Homme, 16. juulil 2019 algab Harjumaal Pedase Puhkekeskuses Vaimupuu Suvekool, mis sisuliselt on traditsiooniliste erivajadustega inimeste suvepäevade harivam ja tempokama programmiga versioon. Teadaolevalt on tegemist esimese intellektipuudega inimesi hariva suvelaagriga Eestis. Suvekool lõpeb 18. juulil 2019.

Vaimupuu Suvekoolist võtab osa 205 inimest. Kohale tulevad 129 klienti 17-st erivajadustega inimeste organisatsioonist üle Eesti, lisaks nende saatjad ja tegevusjuhendajad ning korraldusmeeskond (sh 17 vabatahtlikku).

Osalevatest organisatsioonidest on suurem osa omavahel suvepäevi pidanud juba 14 aastat. Tänavuste, juubelihõnguliste 15. suvepäevade organiseerimine usaldati Vaimupuule. Kolm aastat tagasi, 2016. aastal, aitas Vaimupuu korraldada suvepäevi Vana-Vigalas. Kuna MTÜ Vaimupuu on varem teinud meedia-, foto- ja säästva tarbimise koolitusi intellektipuudega inimestele, otsustati anda tavapärastele suvepäevadele lisaväärtus koolituste ja töötubade näol.

Suvised koosviibimised on erivajadustega inimestele väga olulised. See on kohtumispaik vanadele sõpradele, vaheldus argipäevast, põhjus kodust välja tulla. Aktiivne ja hariva loomuga puhkus tõstab tuju, parandab teadmisi ja oskusi, annab enesekindlust ja positiivset ellusuhtumist, mis on väga vajalikud kõigile, sõltumata puudeastmest või majanduslikust olukorrast. Koolitused võeti programmi ka seetõttu, et tänavu kevadel jäid paljud erivajadusega inimestele mõeldud koolitused ära, kuna väikeprojektidele polnud võimalik raha taotleda.

Suvekooli avamisel saavad sõna Vaimupuu peatoimetaja Janek Muru, Vaimupuu tegevtoimetaja Kerttu Rakke, Tiia Sihver Sotsiaalministeeriumist ja Brian Timm-Brock USA Saatkonnast. Vana teenekas Suvepäevade lipp antakse pidulikult üle Liisi Aronile Hiiumaa Sotsiaalkeskusest, heisatakse uus lipp.

Vaimupuu Suvekoolis toimub 9 töötuba erinevatele huvidele ja võimetele (maalimine, prossi valmistamine, kollaaž, taaskasutus, tants ja laul, ringkäik looduses, erinevad joogastiilid) ja kaks koolitust (fotokoolitus ja meediakoolitus). Töötubades valminud käsitööst avatakse pop-up näitus. Tantsu ja laulu töötoas valmib kolme tunni jooksul lavaküps ja tantsuseadega täiesti uus laul, mida etendatakse õhtul ka teistele.

Esimesel päeval ootame külla tsirkusetruppi interaktiivse etendusega ning FC Flora jalgpallureid ja treenereid, kellega peetakse maha ka üks sõprusmäng.

Teisel Suvekoolipäeval külastatakse Tallinna Loomaaeda, kus kuulatakse Aleksei Turovski loengut „Kuidas loomad loomaaias elavad?“ ning peetakse piknikku. Foto- ja meediakoolitusel osalejatel toimub loomaaias praktika. Õhtul „kontrollitakse koduseid ülesandeid“ – toimub kontsert, kus organisatsioonide esindused astuvad üles ettevalmistatud kavadega teemal „Muinaslugu muusikas“.

Mõlemal õhtul on tantsuõhtu, kus kliendid tantsivad ansamblite Laine ja Merivar muusika järgi. Samal ajal toimuvad tegevusjuhendajate mõttetalgud, kus arutatakse erivajadustega inimeste olukorda praeguses Eestis ning otsitakse klientidele soodsamaid lahendusi.

Lisaks on kavas palju üllatuskülalisi ja -esinejaid. Kolmandal päeval vahetatakse muljeid ja jagatakse tagasisidet.

Üritusele on plaanitud tugev meediakajastus, Vaimupuu kodulehel ja Facebookis ilmuvad mahukad fotogaleriid ning otseülekanded. Lisaks jäädvustatakse Vaimupuu Suvekool ka videona. Vaimupuu esimest filmi „Mulle meeldib pildistada“ (koostöös BFM-iga) aastal 2013. toimunud fotokonkursist on näidatud ETV kanalil kaks korda, vastukaja on olnud positiivne. Vaimupuu teised filmid on kättesaadavad Vaimupuu kodulehel www.vaimupuu.ee.

MTÜ Vaimupuu tänab sponsoreid ja vabatahtlikke, kes on korraldusmeeskonnal aidanud Vaimupuu Suvekooli ellu kutsuda. Ettevalmistused Suvekooli korraldamiseks on toimunud üle aasta.

Ürituse organiseerimine on andnud tegevust kolmele liikumispuudega inimesele: projekti väljamõtleja ning põhiline organiseerija, Vaimupuu peatoimetaja Janek Muru ning vabatahtlikud Janar Peterson ja Helen Bokmann. Suvekooli toimumispaiga valikul sai seetõttu oluliseks teguriks ligipääsetavus. Meil on hea meel, et Pedase Puhkekeskuses on sellele mõeldud ning kõik vajalikud ruumid on siin ligipääsetavad kõigile.

Osalevad organisatsioonid:

Varem osalenud – Haapsalu Sotsiaalmaja, Tartu Maarja Kodu, Kuusalu Hoolela, Tartu Vaimse Tervise Keskus, Hiiumaa Kõrgessaare Puuetega Noorte Tugikeskus Vikerkaar, Rapla Hooldekeskus Tugikeskus Vahtra, Pahkla Champhilli Küla, Kodijärve Kodu, Vändra Sotsiaalmaja, Katikodu,.

Uued tulijad –Võisiku Kodu, Koeru Hooldekeskus, Pärnu Haigla Psühhiaatriakliiniku Päevakeskus, Erivajadustega Inimeste Toetusühing Tugiliisu, Hilariuse Kool, Autistide Liit ja MTÜ Randvere Tööõppekeskus.

Sponsorid ja toetajad:

Eesti Vabariigi Sotsiaalministeerium (hasartmängumaksust laekuvatest vahenditest Riigi Tugiteenuste Keskuse kaudu sotsiaalprojektidele jagatav toetus), Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuamet (transport erivajadustega tallinlastele), Tere AS, Kaupmees & KO AS,  Horeca Service OÜ, Pagaripoisid OÜ, Roi OÜ, AS Balbiino, Comdecor OÜ, Estinvait OÜ, Tallinna Ülikooli Balti Filmi, Meedia, Kunstide Ja Kommunikatsiooni Instituut, Onepro OÜ, AS Salvest,  Saarioinen Eesti OÜ, DSV Estonia AS,  Eesti Jalgpalli Liit, FC Flora, RGB Baltic OÜ, Kommipomm OÜ ja mõned tundmatuks jääda soovivad heategijad.

Päiksepaistelist suve!