Mondo alustab noortele suunatud kliimaaktivismi teemalise kampaaniaga #IShareHerPower, mille peamiseks eesmärgiks on teadvustada kuivõrd tugevalt mõjutavad kliimamuutused soojema kliima ja madalama sissetulekuga riikide inimeste igapäevaelu. Kampaania soovib tõsta esile naissoost kliimaaktivistide panust ja võitlust tuleviku nimel erinevates maades. Kampaania raames valmivad Tallinnas neli suuremat tänavakunstitööd neljalt professionaalselt kunstnikult, toimub kunstikonkurss noortele ning viiakse läbi tänavakunsti tutvustavad giidituurid Tallinna linnaruumis.
- Inimene, kogukond, ühiskond
- 29. mai 2022
- Foto: Tänavakunstnik Maria - Liisa Leonidov Kalamaja pargis asuva alajaama töö autor / Mondo
Kampaanias osalevad kunstnikud - Essi Ruuskanen, Maria-Liisa Leonidov, Maria Samburenko ja Lex Zooz - võtsid oma teoste inspiratsiooniks ja tõukekohaks kliimaaktivistide senised tegevused. Hindou Oumarou Inbrahim on pärit Tšaadist Kesk-Aafrikas ning võitleb põlisrahvaste kliimamuutustega kohanemise eest, 2019. aastal valis The Time Magazine ta 15 olulisema kliimamuutuste vastu võitleva naise sekka. Wangari Maathai oli jõuline keskkonna- ja inimõiguste aktivist Keenias, kes pälvis oma tegevuse eest 2004. aastal ka Nobeli rahupreemia. Leydy Pech on maiade põlisrahva esindaja ning mesinik, kelle tegevuse tulemusel keelati Mehhiko seitsmes osariigis geneetiliselt muundatud sojaubade kasvatamine.
Esimese tööna valmis kunstnik Maria-Liisa Leonidovi teos Kalamaja pargi juures, kus uue välimuse sai vana väsinud alajaama hoone. Maria-Liisa töö on inspireeritud Leydy Pechi tegevustest. “Tegelikult olid kõik välja pakutud kliimaaktivistid niivõrd inspireerivad, et raske oli valida. Leydy Pech oli juba kõrgemas vanuses, kui ta aktiivselt keskkonna eest võitlema asus. Mulle kinnitas see seda, et kui näed midagi, millega sa nõus ei ole, tegutse. Ära loobu sellepärast, et kahtled, kas sinu tegudel on mõju. Kindlasti on!,” ütles Maria-Liisa Leonidov.
Tänavakunsti teoste valmimisega paralleelselt antakse välja naisaktivistidest inspireeritud kleepsualbum ning kuulutatakse välja 15-25 aastastele noortele suunatud kleepsukavandite konkurss. Konkursi eesmärk on, et Eesti noored mõtestaksid endale sobiva kunstivormi kaudu keskkonnaga seonduvaid väljakutseid ning leiaksid motivatsiooni juba tegutsevate keskkonnaaktivistide tegudest. Mondo on erinevatest võimsatest aktivistidest ja nende sõnumitest kokku pannud väikese valiku, millega saab tutvuda Mondo Maailmakooli lehel. Töö formaadile, tehnikale või stiilile piiranguid ei ole, kuid tööl peab olema nähtav naisaktivisti nimi ja teemaviide #IShareHerPower. Konkursi võitja saab auhinnaks võimaluse oma kavand reaalselt linnaruumis teostada. Äramärgitud tööd trükitakse ära kleepsualbumis.
Haridustöötajate jaoks on loodud töötoa juhend, mille abil on võimalik koos noortega kliimaaktivismiga tutvuda ning tänavakunsti kleepse luua. Valminud kleepsude kujundused tuleb saata hiljemalt 30. septembril 2022 aadressile konkurss@mondo.org.ee.
Kampaania #IShareHerPower sündis koostöös MTÜ Rural Urban Art ja MTÜ Lasnaideega. Tänavakunsti tööde valmimise järel korraldab Mondo koos Lasnaideega giidituure, mis võimaldavad tutvuda nii sündinud kunstiteoste kui ka inspiratsiooniks olnud aktivistide tegevustega. Täpsemad tuuride kuupäevad kuulutab Mondo välja oma kodulehel ja sotsiaalmeedias.
Kõiki kampaania tegevusi saab jälgida sotsiaalmeedias teemaviitega #IShareHerPower.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta