on võimalik kiiret meiki teha ka ainult ühe tolmpuudri ja ühe kahe pintsliga.
Meigipõhja tegemiseks mineraalse tolmpuudriga võib kasutada järgmist üldist skeemi:1) Puhasta, toniseeri ja niisuta nägu nagu tavaliselt. Lase näokreemil täielikult nahka imenduda, milleks kulub ca 5-10min. Rasusemal nahal pole see samm nii oluline, kuna puuder haakub kokku naharasuga ning moodustab ilusa katte. Kuiva naha puhul on eelnev niisutamine hädavajalik. 2) Koputa läbi kaanes oleva “sõela” väike kogus mineraalpuudrit karbi kaanele. Kata väikese pintsliga kohad, mis vajavad põhjalikumat peitmist (vistrikud, tumedad silmaaluses, veresooned, pigmendilaigud jm). 3) Keeruta suurt pintslit (kabuki või tavaline suur puudripintsel) puudri sees, koputa pintsli külge vastu karbi serva, et liigne puuder kaanele tagasi pudeneks. Kanna ringjate liigutustega puuder üle kogu näo. Kanna korraga õhuke kiht puudrit. Nii katvuse kui pealpüsimise seisukohalt on parem pigem kasutada mitut õhukest kui ühte paksu kihti. Osa inimesi eelistab enne kanda puudrit suure pintsliga üle näo ja hiljem lisada puudrit lisakatet vajavatesse kohtadesse, kuna see vähendab toote kulu ning jätab õhema kihi. Teine nipp on segada baaspuuder enne pealekandmist tilga veega ning kanda see peale märjalt. |
Pintslid
Mineraalmeigi pealekandmisel on palju abi korralikest pintslitest. Eriti mugavaks võib pidada lamedat ja tihedat kabukipintslit. Põhimõtteliselt piisab ühest väiksemast pintslist, millega peita probleemsed kohad ning ühest suurest, millega kanda puuder üle kogu näo.
Loomulikult on võimalik kasutada ka kõik pintsleid, mis juba olemas. Kuigi mineraalmeiki müüvatel kodulehtedel on saadaval laias valikus pintsleid, siis ei pea neid kõiki kohe ostma tormama.
Dekoratiivvärvid
Mineraalmeigi dekoratiivvärvid on universaalsed ning neid võib kasutada nii laugudel, põskedel kui ka huultel. Samuti on võimalik pigmente värvitu lakiga segades toonida ise sobivaid küünelakke.
Värve saab peale kanda nii kuiva kui märja pintsliga. Märga pintslit kasutades jäävad värvid kirkamad.
Lainerijoone jaoks on väga hea viltuselt lõigatud otsaga laineripintsel. Põsepuna jaoks võib kasutada tavalist meigipintslit või spetsiaalset viltuse otsaga põsepuna pintslit.
Mineraalkosmeetika testimine
Vabatahtlikud viisid läbi mineraalkosmeetika toodete testimise kahe nädala jooksul igapäevaelus. Bioneer toob testi tulemused lugejateni.
Testist võttis osa seitse naist erineva vanuse ning erinevate igapäevaste meigiharjumuste, nahatüüpide ning nahatoonidega.
Tooted said testitud nii ekstreemtingimustes (poolmaraton, kergejõustiku trenn, koolipäev kehalisekasvatuse õpetajana koos vihma kätte jäämisega, 36 tunnine päev) kui ka igapäevasemates tingimustes (pikk päev kontoris, ööklubis käimine, õhtul meigi maha võtta unustamine).
Testiti nii 100% mineraalidest koosnevat kui ka looduslike ja orgaanilisi lisandeid sisaldavad tooteid.
Testiti mineraalkosmeetika tooteid neljalt maaletoojalt, kellel on Eestis olemas esindused või maaletoojad:1) www.naturaalkosmeetika.ee valikust testiti USA tootesarja Everyday minerals, mis on 100% mineraalse koostisega. Prooviti baaspuudrit, pealispuudrit, lauvärve ning pintsleid (bambusest käepidemed, sünteetiliste harjastega). 2) www.gaiacosmetics.ee valikust testiti näiteks Aubrey organics sarja tooteid, mis on orgaanilisi lisaaineid sisaldavad mineraalkosmeetikumid. Prooviti Gaia kosmeetika puudreid, mitmeotstarbelisi värve, Aubrey organics puudreid (sari on osaliselt mineraalidel baseeruv, kuid sisaldab ka looduslike ja orgaanilisi lisaaineid nagu siidipulber, kaneel, aaloe lehed jm) ja Ecotools meigipintsleid (bambusest käepidemed, sünteetiliste harjastega). 3) www.rohegroup.ee valikust testiti tootesarja Lily Lolo, mis pakub 100% mineraalse koostisega, kuid ka orgaanilisi lisaaineid sisaldavaid tooteid. Prooviti huuleläikeid ja mineraalpuudri testrikomplekti. Kolmel tootesarjal on olemas ka e-poed. |
Alguses võib olla keeruline internetist meigipõhja jaoks toone valida, kuid enamikelt firmadelt on võimalik tooni määramiseks tellida testrite komplekte.
Firmade omavahelises võrdluses sisulisi erinevusi välja ei tulnud. Mainiti peamiselt karpide disaini erinevusi, mis võivad mõjutada kasutajamugavust ja hinda, või rõhutati eelistust ühe või teise tootetüübi osas (kompaktpuuder versus tolmpuuder).
Koostise ja pealpüsimise osas erinevate firmade vahel testijad erinevusi välja tuua ei osanud ning seega võib järeldada, et põhimõtteliselt on kõigi testitud toodete kvaliteedilt võrreldavad.
Vabatahtlike meeskond jätaks konkreetse firma eelistamise lugejate enda otsustada lähtudes kätte toimetamise mugavusest, toonide sobivusest ja majanduslikest võimalustest.
Mineraalkosmeetikat pakutakse hinnaskaalas alates 6-7eurot kuni 45-50euroni välja puudrikarbi eest, millest esmase hinnangu järgi võiks jätkuda pooleks aastaks kuni aastaks.
Võrdlusena toodi pigem välja erinevusi seni kasutatud tavakosmeetika toodetega, milles mineraalidel põhinevad tooted said peamiselt kiitva hinnangu osaliseks.
Puudusena mainiti pulbriliste lauvärvide pudenevust, mis teeb kasutamise mõnevõrra keerukamaks. Eelistena toodi välja head katvust, kaua peal püsimist ja ilusaid erksaid toone.
Mida mineraalkosmeetikast arvasid vabatahtlikud testijad?
Anne: “Kõige-kõige tulemuseks on, et puuderdatud nägu ei hakanud läikima kahe ega ka mitte 8 tunni pärast. Sellist tulemust pole mul oma rasuse näonahaga varem saavutada õnnestunud, välja arvatud raske ja inetu ülepuuderdamisega.
Puuderdada on mugav, puuder on kergelt hajutatav ja jääb loomulik. Põsepuna tundus algul mitte nii hästi hajuvat, kuid mõne aja pärast oli kõik kuidagi iseenesest korda saanud.
Põsepuna puudriavade sulgemise variant on väga mugav. Ent kile eemaldamine ja tagasipanek mulle eriti ei meeldi.“
Liis: “Kogemus on väga positiivne. Hetkel kasutan jumestustooteid suhteliselt minimaalselt ning seega valisin testimiseks ainult meigipõhja - jumestuskreem-puudri.
Kasutan üldiselt puudrit igapäevaselt väga vähe ning kahtlustasin, et kui puudriga peab kogu meigipõhja valmis saama võib tulemus jääda liiga krohvitud. Esmane mulje puudri pealekandmist kinnitas mu kahtlust, kuid juba mõne hetkega tõmbas puudrine pind ennast väga adekvaatseks lõpptulemuseks, mis mitte millegi poolest minu tavalisele jumestuskreemile alla ei jää. Samuti olen rahul meigi peal püsimisega - ilus tulemus säilis pikki tunde.
Usun, et hea tulemuse saamiseks on väga oluline kvaliteetsete pintslite olemasolu - ise sain testimiseks "Everyday minerals" firma pintslid. Meigi tegin kahe pintsliga: peenikese pintsliga, millega katsin peitmist vajavad kohad ning suure puudripintsliga, millega hajutasin meiki üle näo. Pintslid olid väga mõnusad ning tagasi anda neid enam ei raatsigi.
Kuna olen eriti viimasel ajal hakanud rohkem mõtlema asjade koostisele, mida ma endale sisse söön või peale määrin, siis on mul väga hea meel, et mul avanes võimalus mineraalkosmeetika ideega tutvuda (lõplik kogus hästi defineeritud mürgivabasid koostisaineid). Samuti on mul üsna tundlik nahk ning sobivaid kosmeetikatooteid on päris raske leida - puuder, mida proovisin, tundus kohe ka väga nahasõbralik.”
Kadi: “DaVinci puuder oli väga mõnus – kerge peale kanda, lasi nahal hingata, ei tekitanud kreemikihti nahale, pidas vastu õhtuni, ei hakanud läikima ka pika päeva jooksul, kannatas välja ka sportimise (21 kilomeetrine jooks ja trennid vihmas).
Väga mõnus üllatus oli, et kuna kandsin peale pintsliga, siis ei olnud vaja ühtegi muud toodet nahale kanda, vaid olenevalt pintslist sai sama puudriga katta nii pigmendilaigud kui “ühtlaseks värvida” kogu näonaha.
Roheline korrektor ei jätnud erilist muljet, sest puuder ajas asja sama hästi ära. Ei viitsinud sellega eraldi jännata, kui ühe tootega saab kõik tehtud.
Päiksepuudriga oli see häda, et võrreldes tavalise päiksepuudriga jäi ta liiga tugevalt peale ja õhema kihi pealekandmine vajas harjutamist.
Kindlasti on see üks mineraalpuudrite hea omadus, et neid kulub vähem võrreldes tavaliste puudritega, sest nad katavad paremini. Lihtsalt asi vajab harjumist.
Lauvärvidest kasutasin roosat ja tumepruuni värvi. Neid andis kenasti hajutada omavahel ja värvid püsisid (ka saunas ja magamise ajal). Natuke läks roosa lauvärv silmalau joonte vahel kortsu, kuid seda alles pärastlõunaks ja pintsliga sai värvi ilusasti uuesti laiali hajutada.
Kuna tavalised lauvärvid tekitavad silmadele hõõrumise tunde, siis olen harjunud kasutama silmapliiatseid. Õnneks mineraalsed lauvärvid seda tunnet ei tekitanud ja seetõttu kasutasin lauvärve kogu katse jooksul nii silmalau peal kui ka ripsmepiiril suitsusilm efekti tarbeks.
Miinusena pean mainima, et pakend pole kasutajasõbralik. Päris palju tuleb mässata, et vajalikku kogust kätte saada – aukude ees olev keeratav kate tuleb pidevalt lahti-kinni tõmmata ning kaanele paras kogus meiki koputada.”
Elen: “Kuna töötan kehalise kasvatuse õpetajana, liigun palju erinevates tingimustes (vihm, tuul, päike, saali tolmune õhk), pean tunnistama, et puuder pidas hästi vastu. Peale viiendat tundi oli küll veidi kulunud, kuid siiski veel ühtlane. Punetavaid kohti pidi korra üle tupsutama ja nägingi välja kui uus. Peale tööd ruttasin trenni, tugev paduvihm ei pesnud meiki maha, seda pidin tegema ise.
Põsepuna, mille sain oli sobilik pigem õhtuseks tugevamaks meigiks.
Lauvärv oli pulber, mis minule väga ei meeldinud. Kork oli seda puru täis, topsiku ääred ja kui topsi avasin siis ka põrand. Kaos! Ainus pluss olekski see, et maha kukkudes ei ole millelgi katki minna, peale topsiku enda.
Kuna lahterdan oma näonaha pigem probleemsete hulka, siis igapäevane meigi kasutamine ei muutnud naha olukorda hullemaks. Ei tundnud, et nägu oleks ummuksis.“
Laura: ”Peale kanda ei olnud väga kerge, lauvärvi koostis oli äärmiselt lendlev ning pidi tegutsema väga ettevaatlikult, et kogu nägu sellega kokku ei saaks. Natuke pudenes seda ikkagi ka põskedele ja mujale, seega tuli pärast nägu üle vaadata ja värv mittevajalikest kohtadest eemaldada.
Püsivus oli üsna hea, alles peale väga mitmeid tunde hakkas värvi hästi natuke silmalau ja kulmuluu vahelisse osasse kogunema, kuid siiski palju vähem kui mõnede tavakosmeetika toote puhul.
Lauvärvi pintsel, mida kasutasin, oli väga hea ja kvaliteetne toode. Mõnusad pehmed pintslikarvad ning hea pintslikaar. Sobis väga hästi nii lauvärvi pealekandmiseks kui ka kulmude värvimiseks. Ei anna võrreldagi lauvärvi aplikaatoriga.”
Pii: „Olen ülirahul! Väga super! Puuder on väga hea katvusega ja kerge. Peab vastu 36 tundi vabalt, st. päev+öövalve+päev. Ei tee nägu laiguliseks, ei ärrita, ei kuivata ega ummista poore. Võrreldes mu senise Chaneli puudriga on kvaliteet sama, kuid hinnaklass totaalselt teine. Nii, et kiidan 110%.
Teine väga mõnus leid on põsepuna - väga ilusa pigmendiga ja püsib ka kenasti. Ma pole ammu ammu juba põsepuna kasutanud, kuid nüüd olen uuesti fänn. Väga kenasti püsib ja katab. Sära on ta sees kergelt ja mitte üleliia.
Lauvärvide ja lainerite kohta tahaks öelda, et ei ole kunagi varem midagi sellist kasutanud. Eriti vaimustuses olen laineri kasutamisest.
Kõik testitud mineraaltooted on püsinud ja katnud väga hästi. Erinevalt varem kasutatud puudritest (va Chanel) ei kuivata tooted nahka.”
Edith: „Tolmpuuder, mida kasutasin, püsib ilusasti peal ning kaotab ära igasuguse mõtte näonaha läikimisest. Ka õhukese kihina kasutades, katab hästi ja jääb väga loomulik. Kuna minu näonahk on üsna kuiv, kipub vahel päeva jooksul puuder näolt ära kaduma, kui enne pole korralikult nahka niisutatud.
Lauvärvi ning eraldi pintsliga lainerijoone tegemine (märja pintsli meetod) oli minule uudne ning väga positiivne kogemus. Tavakosmeetika laineriga joont tehes on hea tulemuse saavutamine ikka väga palju keerulisemaks osutunud. Samuti saab lainerijooneks teha ükskõik, mis tooniga lauvärvi. Universaalsete värvide rõõmud!
Vahel on ju tore, kui saad oma sinist lauvärvi hoopis lainerina kasutada. Või musta laineri asemel hoopis pruuni joone teha ilma, et peaksid sadat erinevat lainerit omama.
Testitud huuleläige sisaldas kakaovõid ja oli minu maitse jaoks natuke tugeva šokolaadi lõhnaga, kuid muidu huultel väga mõnus ja ilus.“
Artikli kopeerimine muudesse väljaannetesse autori nõusolekuta, on keelatud.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta