Lisaks säilitus-, lõhna ja värvainetele leidus šampoonides veel mitmeidki muid aineid.

  • Soovitame võimalusel vältida allajoonitud aineid.
  • Teiste nimetatud ainete suhtes tasub olla ettevaatlik.

Acrylates copolymer (2-metüül-2-propeenhappe kopolümeer etüül-2-propenaadi ja metüül-2-metüül-2-propenaadiga ) – akrülaadid on tugevad ärritajad. Aine võib olla toksiline naha kaudu imendumisel. Ohtlik  keskkonnale, eriti kaladele. Kelme tekitaja, paksendaja, antistaatiline aine.

Ammonium Chloride (ammooniumkloriid) - mõnedel inimestel ärritab nahka ja silmi. On toksiline veeorganismidele. Puhveraine, viskoossust reguleeriv aine.

Ammonium Lauryl Sulfate ehk ALS (ammooniumlaurüülsulfaat) - ALS kahjulik mõju on tõendatud. Naha ja limaskestade ärritaja, rabedate juuste soodustaja. Ärritab ja kuivatab nahka. Pindaktiivne aine, puhastav aine, vahutusaine.

Butylene glycol (butaan-1,3-diool) - ei ole kantud FDA ohutute ainete nimekirja. Allaneelamisel põhjustab neerukahjustusi, meeleolumuutuseid. Võib olla ohtlik keskkonnale. Niiskust säilitav aine, lahusti.

Cocamide DEA (kookose rasvhapete N,N-bis(hüdroksüetüül)-amiidid) - aine võib olla vähki tekitav, allergiat põhjustav ja toksiline. Emulgaator, emulsioonistabilisaator, pindaktiivne aine, viskoossust reguleeriv aine, vahuparandi.

Cocamidopropyl Betaine (3-amino-N-kookosatsüül-N-(karboksümetüül)-N,N-dimetüül-1-propaanamiiniumhüdroksiidid, sisesoolad) – ainest võivad olla põhjustatud nahapõletikud, allergiad, silmalaugude punetus. Pindaktiivne aine, vahuparandi, puhastav aine.

Dimethicone copolyol (hüdroksü-lõpuga dimetüül-siloksaanid ja -silikoonid, etoksüülitud, propoksüülitud) - nõrgalt toksiline, põhjustab nahaärritust, allergilised reakstioonid. On põhjustanud laborkatsetes kasvajaid katseloomadel. Antistaatik, pehmendav aine, vahuvastane aine.

Etüleenglükooli homopolümeerid - tähistatakse PEG-X (etüleenoksiidi polüetüleenglükoolid või polümeerid), kus X on monomeersete etüleenoksiidühikute keskmine arv (nt PEG-10). PEG-ühendid võivad olla saastunud 1,4-dioksaaniga, etüleenoksiidiga, plii või arseeniga, mistõttu võivad olla inimestele kantserogeensed ja toksilised. PEGe kasutatakse kosmeetikatoodetes pehmendajate, niisutajate ja emulgaatoritena. Häirivad naha loomulikku niiskustasakaalu, tuues nahast välja naturaalsed õlid. Võivad olla kantserogeensed.

Glyceryl laurate (lauriinhappe ja glütserool/2,3-dihüdroksüpropüüllauraadi monoester) - nahal ja silmade ümber võimalik ärritaja. Emulgaator ja pehmendav aine.

Glyceryl oleate (oleiinhappe ja glütserooli monoester) - võib põhjustada nahapõletikku ja nahaallergiat. Emulgaator, pehmendav aine.

Glyceryl stearate (glütserüülmonostearaat) - võib põhjustada nahapõletikku ja nahaallergiat. Emulgaator.

Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride (QUATS ühend) - kõik QUATSid võivad olla toksilised sõltuvalt doosist. Ainest võivad olla põhjustatud silmade ja limaskestade ärritus, raske ülitundlikkus ja anafülaktiline šokk esinevad harva. Antistaatiline aine, kelmetekiti, viskoossust reguleeriv aine, nahapalsam.

Kaolin (kaoliin, Hiina savi) – aine võib takistada naha õiget funktsioneerimist, ummistab poore. Kauaaegne sissehingamine võib mõjutada kopse, võib soodustada fibroosi. Absorbent, paakumisvastane aine, abrasiiv, mahuaine, läbipaistvust vähendav aine.

Lauryl Alcohol (dodekaan-1-ool ) - ainest võivad olla põhjustatud nahaärritus, võib soodustada akne teket. Saadakse kookosõlist. Pindaktiivne aine, pehmendav aine.

Lauryl pyrrolidone (1-dodetsüül-2-pürrolidinoon) - nahal kasutamisel võib põhjustada allergiat ja mõjuda toksiliselt. Pindaktiivne aine, puhastav aine, juuksepalsam.

Propylene glycol (propüleenglükool) – ainest võivad olla põhjustatud nahapõletik, nahalööbed, kuiv nahk, hingamisteede neurotoksilisus, allergia, teiste koostisainete suurenenud imendumine. Niiskust säilitav aine, lahusti, nahapalsam, viskoossust reguleeriv aine.

Sodium Hydroxide (naatriumhüdroksiid ehk seebikivi) - ainest võib olla põhjustatud peanaha põletik, allaneelamine võib põhjustada oksendamist, kõhulahtisust ja kollapsi. Võib olla ohtlik keskkonnale, eelkõige veeorganismidele. Lõhnaaine, denaturant, varjeaine.

Sodium Laureth Sulfate ehk SLES (naatriumlaurüüleetersulfaat ) - ainest võivad olla põhjustatud naha ja silmade ärritus. Võib põhjustada nitrosoamiinide moodustumise. Toksiline veeorganismidele. Ärritab ja kuivatab nahka. SLS ja SLES püsivad kudedes kuni viis päeva ja võivad moodustada nitraate ja nitroosamiine (kantserogeensed ained). Pindaktiivne aine, puhastav aine.

Sodium lauryl sulfate ehk SLS (naatriumlaurüülsulfaat) – SLS kahjulik mõju tõendatud. Nõrk naha ja silmade ärritus, võib põhjustada nitrosoamiinide moodustumise. Toksiline veeorganismidele.. Ärritab ja kuivatab nahka. SLS ja SLES püsivad kudedes kuni viis päeva ja võivad moodustada nitraate ja nitroosamiine (kantserogeensed ained). Pindaktiivne aine, puhastav aine, emulgaator.

Tocopheryl Acetate (3,4-dihüdro-2,5,7,8-tetrametüül-2-(4,8,12-trimetüültridetsüül)-2H-bensopüraan-6-üülatsetaat) - võib põhjustada allergiaid, suurtes doosides on põhjustanud katseloomadel kasvajate teket. Antioksüdant.

Triethanolamine (trolamiin) – ainest võivad olla põhjustatud allergiline nahapõletik, nahaärritus, võib reageerida nitrititega moodustades nitrosoamiine (TEA-, MEA- ja DEA-ühendid, mida peetakse vähki tekitavateks). Puhveraine.


Tekstis kasutatud mõisted

ABRASIIV - Eemaldab keha pinnalt mitmesuguseid materjale, hõlbustab hammaste mehaanilist puhastamist või annab neile parema läike.

ABSORBENT - Seob vees ja/või õlis lahustuvaid lahustunud või peendispersseid aineid.

ANTIOKSÜDANT - Pärsib hapniku toimel tekkivaid reaktsioone ja aitab selle abil vältida oksüdeerumist ja räästumist.

ANTISTAATIK - Vähendab staatilist elektrilaengut pindmiste laengute neutraliseerimise teel.

EMULGAATOR - Muudab faasidevahelist pindpinevust ja soodustab selle abil segunematutest vedelikest peendisperssete segude moodustumist. Emulgaatorid on kosmeetikavahenditele lisatavad pindaktiivsed ained, mis soodustavad segunemist ja peenpihustatavate ainete tekkimist.

EMULSIOONISTABILISAATOR - Soodustab emulsiooni teket, suurendab emulsiooni püsivust ja pikendab selle säilimisaega.

JUUKSEPALSAM - Teeb juuksed hästi kammitavaks, painduvaks, pehmeks ning läikivaks ja/või parandab nende kohevust ning muudab nad kergemaks, säravamaks jne.

KELMETEKITI - Tekitab nahale, juustele või küüntele kandmisel ühtlase kelme.

LAHUSTI - Lahustab aineid.

LÄBIPAISTVUST VÄHENDAV AINE - Vähendab kosmeetikavahendi läbipaistvust või poolläbipaistvust.

MAHUAINE - Vähendab kosmeetikavahendi puistetihedust.

NIISKUST SÄILITAV AINE - Hoiab ja säilitab niiskust.

PEHMENDAV AINE - Pehmendab ja silendab nahka.

PINDAKTIIVNE AINE - Vähendab kosmeetikavahendi pindpinevust ja aitab kosmeetikavahendi kasutamisel seda ühtlaselt jaotada. Pindaktiivsed ained vähendavad lahuse pindpinevust. Peamiselt jagunevad pindaktiivsed ained kolme rühma: puhastusvahendid, märgavad ained ja emulgaatorid.

PUHASTAV AINE - Aitab hoida nahka puhtana.

PUHVERAINE - Stabiliseerib kosmeetikavahendi pH-d.

VAHUSTUSAINE - Muudab vedeliku pindpinevust ja võimaldab selle tulemusena sulgeda väikesesse vedeliku ruumalasse rohkesti õhu- või muu gaasi mulle.

VAHUVASTANE AINE - Aitab vältida vahutamist valmistamisprotsessis või võimaldab valmistada vähem vahtu tekitavaid valmistooteid.

VISKOOSSUST REGULEERIV AINE - Suurendab või vähendab kosmeetikavahendi viskoossust.