Fotonäitus “Meil on ainult üks planeet” jutustab kliimamuutustega kohanemise lood Mondo partnerkogukondadest ning pakub lahendusi, mida inimesed nii Birmas, Keenias kui Afganistanis on selleks kasutanud. Näitus on avatud aasta lõpuni Telliskivi Loomelinnaku hoovis Kolme puu galeriis ning selle külastamine on tasuta. 

  • Kliima
  • 21. november 2023
  • Foto: Mondo korraldatud näitus Kolme puu galeriis Telliskivis / Pressifoto

“Meie kogukonnad Lääne- ja Ida-Aafrikas ning Aasias puutuvad kahjuks juba praegu kokku kliimamuutuste laastavate mõjudega. Näiteks muudatused aastaaegade vaheldumises muudavad keeruliseks põllumajandustegevuse, mis on sageli nendes piirkondades perede põhiliseks sissetulekuallikaks. Kohalikud kogukonnad on kliimamuutuste mõjudega toime tulemisel leidlikud, olgu selleks siis traditsioonilised lahendused nagu säästlikud savist pliidid või kõrgtehnoloogilised vahendid, näiteks päikesepaneelid. Fakt on see, et meie ökoloogiline jalajälg Eestis on keskmise Keenia elaniku jalajäljest ligi 40 korda suurem, seega peame lisaks kogukondade toetamisele keskenduma ka enda emissioonide drastilisele vähendamisele.” ütles Mondo maailmahariduse ekspert Mari Jõgiste. 

Näitusega tähistab Mondo ühtlasi oma 16. sünnipäeva, andes ülevaate Mondo keskkonnaprogrammi tegevustest läbi aastate. Muuhulgas jutustavad fotod loo Mondo sõpruskoolidest, kus Eesti õpilased uurisid kliimamuutuste mõjusid koos õpilastega Afganistanist, Ukrainast, Ugandast, Ghanast ja Keeniast. Näituselt leiab ka nutikaid lahendusi, mida kasutada pagulaslaagrites Jordaanias või Keenias, et elutingimusi keskkonnasõbralikult parendada. 

“Kolme puu galerii eesmärk on tuua sõna otseses mõttes inimeste käiguteele ja silma alla ühiskondlikult, sotsiaalselt, ka poliitiliselt põletavaid probleeme meie ümber ja meist kaugemal. Mondo tegeleb igapäevaselt kõiki maakera elanikke puudutavate oluliste teemadega. Kuigi kliimast ja planeedi hoidmisest räägitakse palju ja pidevalt, saab näituselt koos visuaalsete jutustustega kindlasti uusi teadmisi”, ütleb Telliskivi Loomelinnaku sisujuht Bianka Soe. 

16. detsembril toimuvad Telliskivi Loomelinnaku Jõuluturul ka näituse tuurid koos Mondo Maailmakooli eksperdi Mari Jõgistega. Pärast ühist jalutuskäiku Kolme puu galeriis suundub tuur Mondosse, kus saab mängida koos Kliimakooli kaardimängu, juua teed ja süüa küpsiseid. Avatud on ka Mondo sotsiaalse ettevõtluse pood. 

Kliimakool on Mondo ja Rootsi teadlaste loodud kaardimäng, mis avab mänguliselt meie igapäevategevuste jalajälge. Üks mänguring võtab aega umbes 15 minutit ning seda saadavad põnevad vestlused. Rohkem infot ürituse ja näituse kohta saab Mondo veebist.